İNSAN BEYNİ 100GB İŞLEMCİSİ 20MHZ

elizEm
03-02-2007, 18:24   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

ona bakarsanız buda var;

Beyin ile ilgi araştırmalar yapan bilim adamlarının en çok dikkatini çeken konulardan biri de, iki yarım küreden oluşmasıdır. Bu iki yarım parça, sayıları milyarları bulan sinir lifleri ile birbirine bağlıdır.

Vücudun sol tarafı genel olarak sağ yarı, sağ tarafı da sol yarı küre tarafından idare edilir. Bu konudaki diğer bir bulgu da sol yarı kürenin dil ve analitik problem çözmede; sağ yarı kürenin de görsel ve sanatsal etkinlikler konusunda uzmanlaşmış olduğudur.

Beynin iki bölümden oluşmasıyla ilgili standart evrimci açıklama şudur: “Bir tarafa bir şey olursa diğeri, sistemin devamı için yedekleme görevi yapacaktır.” İddia edildiği gibi, gerçekten bir yedekleme söz konusu ise neden 4 ya da 6 tane yedekleme sistemi olmamıştır? Her bir yarım küre diğerinin yedeği ise neden farklı faaliyetler konusunda uzmanlaşmışlardır?

**Beynin evrimi ile ilgili iddialar, rasgele ve birbiri ile çatışan fikirler ile doludur.**

cell-o
04-02-2007, 17:59   |  #27  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

arkadaşlar o araştırmayı yapan insanların beyineri belki yavaş çalışıyoruda da o değerleri yazmışlar.öncelikle insan beyninin hızı 20 MHZ değil.çünkü o ölçülemez değerdir.birde hiç bir makinayla karşılaştırılmaz.birde göz olayına gelecek olursak 600 megapixel olarak tahmin yürütülüyor.şunu söyleyin. bir arkadaş demiş diyorki fotoğraf makinesinde çizgileri daha iyi yansıtıyormuş ee o zaman o fotoğraf makinesinin vizörüne neyle bakıyor arkadaşımız başkasının gözüyle mi hayır kendi gözüyle görüyor o hataları veya çeşitli kesitleri,birde boyutu ölçülmez çünkü insanoğlu dünyada ne görürse onların hepsini kaydeder.burada belli bir boyut belirlenemez.birde tam hatırlamıyorum fakat insan beyini 1 saniyede 1 trilyon işlem mi yapıyordu tam hatırlayamıyacağım bu hıza halen yetişilmiş değil.yani anlayacağınız insan her şeyiyle mükemmel bir yaradılışdır.tartışması bile olmaz.bu arada işin şakası birisi overclock demiş zaten virüs bulaştımı neden ateşiniz çıkıyor.overclock yapıyor beyininiz iyi bir soğutmayla sonra ateş düşüyor.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 04 Şubat 2007 18:00
nev18
25-04-2007, 15:40   |  #28  
Yeni Üye
25 mesaj

beynin saniyede yaptığı işlem sayısı yaklaşık olarak 10 trilyon) ve 10 katrilyon arasında bulunmuştur. Bu da 10000 gigaHertz ile 10000000 gigaHertz arası demektir.
Bu rakamlar günümüzdeki işlemcilere göre çok daha hızlı görünse de beyin ile bir işlemcinin çalışma şekli çok farklı olduğundan değişik durumlarda beyin ile bir işlemci birbirinden hızlı çalışabilir.(tübitak yazısından alıntı)

cemsagir
01-05-2007, 15:39   |  #29  
Taze Üye
9 mesaj

saçma bi araştırma bi kıyaslayın birobot yapiolar içine süper bilgisayarlar falan koyuyolar ama yapabildiği tek şey bardak tutmak topa vurma vs... insanda süper bilgisayar falan yok sadece  1.5 kg lık bi beyin ne ram war ne işlemci öyle bilgisayardaki gibi hatada wermio siz nerde gördünüz öyyle virüs bulaşıp kendine format atan birini :-)

celalcaner
03-05-2007, 23:30   |  #30  
Üye
74 mesaj
cemsagir
saçma bi araştırma bi kıyaslayın birobot yapiolar içine süper bilgisayarlar falan koyuyolar ama yapabildiği tek şey bardak tutmak topa vurma vs... insanda süper bilgisayar falan yok sadece  1.5 kg lık bi beyin ne ram war ne işlemci öyle bilgisayardaki gibi hatada wermio siz nerde gördünüz öyyle virüs bulaşıp kendine format atan birini :-)
kendine format atnı gormedik ama doktora gideni gorduk.

