ingilizce tercüme konusunda yardım

centipede
21-03-2010, 22:21   |  #1  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
344 mesaj

ebaydan sıfır kadar yeni ama kullanılmış 581 usd değerinde (kullanılmış garantisi yok faturası yok) foto makinası almak istiyorum.
satıcısı amerika  ingiltere ve kanada ya satış yapıyor.
çat pat ingilizce olarak türkiyeye gönderirmisin dedik.
oda bize şunu dedi.. ama ne dedi:
Shipping to the Turkey by Priority Mail® International in a Large 
Flat Rate Box is $67.35 US which includes Insurance.

yardım edermisiniz.

Erhan Tiryakioğlu
21-03-2010, 22:39   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Büyük bir öncelik Mail ® International tarafından Türkiye'ye Nakliye
Sabit oran Kutu 67,35 $ olan ABD sigorta içerir.

Google Metin Ceviri

centipede
21-03-2010, 22:42   |  #3  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
344 mesaj

sanıyorum 610 dolar ve +shiping olarak bana kalıcak gibi..

bosluk
21-03-2010, 23:57   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Gümrükten %100 geçmeyecektir. Şansa bağlı olarak bir miktar vergi ödemeniz gerekecek. Bu miktar ise şu anki fiyata bakarsak 100 dolardan başlayıp 300-400 dolara kadar çıkabilir.

Ahmet Ertuğrul
22-03-2010, 00:07   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Priority Mail® International'la büyük boy flat rate kutuda Türkiye'ye sigorta dahil 67.35 USD'ye gönderiyoruz.

centipede
22-03-2010, 00:10   |  #6  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
344 mesaj

bildiklerim:

·         07 Ekim 2009 tarihli resmi gazete uyarinca yurtdisi alısverisleri ile ilgili sevindirici bir düzenleme gerceklesti.
·         Kargo ve posta yolu ile yurtdışından getirtilen 150€ değerini asmayan urunler gumruk vergisinden muaf tutulacak. Bu sinir daha once 100€ idi.
·         Bayram ve özel günler uygulamaları tamamen kaldırılmış olup belirlenen degerler yil boyunca gecerli olacak. Yani artik gönül rahatlığıyla istediğiniz urunu bu tutara kadar gümrüksüz getirtebileceksiniz
·         Bu tutari gecen urunler ile ilgili bildigimiz kadariyla daha once kanunda net bir aciklama bulunmamaktaydi. Yeni yasada bu da duzenlendi ve 1500€ 'ya kadar olan urunlerde uygulanacak gumruk vergisi tutari da Avrupa ülkelerinden getirtiliyorsa %18, diger ülkelerden ( Amerika, Cin , Hong Kong v.s.) getirtiliyorsa %20 olarak netlesdi.
·         Ayrıca bu tutara kadar olan urunleri teslim almaniz icin herhangi bir gumruk komisyoncusuna da gerek yok.

bosluk
22-03-2010, 00:16   |  #7  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  

Priority Mail® International'la büyük boy flat rate kutuda Türkiye'ye sigorta dahil 67.35 USD'ye gönderiyoruz.

Biraz daha düzeltelim :)

Garantiyi (sigorta da denilebilir) de kapsayan sabit fiyatlı büyük kutuda, Uluslararası Öncelikli Posta Hizmeti ile Türkiye'ye gönderim bedeli 67.35 dolar tutacaktır.

bosluk
22-03-2010, 00:29   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj
Alıntı: centipede  
bildiklerim:

