İnanılmaz virüs çetesi!

CharShe
25-03-2010, 12:35   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

İnanılmaz virüs çetesi!

Virüsü binlerce korsanla yayıp, çözümünü satıyorlar. Fakat sattıkları çözüm bile bir virüs

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de dünyanın en büyük hacker çetelerinden biri çökertildi. Binlerce internet korsanını bir ağla birbirine bağlayan çetenin dünyanın en tehlikeli ve en kârlı internet virüslerini ürettiği açıklandı. Resmen dev bir bir şirket haline gelen çetenin bir binanın üç katında bütün virüs operasyonlarını yürüttüğü belirtildi.

İnsan kaynakları departmanı bile kurmuşlar

Çoğu öğrenci olan çete üyelerinin tutuklandığı ve haklarındaki iddianamenin de hazırlandığı ifade edildi. Seri halde virüs üretimi yapılan ofisten, birbirine bağlı çalışan binlerce hackerla bağlantı kurulduğunu ve üretilen internet virüslerinin bu hackerlar yardımıyla inanılmaz bir hızla yayıldığı iddia ediliyor. Hemen arkasından yayılan virüslerin çözümlerini satmaya başlayan çetenin, çözüm olarak sattığı antivirüs programının da kurulan bilgisayardaki kredi kartı bilgilerini çalan ayrı bir virüs olduğu, çetenin bu yolla bir anda büyüdüğü ve şirket haline çevirdikleri ofise bir insan kaynakları departmanı bile kurduğu söyleniyor.

180 milyon dolar ciroya ulaştılar

Ukrayna'daki üç katlı ofisin, Doğu Avrupa'dan Bahreyn'e, Hindistan'tan ABD'ye kadar kurulmuş dünyanın en büyük hacker ağının merkezi olduğu tahmin ediliyor. Antivirüs şirketi McAffe'nin aylarca yaptığı çalışmalar sonucunda çetenin yıllık satışlarının sadece 2008 yılında 180 milyon doları bulduğunu gösteriyor. Ayrıca çetenin, kendi yaydığı virüslerin çözümü olarak sattığı programı en azından iki düzine ülkeye sattığı belirtiliyor. Bir diğer antivirüs şirketi olan Panda ise her ay dünyada 35 milyon PC'nin bu türden virüs programlarına maruz kaldığını ve bunun yarattığı zararın 400 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

habertürk

PcMaKeR
25-03-2010, 13:28   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

İlginç. Habertürk işi biraz abartmış gibi yorumlamış haberi.

"Seri üretim." insan bir an düşünüyor. Önüne tezgahlar geliyor ve takır takır cd ler üretilip kutulanıp satışa yönlendiriliyor gibi :)

kartal7
25-03-2010, 14:33   |  #3  
kartal7 avatarı
Yıllanmış Üye
380 mesaj

zaten vürüs üreten çetelerin olduğunu biliyordum ama yakalanan bir çetenin haberini ilk defa okuyorum teşekkürler haber için.

ErKaN-23
25-03-2010, 20:47   |  #4  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
931 mesaj

şu an zaten ünlü antivirüs şirketlerinin (karspesky, norton, nod32....)nasıl bu kadar ünlü olduklarını ve para kazandıklarını zannediyorusunuz  sistem bu kendi programını satman için kimsenin tanımadığı yanlızca senin programının tanıdığı bir virüsü yapıp piyasaya salıp sonrada kendi virüs programını satmaktır.

centipede
25-03-2010, 23:41   |  #5  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

kiminin adı belli: ünlü virüs proğramcısı
kiminin adı henüz konmamış: şimdilik çete

CarlJohnson
26-03-2010, 00:01   |  #6  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

bu antivirusten meshur olma,yeni cıkan bir sürü marka ve bilinenler tabi (norton vs) arkadasın dedigi gibi virusleri yayıp sonrada temizlemek için cıkarıyorlar antiviruslerini :) cok ilginc aslında cogu insan fark etmezken mükemmel bir ticaret donuyor ve zeka seviyesi gercekten yuksek bu insanlarn :) işi bilmek boyle birsey olsa gerek..hergunde yeni programlar,parçalar,sistemler cıkıyor..bunlar cıktıkca yeni antivirus soyle antivirus boyle antivirus derken milyonlarca satış yapılıyor...

