İntel Anakart Yardım d946gz

Kusey
21-12-2006, 14:53   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj

Merhaba foruma yeni üye oldum
Sistemim:
İntel Core 2 Duo 6300e 1.86 ghz
İntel D946GZIS Anakart
Sapphire Ati X1600Xt Ekran Kartı
1 Gb 667 Mhz Bellek
3200 Seagate 16 mb Hard Disk

Ben bazı uygulamalara(oyunlar :D) girdigim zaman bir süre sonra hata mesajları alıyorum biosumun son versiyonunu yükledim . herşey yolunda gözüküyor ama şu mavi ekranlardan kurtulamadım. Acaba neden kaynaklanıyor yardım ederseniz sevinirim.

muammerturkmen
21-12-2006, 15:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

sistem sıcaklığın normal mi?, ramlerin sağlammı linux kurulum cd'lerinde ram test edicivardır yada bir çok yerde bulabilirsin onunla test et, işlemcin doğru olarak takılmışmı, işlemci sıcaklığı normal mi?, işletim sistemin stabilmi(virüs, son güncellemeler vb.), ekran kartının yazılımının son sürümü yüklümü donanımlarına ait sorunlar var mı araştırabilirsin

Kusey
21-12-2006, 15:34   |  #3  
OP Yeni Üye
34 mesaj

İşte sorun da orada sistem sıcaklıgım ekran kartı sıcaklıgım ortalama degerler onları çok önceden araştırmıştım.ram yüzünden olabilir diye ram i de deiştirdim bu gün ama sonuç aynı.Hiçbir donanım sorunum da yok. Ancak arada ekranımda garip siyahlaşmalar oluyor reset atınca geçiyor. ondan olabilir mi ?

ufuks
21-12-2006, 16:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Hatayı İntel anakart alarak yapmışsın.Bir donanim uyuşmazsızlığı olabilir.Bence de problem anakartta.

Kusey
21-12-2006, 16:42   |  #5  
OP Yeni Üye
34 mesaj

peki bunun bir çözümü yok mu donanım deiştirmeden ?

egemengiga
22-12-2006, 10:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

yine intel anakart yine...

Kusey
22-12-2006, 12:17   |  #7  
OP Yeni Üye
34 mesaj

YA ne war bu intel anakartlarda bi açıklasanza yaaaaaaa.!!!!!

egemengiga
22-12-2006, 23:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

sorun da o bisi yok. eksik olan performans. sen hic intel anakartlarda aktif chipset sogutucusu gordun mu? ben gormedim. son cikardigi kartlarda varsa da bakmadim. forumda bir arkadasin basina gelmisti. intel anakart a guzel bir ekran karti almisti. ama performansi cooook dusuk cikmisti test platformlarinda. o da asus ile denedi ve istedigi performansi aldi.

onnorgs
23-12-2006, 02:26   |  #9  
Yeni Üye
24 mesaj

sadece oyunlarda oluyorsa direk anakartı suçlamanın bir manası yok, ekran kartının farkli 1-2 (son çıkanlardan) driverini dene, ayrica sistemde bir kararsizlik olabilir windows un ne alemde?? temiz bir formattan sonra bi tekrar kontrol et derim, peki bu sorunlar sistemi aldıdığından berimi var? yoksa sonradan mı başladı? önce ekran kartı driveri, sonra temiz bir format (kararsız bir windows herşeye sebep olabilir) diyorum. bende o anakarttan alacağım yanıtını bekliyorum.

not:hiçbiri olmazsa imkanın da varsa farklı bi ekran kartıyla dene... kolay gelsin bekliyorum...

Kusey
23-12-2006, 10:39   |  #10  
OP Yeni Üye
34 mesaj

ekran kartı driverlarını denedim ortada sorun çıkarıcak hiçbirşey yok ama sorun war. işte beni çıldırtan şey de o. sorun ben bilgisayarı ilk topladıgmdan beri war. bu 2. format atışım. Bence anakart tercihini iyi düşün. %80 anakarttan diyorum. Artık başka birşey kalmadı çünkü ekran kartı sıcaklıgı da sürekli aynı abartı degerlere cıkmıyor. ram de de sorun yok 2 kere deiştirdim. Aynı sistem arkdsımda var asus p5 anakart farklı sadece nda hiçbir sorun yok. yakın zamanda ben de anakart deiştirecem artık. Sorunum inşallah o dur yoksa kafayı yicem.

