İNCELEME: OS X 10.10 Yosemite

CHIP Online
03-08-2014, 01:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Beta sürümü yayınlanan OS X 10.10 Yosemite'i kurduk, denedik... İşte tüm yenilikler ve fazlası!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/in ... yosemite_48695.html

Resimlerle: Mac OS X'in doğuşu ve gelişimi!

Bu yılın sonuna doğru Apple, masa üstü işletim sistemi OS X'in 10.10 Yosemite versiyonunu piyasaya sürecek. İşletim sistemi OS X 10.9 Mavericks'in çalıştığı tüm Mac sistemlerde çalışabilecek ve ücretsiz olarak indirilebilecek. Bunun dışında yeni işletim sisteminde sürpriz sayılabilecek gelişmeler de olacak. Örneğin, Apple 2000 yılından beri durdurduğu halka açık beta uygulamasına yeniden başlayacak. Böylece Mac kullanıcıları yeni işletim sisteminin betasını indirip kullanabilecekler. Elbette bu işe kalkışacak Mac kullanıcılarının, sistemlerindeki önemli bilgileri yedeklemelerinin önemli olduğunu hatırlatalım. Yosemite ile gelen önemli bir özellik ise, devamlılık yeteneği. Apple, devamlılık yeteneği sayesinde OS X ve iOS sistemleri arasında çok daha kullanışlı bir entegrasyon sağlayacak.

Yosemite sayesinde kullanıcılar belli görevleri OS X ve iOS arasında paylaştırabilecek. Örneğin, kullanıcı Mac bilgisayarı başında otururken iPhone'nuna telefon geldiğinde görüşmeyi bilgisayarındaki kulaklığı ve mikrofonu üzerinden yapabilecek. SMS atmak istediği zaman iPhone'un minik ekranında harfleri seçmek için savaşmak yerine Mac ekranında açılan pencereden SMS'ini hızla yazıp gönderecek. Görüldüğü üzere, Yosemite ve iOS 8 sayesinde, Apple'ın tüm cihazları birbirine daha da yakınlaşmış olacak.

Peki Yosemite ile OS X'te hangi değişimler meydana geliyor? İşletim sisteminin beta sürümünü kurduk ve denedik...

Tüm Konu: İNCELEME: OS X 10.10 Yosemite

Resimlerle: Mac OS X'in doğuşu ve gelişimi!

Kaynak: www.chip.com.tr