CharShe
26-03-2010, 13:27   |  #7  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Selamlar..
Bir çok güvenlik şirketi, beyaz hackerlerin liderliğinde çalıştıklarını belirtiyorlar zaten. Çoğunuzun dediği gibi, önce derdi salacaklar ortaya ki dermanı satabilsinler. Enteresan olanı, virüs veya solucan çıktıktan sonra yahut tespit edildikten sonra, antivirüs üreticilerinin heman yamasını piyasaya salmaları.. Yapılabilecek bir şey yok bu konuda. Bilgi teknolojileri eskiden beri en kâr getiren iş alanı.. para tatlı ve insanlarda vicdan 3ncü ve hatta 4ncü sırada...

CarlJohnson
26-03-2010, 14:14   |  #8  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

para büyüktür vicdan :)) işin sırrı bu ;)

GeçeninYargıcı
26-03-2010, 23:05   |  #9  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

Hangi virüs programına güveneçeğiz.
Şu an kullandığımız virüs programları ne kadar bize güven sağlıyor.
Yukarıda okuduğum yorumların bir çoğunun dediğine katılıyorum pc güvenlik koruma şirketleri kendilerini
bu tip yargılardan acaba kendilerini nasıl savunacaklar hepsi konumunda üstün olduğunu söylüyor acaba
doğruyu söyleyen hangisi hatırlarsanız ismini zikredip milletin beynini karıştırmak istemiyorum siz zaten anlamışsınızdır uzun zaman bedava hizmet verdi bir coğumuz o şirketin programını kullandık öyle değilmi acaba neden bedava olarak hizmet verdi kimse düşünme zahmetinde dahi bulunmadı neden düşünelim değilmi sonucta bedava bakın şimdi ortaya biri taş attı her kez o taşı çıkarmaya çalışıyor.
Kullandığımız  herşeyde aynı riziko var.
Son olarak bir örnek daha vereyim biliyorsunuz Giveaway of the Day sitesi her gün bedava program veriyor
ordan birileri cıkıyor diyorki verdiğiniz programda virüs var işte programla tarattım veya şu sitede tarattım viriüs buldu.
Bakın şimdi Giveaway of the Day verdiği cevaba merak etmeyin programı biz kontrolunu yaptık gönül rahatlığı ile kurun.
Şimdi soruyorum size virüs programınamı güveneçeğiz yoksa Giveaway of the Day mı .
Ben söyleyim hiç birine güvenmeyeçeğiz aklımız mantığımız bize neyi söylüyorsa onu yapmak en doğrusu.

ceberus_85
28-03-2010, 13:13   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: ErKaN-23  
şu an zaten ünlü antivirüs şirketlerinin (karspesky, norton, nod32....)nasıl bu kadar ünlü olduklarını ve para kazandıklarını zannediyorusunuz  sistem bu kendi programını satman için kimsenin tanımadığı yanlızca senin programının tanıdığı bir virüsü yapıp piyasaya salıp sonrada kendi virüs programını satmaktır.
aynen katılıyorum arkadaşıma
al gülüm ver gülüm hesabı
örneği uzak diill daha gecen sene
virus=domuz gribi
virusu yapan belli ilacını satan

PcMaKeR
28-03-2010, 15:49   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

arkadaşlar nereden biliyor sunuz?
sizin dediğiniz ibm zamanındaydı. çok çok eski.

Bir insana iftira atmaktır bu. Eğerki birşey kanıtlanmamışsa sizin alehinize işler durum. Yapmayın böyle.

Emperian
28-03-2010, 16:52   |  #12  
Yeni Üye
44 mesaj

arkadaşlar bu virüsler bizi vurmaz. Bu virsüler iş adamlarını büyük devlet görevlilerini filan etkiler. Bizi parça yakan virüsler etkiler

hiredguns
01-04-2010, 18:38   |  #13  
Yeni Üye
37 mesaj

erkan-23 sana katılıyorum doru soluyosun agzına saglık.

zxsel
04-04-2010, 23:53   |  #14  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

bır ısletı  sıstemı cıksa yenı wındows no dıye nedenmı

exe msı tarzı zıp ve rar uzantılarını calıstırmayan bır ısletım sıstemı cıksa emınım bır sure  rahat pc kullanırız nedenmı

cunku yaptıkları tum vırusler hep bu uzantılarla calısıyor  en azından bır sure rahat ederız ama ondada ekran drıver gıbı problemle karsılasmazsak tabıı

ben bır  gecen dıger pcye  lınux yukledım  ordan aklıma bu fıkır geldı:=)