ayrıca beyin 20 mhz olcmusler ama normal bir insanın calısan kısmına gore mi olcmüşler? Beynin yuzde yuzu ele alınırsa butun bilgisayarlar yan yana gelse yine durduramaz.
Zaten beynin overclock potansiyeli neredeyse sonsuzdur. duzenli calıstırısanız her seyi yapabilirsiniz.

tabiki insanla makineyi yanyana koyup kıyaslayamazsın. Makinerler ne kadar zeki yetenekli-becerikli olursa olsun insan gibi olamaz. İnsan gibi hissedip yaşasa bile olamaz. Melekler HZ. ADEM in onunde egildiler. hz super computer onunde degil. VE suna inanıyrum ki hiç bir bilgisayar Cennete yada cehenneme giremeyecek.

sanırım bilim adamları tek bir konuya gore hız olçmüşler. Mesela aritmetik işlemler. BU konuda kıyaslayabilirsiniz ama
aklınızdan izlediginiz bir videoyu yuzyıllar bou ugrassanız bile 3gp ye ceviremezsiniz.

mysem
07-05-2007, 14:20   |  #31  
Taze Üye
1 mesaj

İnsan böyle Büyük bir şeyse , İnsanı yaratan Zat nasıl bir Zat.
Bir mikroişlemci nasıl kendi kendine olmuyosa bu kainatın kendi kendine olduğunu söyleyenlerinde nasıl bir safsata ettikleri anlaşılıyor.

insanlara
12-06-2007, 22:00   |  #32  
Yeni Üye
26 mesaj

töbe töbe nerdeyse allahın yarattıği beyınlen insanın yaptıgı makıneyı bir tutacaklarya

5734L7H
13-06-2007, 01:43   |  #33  
Yıllanmış Üye
426 mesaj

İnsanoğlu aynıanda tüm veri yollarını senkronize kullanabiliyor.Tat alıyor,kokluyor,hissediyor.Bilgisayar bunları insan gibi senkronize ve otomat bir şekilde konrol etmesi imkansız.Bizide ondan ayıran en büyük özellik bu.Ama inanıyorumki bilgisayarlarında ruhu var yoksa dağınık kodlar biraraya gelip çeşitli protokolleri bu protokollerde sistemleri oluştormazdı.Teknoloji buraya kadar gelmezdi

ahmetali53
19-06-2007, 20:47   |  #34  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

Arekadaşlar bende bir yerde okumuştum şöyle diyordu : Bilgisayarlar ikili bağlardan oluşur fakat insan beyni milyarlarca bağdan oluşuyormuş ve orda yazıldığına göre insan yada kuş beyniyle bir bilgisayar şimdilik kıyaslanamıyormuş
:)))))

school_bus
24-06-2007, 16:33   |  #35  
Taze Üye
2 mesaj
Avenger
benim lise zamanında Kadircan diye bir fizik ogretmenimiz vardi. adam bir eliyle sekil cizer oteki eliylede soruyu yazardı tahtaya ve simdiye kadar gordugum en iyi fizik ogretmeniydi Kahkaha
sezarda oyleymiş iki elinle aynı anda iki farklı mektubu yazabiliyormuş...

zuber
07-07-2007, 15:34   |  #36  
Taze Üye
2 mesaj

Selam;
Yazılanların hepsini değilsede büyük kısmını okudum ve burda bi çıkarım yapılması gerektiğini düşündüm. Yani insan beyni bu kadra yavaş bir işleme gücü ile bu kadar olanüstü işi nasıl yapıyor? diye sormak gerekiyor. Size Bilgisayar dünyası ile insam işlem şekli arasındaki kendimce değerlendridiğim işlem yapma şeklini (bu benim yorumum) anlatmak isterim. Şimdi düşünün bir ingilize "tomatos" dediğinizde hemen kırmızı bir nesney yani size "domates" dendiğinde  kafanızın içinde canlanan nesne aklına geliyor yani bence insan beyni örnekleme ile yani tecrübeler ve yaşadıkları ile kazandığı bilgilerle karşılaştırma yaparak çalışıyor. Sanırım bir çoklarınız hani "harflarin sırası önemli değil tek önemli olan baş ve sondaki harfler" diye başlayan bir mail almışsınızdır. Bilgisayar daha hızlı olabi,lir ama birebir eşleme yapmadan doğruluğu onaylayamıyor ama insan beyni çok yakın bir şeyse kolaylıkla "bu olsa olsa budur" diye biliyor. Sanırım gelecekte yazılımların yada yapay zekaların öğrenebillikleri bu yolla hızlandırılacak veya gerçekleştirilecek. Bunlar benim düşüncem,   fikirlerinizi öğrenmek isterim. Sağlıcakla kalın.