·         07 Ekim 2009 tarihli resmi gazete uyarinca yurtdisi alısverisleri ile ilgili sevindirici bir düzenleme gerceklesti.
·         Kargo ve posta yolu ile yurtdışından getirtilen 150€ değerini asmayan urunler gumruk vergisinden muaf tutulacak. Bu sinir daha once 100€ idi.
·         Bayram ve özel günler uygulamaları tamamen kaldırılmış olup belirlenen degerler yil boyunca gecerli olacak. Yani artik gönül rahatlığıyla istediğiniz urunu bu tutara kadar gümrüksüz getirtebileceksiniz
·         Bu tutari gecen urunler ile ilgili bildigimiz kadariyla daha once kanunda net bir aciklama bulunmamaktaydi. Yeni yasada bu da duzenlendi ve 1500€ 'ya kadar olan urunlerde uygulanacak gumruk vergisi tutari da Avrupa ülkelerinden getirtiliyorsa %18, diger ülkelerden ( Amerika, Cin , Hong Kong v.s.) getirtiliyorsa %20 olarak netlesdi.
·         Ayrıca bu tutara kadar olan urunleri teslim almaniz icin herhangi bir gumruk komisyoncusuna da gerek yok.

Burada şöyle bir durum var yanlız, yasa değişmiş olsa da karar ne yazık ki tamamen İstanbul Paket Merkezi denilen yerin insiyatifine bağlı oluyor. Gümrük vergisi %18 denilse de, yanına birkaç damga pulu, hede vergisi, hödö talebi, trt bandrolü, uyumluluk talebi, birşey aidatı, vs.. vs.. de eklenince epey bir tutar haline geliyor. Kaybolan, hatta iç edilen paketleri saymıyorum bile. Denetlemesi gereken kurumu denetleyen bir mekanizma ülkemizde söz konusu bile olmadığından lanet olsun diyip aldıkları gümrüğe takılan ya da yürütülen paketi orada bırakan çok kişi var.

Tabi bunun yanında 2500 dolarlık ürünü 4-5 gün içinde kapısına kadar, hem de hiçbir ek ücret olmadan ulaşan da çok kişi var :)

Muafiyet ise apayrı bir durum. Paket büyüklüğüne, gönderenin ve alıcının adına (çok önemli burası, isminize gıcık kapan bir yetkili bedeline bile bakmadan direkt gümrüğe ibaresini yapıştıracaktır), gönderilen ürüne (teknolojik ürünlerde sık problem oluyor), adede (3-4'ten fazla ürün takılacaktır), fiyata (ki 150 avro'luk sınır olsa da gönderilen şeyin büyüklüğü, ne olduğu ve yine ilgilenen memurun o anki ruh hali çok önemli burada da), hediye ya da deneme materyali olarak işaretlenmesine (özellikle ebay kullanıcıları bu gift olayının cılkını çıkarttıklarından beridir gümrük için gift işaretine neredeyse hiç bakılmıyor diyebilirim, bir Türk'ün adı Çinçançon memleketi Çin'in bilmemne yöresinden olan birinden araba amfisi hediyesi alabilme ihtimali nedir) ve daha tonla şeye bağlı aslında bu.

Genel olarak bakarsak yanlız, daha önce hiçbir yurtdışı paketi gelmemiş ya da ayda yılda bir gelmiş ve nispeten de fiyatı uygun olan ürünlerin sahipleri gümrük sorunu yaşamayacaklardır.

centipede
22-03-2010, 00:39   |  #9  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
344 mesaj

gift olayında haklı olmakla birlikte malesef gerisine katılamıycam.
bundan 3-5 sene öncesi için evet haklısınız.
gümrükteki yada ptt deki memurun ruh haline göre işlem yapabiliyorlardı.
ama şimdi çok şey değişti.
benim paypal hesabımdan yani kredi kartımdan bunu çekecekleri için dökümanın ispatıyla birlikte ek ilave hiç bir masraf çıkartamazlar.
dökümanım  artı %20 gümrük ve ptt masrafları buna dahildir.
ptt numarasıyla geldiğinden paket zimmetlene zimmetlene gelir.
ben almadım ben görmedim, geldiğnde ben tuvaletteydim başka arkadaş bakmış martavallarına artık türkiye doydu..
ne derler sizi bunlar da korumaz ... yasa korur..

bosluk
22-03-2010, 00:48   |  #10  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Tabi, yazdıklarım zaten İstanbul dışındaki bir şehirde olup da ne yasa ile, ne de insanlar ile uğraşmaya isteği/zamanı olmayanlar için. Yoksa biliyorsunuz yasa bile kişiyi uğraştırmadan hiçbir koruma sağlamıyor.