egemengiga
23-12-2006, 13:56   |  #11  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

icinin rahatlamasi icin arkadasin izin verirse parcalari onun anakartinda dene...

onnorgs
23-12-2006, 21:26   |  #12  
Yeni Üye
24 mesaj

Bugün bir arkadaşımın pcde bazı videolar çok parlak yada bozuk çıkıyordu daha önce böyle bir problem yoktu, hemen yeni ekran kartı driverları kurduk olmadı, üşenmeden 2 ayrı (farklı zamanlarda çıkmış) driver daha denedik ve 1 tanesi bizi sonuca götürdü.şimdi burada 1 driver deneyip olmayınca da hemen suçu ekran kartında yada farklı bir yerde arayacaktık, o yüzden sana diyorum ki en az 3 ayrı ati driveri dene, bizzat başımıza geldi.

bunun dışında hala devam ediyorsa (ram in sağlamlığı belli artık) o yüzden ben birazda insiyatfini kullanarak arkadaşının ekran kartını senin makinada dene diyorum, çünkü özellikle oyunlarda olduğuna göre ben ekran kartını sorumlu görüyorum, ayrıca bize kasa ve psu nu yazarsan (marka olarak) çok iyi olur çünkü kötü psu lar hertür saçma sapan hatalara yol açabilirler.yanıtını bekliyorum, umarım çözersin çünkü gerçekten çok sinir bir durum...

not:burda intel anakartı temize çıkarmaya çalışıyorum gibi algılanmasın çünkü d946gz nin gayet güzel ve sorunsuz çalıştığımı gördüğüm için bende onu almaya karar verdim, ve ekran kartını denemeden hemen anakartı değiştirme yoluna gitme bence yazık etme...bekliyorum yanıtı....

Kusey
24-12-2006, 13:16   |  #13  
OP Yeni Üye
34 mesaj
onnorgs
Bugün bir arkadaşımın pcde bazı videolar çok parlak yada bozuk çıkıyordu daha önce böyle bir problem yoktu, hemen yeni ekran kartı driverları kurduk olmadı, üşenmeden 2 ayrı (farklı zamanlarda çıkmış) driver daha denedik ve 1 tanesi bizi sonuca götürdü.şimdi burada 1 driver deneyip olmayınca da hemen suçu ekran kartında yada farklı bir yerde arayacaktık, o yüzden sana diyorum ki en az 3 ayrı ati driveri dene, bizzat başımıza geldi.

bunun dışında hala devam ediyorsa (ram in sağlamlığı belli artık) o yüzden ben birazda insiyatfini kullanarak arkadaşının ekran kartını senin makinada dene diyorum, çünkü özellikle oyunlarda olduğuna göre ben ekran kartını sorumlu görüyorum, ayrıca bize kasa ve psu nu yazarsan (marka olarak) çok iyi olur çünkü kötü psu lar hertür saçma sapan hatalara yol açabilirler.yanıtını bekliyorum, umarım çözersin çünkü gerçekten çok sinir bir durum...

not:burda intel anakartı temize çıkarmaya çalışıyorum gibi algılanmasın çünkü d946gz nin gayet güzel ve sorunsuz çalıştığımı gördüğüm için bende onu almaya karar verdim, ve ekran kartını denemeden hemen anakartı değiştirme yoluna gitme bence yazık etme...bekliyorum yanıtı....

Driverları birasdan deniycem power supply frisby dual kasa ile gelen bir güç kaynagı üzerinde 450 w yazıyor ama bana gerçekçi gelmedi. Ayrıca neden power supply hataya yol açsın bunu da anlıyamadım.