yakuza_
09-07-2007, 18:57   |  #37  
Yıllanmış Üye
347 mesaj

mHz Yüksek olması lazım ki saçma bişey bu

yozanga
09-02-2008, 00:47   |  #38  
Yıllanmış Üye
125 mesaj

ya akıl var mantık var bi insan beyni pc ile karşılaştırılabilinirmi ??? bence bir insan dan daha zeki birşey üretilemez bi yerlerde okumuştum insan vücudunun %1 ini bilyorlarmış

sistem19
10-02-2008, 18:02   |  #39  
Taze Üye
8 mesaj
shehsuvar
saçma bi araştırma bence ;
1-insan beyninde elektronik devre mi vari kıyaslanıyor . kim bilir beynimizdeki yapı MHz düşük görünsede verimi  çook  daha fazladır . amd ile intel arsında bile hızları aynı dense bile performans farkı oluyor , kaldı ki insan beynini bu kıyaslamaya sokmak saçma geldi bana .
2- insan beyninin dosya formatı  neki , dosyaları hangi formatta tutuyorki :P . msla görüntüleri  çoook  kalitelii  ve çook  küçük bir  boyutta tutmadığı ne malum .

sözün özü
soru  - 1lt lik  kaba kaç kilo madde konulabilir
cevap - maddenin yoğunluğuna göre değişir

insan beyni herşeyden önce 10 luk tabana göre çalışıyor. yani insan 10 luk atabanda algılyor. anlıyor çarpıyor topluyor. doğrusuda bu . bilgisayarlar ise 2 lik tabanda işlem yapabiliyor ilkel yani basit . cpu larda 10 luk tabanda çalışmalı. direk olarak. bu yapılabilir.
2. durum
insan beyni negatifi de direk algılar
cpu larda negatif direk algılanmaz
0 v 1 vardır -1 negatif sayı yoktur.bunları kabullenir.

yani insan beyni ile cpu arasındaki temel 2 fark decimal olması ve n egatifi direk algılamasıdır.
yani herşeyden önce bilgisayarın decimal ve negatifli sayılarla işlem yapması gerekir.
önemli bir fark ta
bilgisayar kendini reset yapamaz . mutlaka dışardan birisi resetlemek zorundadır. oysa insan beyni ben varım der ve kendi kendini resetleme kabiliyetindedir. insan beynine yaratıcı ruhundan ufurmusur.

theblight
04-08-2008, 16:05   |  #40  
Üye
68 mesaj
Avenger
benim lise zamanında Kadircan diye bir fizik ogretmenimiz vardi. adam bir eliyle sekil cizer oteki eliylede soruyu yazardı tahtaya ve simdiye kadar gordugum en iyi fizik ogretmeniydi Kahkaha
Muhtemelen Kadircan Hoca doğuştan 16 çekirdek teknolojisine sahipmiş Beğendim

Fatih_ARMAĞAN
06-08-2008, 19:19   |  #41  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Dünyanın en hızlı bilgisayarı olarak kabul edilen  IBM Blue Gene/L  596 Teraflop hız ile saniyede 280 trilyon işlem yapıyor.

ve içinde kullanılan diğer sistem özelliklerini saymıyorum bile..

Bunu sonuçta insan beyni tasarlayıp yapmadımı.

hangi kamera insan gözü kadar geniş gösteriyor ??
hangi HD teknolojisi insan gözü kadar iyi gösteriyor??
Hangi bilgisayar kendini yenileyebiliyor??
en basit virüs bulaştıgında hangi bilgisayar yazılıma gerek duymadan vb. şekilde kendini temizliyor??

söylediğim özellikleri yapan bir cihaz  var ise hatta yapılsa bile zatan bunu biz insanlar yapıcaz. boş araştırmalar bunlar.