Bir örnek, daha 5 ay kadar önce tutarı gönderimle birlikte 20 dolar olan bir gps anteni sipariş etmiştim. Ne yazık ki gördüm ki daha hala doyamamışız Türkiye olarak :) Ürün aralarda biryerlerde kayboldu. Türkiye'ye girdi, paket merkezine gitti ama çıkamadı. Denilen şu ki aldığım ürün Türkiye'ye giriş yapmamışmış, internet sitesinde öyle gözüküyormuş. Uğraşmak isteseydim uğraşabilirdim evet, ama bu bana İstanbul'a gitmesi, avukat tutması, dava açması, vs.. vs.. ile 20 doların kaç katına patlardı.

Malesef teoride çok şey değişiyor gerek çıkartılan yasalar, gerekse de bilinçlenen tüketici ile. Ama malesef pratikte %1 bile olabilecek bir durum başınıza geldiğinde sizin için %100 oluyor.

Arkadaşımızın durumunda ise sanıyorum hemfikirizdir, kesinlikle gümrüğe takılacaktır.

centipede
22-03-2010, 00:54   |  #11  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
344 mesaj

E-Bay dan PayPal ile ödeme yaparsanız; böyle durumlarda, yani mal gümrüğe takılırsa, yada gelmezse paranızı geri iade alabiliyorsunuz.
satıcıdan Varsa ürün takip kodunu (tracking numbers) isteyin.
Bu numarayı size verirse, o zaman işiniz kolay. Buraya numarayı yazıp kargo nerde görebilirsiniz. http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd.php
Belki bütün bunları yaptınız, satıcıdan cevap gelmedi, elinizde hiç bir bilgi de yok. O zaman yapacağınız tek şey, ödeme yaptığınız PayPal sistemine girip, Çözüm merkezi seçeneğinden bir tartışma (dispute) açmanız ve durumu bildirmeniz. Anında sonuç alırsınız.
Eğer satıcı kargo yapmadıysa, takip numaralı göndermediyse, gümrükten geri döndüyse, yada her ne olduysa, parayı geri talep edersiniz ve de alırsınız.

bosluk
22-03-2010, 01:01   |  #12  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Tabi, diğer aldığım 4-5 pahalıca üründe gümrük sorunu değil ama başka başka sorunlar olmuştu (bozuk, eksik, vs..). Türkiye'de göremediğim bir sistem eBayın Paypal'ı. Aradan 2'şer ay geçmesine ve hatta bir satıcı ebay'dan ayrılmış olmasına rağmen sorgusuz sualsiz para iadesi yapıldı. Benzer bir durum ebay'ın sözde ortaği gg'de başıma geldiğinde, ayıplı bir ürünü satıcı da ulaşılamadığı ve gg'den atıldığı için 3 gün süresini geçirdiğimden dolayı (ki araca monte edilecek bir üründü, taktırabilmem ve sorunun ortaya çıkması zaten 5 günü buldu) iade edemeyeceğimi söyledi sevgili gg yetkilileri :)

Neyse konunuzu dağıtmak istemiyorum, sanırım çeviriyi üç aşağı beş yukarı yapabilmişizdir efendim. Şimdiden hayırlı olsun dileklerimle...

centipede
22-03-2010, 01:05   |  #13  
centipede avatarı
OP Yıllanmış Üye
344 mesaj

teşekkür ediyorum..
işte bu yüzden türkiye deki gg den kaçıyorum.
saygılar iyigeceler.