İnanamayacaksınız: 12 yıl önce Google

CHIP Online
05-03-2009, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google bugün internetin devi... Peki ama 12 yıl önce durum neydi? İşte Google'ın en küçük zamanları.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inan ... e-Google_11282.html

Resimlerle: Google'da çalışmak

Arama motoru devi Google bugün bir dünya devi. Sadece ticari kapasitesi değil, teknik alt yapısı da bunun kanıtı. İnternete açık sunucularını, "sunucu tarlası" denilen merkezlerde tutan Google'ın 25'ten fazla noktada farklı sunucu tarlaları olduğu tahmin ediliyor.

Google'a ait toplam sunucu sayısı ise 2006 rakamlarına göre 450.000 adetti. Bugün 500.000'i geçtiği tahmin ediliyor. Şirketin en önemli gider kalemlerinden biri elektrik. 500 binden fazla sunucuyu çalıştırabilmek için Google'ın her ay 2 milyon dolar civarı elektrik faturası ödediği tahmin ediliyor.

Ama bundan çok da uzun olmayan bir zaman önce Google'ın durumu biraz daha farklıydı. Bugünün dolar milyarderi iki kafadar Sergey Brin ve Larry Page o zamanlar Stanford Üniversitesi'nde öğrenciydi. Ellerindeki teknik imkanlar ise biraz daha kısıtlıydı. Ana makine olarak kullanılan sistem 200 MHz işlemci ve 256 MB belleğe sahipti. Yanında aramaları gerçekleştiren 2 x 300 Mhz Pentium II işlemci, 512 MB bellek ve 9 x 9 GB sabit diske sahip iki PC vardı. Bu iki PC Intel tarafından bağışlanmıştı. Bunlara IBM tarafından bağışlanmış 4 işlemci, 512 MB bellek ve 8 x9 GB sabit diskli bir PC daha eşlik ediyordu. Bunların dışında PC'lere ayrıca bağlanmış 21 x 9 GB ve 6 x 4 GB, toplam 25 sabit disk daha bulunuyordu.

12 yıl önce, hepsi ABD sınırlarında olan, sadece 24 milyon web sitesi Google (ya da o zamanki adıyla Backrub) sunucularında kayıtlıydı. Brin ve Page'in en büyük sorunları ise "herkesin her istediğini yayınlayabildiği internette kontrol edilemez hypertext (hiper metin) içeriğinin etkili bir şekilde nasıl indeksleneceği" probleminin altından henüz kalkamamış olmalarıydı. Bugün ikilinin hala sorunları var ama eskilerine göre çok farklı olduğu kesin...

Tüm konu: İnanamayacaksınız: 12 yıl önce Google

Resimlerle: Google'da çalışmak

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 12 yıl içindeki bu gelişmenin sizce ana sebebi nedir?

net24
05-03-2009, 15:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

kullancı memnuniyeti

net24
05-03-2009, 15:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

ayrıca resimlerdeki google çalışma yerleri neymiş ya çalışanlar resmen tatil yapıyorlar.:D

Hiper£l£v£nKids
05-03-2009, 16:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
net24
kullancı
Katılıyorum

cam-ali
06-03-2009, 00:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

Ben Bu Çalışanların Aldığı Maaşı Çok Merak Ediyorum Gerçekten ...
Epey Para Alıyolardır Sanırım...

akyol63
06-03-2009, 00:14   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar biliyorum ilgisi yok ama belki bileniniz vardır çok yardıma ihtiyacım var mevzu:BENİM NEXT YE FTA 2000 UYDUM VAR YENİ ALINMIŞ.BUGÜN YANLIŞLIKLA FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜM.MEVCUT KANALLARIN HEPSİ SİLİNDİ.BOMBOŞ ŞU AN.ELİM KOLUM BAĞLI İNANIN.NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.FABRİKA AYARLARINI ESKİ HALİNE GETİRME YOLUM YOKMU?MEVCUT ŞİFREDE GİRİLMİYOR ARTIK ? ACABA TEKRAR ESKİ HALE NASIL GETİRECEĞİM LÜTFEN YARDIM EDİN KRDŞLER.PEK BİLMİYORUMDA.OK ŞİMDİDEN SAĞOLASINIZ ..???????

akyol63
06-03-2009, 00:17   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar biliyorum ilgisi yok ama belki bileniniz vardır çok yardıma ihtiyacım var mevzu:BENİM NEXT YE FTA 2000 UYDUM VAR YENİ ALINMIŞ.BUGÜN YANLIŞLIKLA FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜM.MEVCUT KANALLARIN HEPSİ SİLİNDİ.BOMBOŞ ŞU AN.ELİM KOLUM BAĞLI İNANIN.NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM.FABRİKA AYARLARINI ESKİ HALİNE GETİRME YOLUM YOKMU?MEVCUT ŞİFREDE GİRİLMİYOR ARTIK ? ACABA TEKRAR ESKİ HALE NASIL GETİRECEĞİM LÜTFEN YARDIM EDİN KRDŞLER.PEK BİLMİYORUMDA.OK ŞİMDİDEN SAĞOLASINIZ ..???????

DallasPage
06-03-2009, 12:20   |  #8  
Yıllanmış Üye
262 mesaj
akyol63
şifren 0000 dırda
o knlları kendin duzeltemessin uyducuya git