Yemişim 20MHZ ini  benim beynim sonsuz MHZ gerisi hikaye... :)

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 06 Ağustos 2008 19:23
tesisatci
06-08-2008, 22:54   |  #42  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

mhz komedi yahu hangi işlemci bu kadar kaliteli görüntüyü algılarken içinden objeleri birbir ayırt edip ne olduğunu bu kadar kısa sürede algılar ve üzerinde fikir yürütür
insan beyniyle işlemci kıyaslanamaz kardeşim işlemci bizim ona öğrettiklerimizle sınırlıdır yani bizden iyi olması imkansız biz kendimizi ne kadar tanıyoruz ve çözdükki insan olarak işlemciyi kendimizden iyi yapabilelim neticede onu da biz yapıyoruz ve değerlendiriyoruz
hangi işlemcinin bu kadar yüksek muhakeme yeteneği var ve hangi hardisk veriyi bu kadar iyi uzun süre korur:D

tesisatci
06-08-2008, 22:56   |  #43  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

ama hdd gibi olsa iyi olurdu gereksiz insanlarla yaşanılanları shıft del le kökten silerdik yav harbi kıyak olurdu be :D

Reborn91
16-08-2008, 09:31   |  #44  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

HDDmiz kötü aslında. Bize yapılan kötülükleri çok çabuk unutabiliyoruz. Ama antivirüs bile her zaman loglarda saklı tutuyor Göz kırpma

uGuR.uK
16-08-2008, 12:48   |  #45  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

OC yaparsınız olur biter kötüyseniz bu işteDil çıkarıyor

Kalipso
28-01-2009, 19:19   |  #46  
Taze Üye
12 mesaj

insan beyninin kapasitesi sınırsızdır

ahmetal2
28-01-2009, 20:35   |  #47  
Yeni Üye
31 mesaj

ulan bilgisayara 2-3 komut üstüste verince sapıtyo..biz gün içinde aynı anda yüzlerce komutla sawaşıyozz..verin bakalım bizim aldıımız komutları bilgisayara..anında hawaya uçmazssa bende ne oliimBeğenmedim  yani kısacası insan beyninin yanına waramaz bilgisyar..sonuçya bilg yapan insan he heBeğendim

kmc
07-02-2009, 23:13   |  #48  
Yıllanmış Üye
365 mesaj
Mdg
Çalışma Mantıklı Ama Cevap Mantıksız
Prensib  olarak mevcut bilgi işleme  mantığı ile insan beyninin çalışma  prensibi
çok çok farklı.
ayrıca insan beyninin  çalışma  hızı'nın clock speed ile  ölçmeye çalışsak 5 mhz ancak eder.
burda mantık saat hızı  değil eğitilebilir olması
anlamadığınız konulardada  yorum yapmayı
Konuyla ilgili yorum yapıcaktım ama seninle ilgili yapmaya karar verdim....

Hey ! burada herkes yorum yapabilir ,bilsede bilmesede çok bilmişlik taslama... benim bi arkadaşım vardı aynı bu çok bilmiş insanlardan şizofren olacam diye deli oldu beyinsiz KahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

RocKhan
13-02-2009, 20:11   |  #49  
Yıllanmış Üye
153 mesaj

insan beyni sadece görmek için saniyede trilyolarca işlem yapıyor ki beynin sadece bu görevini bile yapabilecek güçte bir bilgisayar dünyada henüz yok.

insan gözü yaklaşık 520 milyon piksele eş görüntü alır ve beyin bunu işler ki saniyede 520 milyon piksel oranında resimler düşünün yada bunun pc oyunu olduğunu düşünün 1 saniyede 520milyon pikselden oluşan 25 fps oranında bir görüntüyü ve bu veriyi taşıyacak bir depolama aygıtı dünyada henüz mevcut değil.

ayrıca insan beyni kendisi için son derece kolay ama pc ler için imkansız gibi görünen bu işlemi yaparken aynı anda duyma, koku alma, vucüttaki diğer organların çalışması içinde bir saniyede ne kadar işlem yaptığı belli bile olmayan muhteşem bir mekanizmadır.

hiçbir işlemci onun gücünde değildir.

hamann7725
20-02-2009, 03:01   |  #50  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

bi kere insan beyni hakkında söylenen söz şudur:  Güneş sistemini tamamen bilgisayar ağıyla donatsanız yine bir insanın beynine eşdeğer gelmez...