Kusey
24-12-2006, 13:17   |  #14  
OP Yeni Üye
34 mesaj

bu arada çogu hata kodu da 0xc0000005 olarak çıkıyor bunun açıklamasını bilen warmı acaba ?

onnorgs
24-12-2006, 14:09   |  #15  
Yeni Üye
24 mesaj

yetersiz powerlar sistem kilitlenmesinden anlamsız kapanma ve hatalara kadar her tip soruna yol açar, eskiden bir powerimla pcyi fazla zorlayan oyunlarda siyah ekrana geçiyordu birden, poweri değiştirince sorun çözüldü,

evet sen driverlari birkaç farklı olarak kesin dene. sonra 0xc0000005 hata kodu ile ilgili önemli bilgiler buldum.bu hata DEP denen ve windowsun kötü yazılmış kodlara karşı bir koruma sistemi ancak zaman zaman kapatılması tavsiye ediliyor. http://www.microsoft.com/technet ... ntain/sp2mempr.mspx bu linkte DEP ve sayfanın alt kısmındada nasıl kapatılacağı yazıyor, kapatma kısmını özenle okuyup yapmanı istiyorum sanırım bu sayede sorundan kurtulabileceğiz, hatta son kısmı burayada kopyalayayım.

Yönetici olarak oturum açan son kullanıcılar, Sistem Özellikleri iletişim kutusundaki Veri Yürütme Engellemesi sekmesini kullanarak DEP'yi OptIn ve OptOut ilkelerinden biri olarak yapılandırabilir. Aşağıdaki yordam, bilgisayarda DEP'nin nasıl el ile yapılandırılacağını anlatmaktadır:

1.
Başlat'ı ve Denetim Masası'nı tıklatın, sonra da Sistem’i çift tıklatın.

2.
Gelişmiş sekmesini tıklatın. Ardından, Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.

3.
Veri Yürütme Engellemesi sekmesini tıklatın.

4.
OptIn ilkesini seçmek için, Sadece önemli Windows program ve hizmetleri için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.

5.
OptOut ilkesini seçmek için, Seçtiklerim dışındaki tüm program ve hizmetler için DEP'yi aç seçeneğini tıklatın.

6.
OptOut ilkesini seçtiyseniz, Ekle'yi tıklatın ve DEP kullanmasını istemediğiniz uygulamaları ekleyin.

linkteki tablodada görebilirsin, burda DEP i kaparken önce DEPi komple kapatıp  ve yeni ekran kartı driverların ile hemen hata veren oyunlardan bir tanesini test etmeye başla...yanıtını bekliyorum, sorunun için dikkat edersen baya bir araştırıyorum çünkü anakartı hemen değiştirme yoluna gitmeyip en azından elimizden geldiğince sorunu çözmeye çalışalım...bekliyorum yanıtı

Son Düzenleme: onnorgs ~ 24 Aralık 2006 14:12
Kusey
24-12-2006, 20:16   |  #16  
OP Yeni Üye
34 mesaj

Maalesef gene aynı.. Bu hatalardan kurtulamıyacağım sanırım.zaten anakarttan olacagından emin degilim ama başkalarının yorumlarına göre ondan başkası gelmiyor aklıma . Hayır korkuyorum pc birinin kafasına düşecek die. Atıcam sonnda aşagıya.

onnorgs
24-12-2006, 23:49   |  #17  
Yeni Üye
24 mesaj

hmm buda olmadı demek, bu dep dediğin olayı net olarak kapattın değilmi? eğer depi kapatmışsan ve yine sorun devam ediyorsa, bence kurduğun diğer donanım driver ve programları bir gözden geçir...mesele formattan sonra tüm herşeyi kurup oyunu açıp test etmektense, sadece ekran kartı gibi oyun açmak için mecburi olan şeyleri kurup o şekildede deniyebilirsin yani pcde minimum sayıda driver ve program kurulu olarak diyorum (bir oyunu açmayı sağlayacak minimum bileşenler)..

böylece program yada driverlarda bir uyumsuzluk varsa burdan anlayabiliriz.

önemli bir not:aynı anakarta sahip bir başkası ilede görüşüyorum photoshop,corel ve bilimum pcyi zorlayan grafik uygulamaları kullanmasına rağmen son derece sorunsuz gidiyor... buda aklında bulunsun... çözüme ulaşırsan eğer buraya yaz. keşke arkadaşının ekran kartınıda sende deneyebilseydin o zaman çok daha net fikrimiz olurdu....

Kusey
24-12-2006, 23:54   |  #18  
OP Yeni Üye
34 mesaj

Bu arada denedigim driverların birinde ekrana hata iletisi gelmeden sadece bilgisayar reset atıyor.
dakika tuttum her 45 50 dakikada(oyun oynarken son ayarlarda ). Öyle bir şansım olsayd zaten denerdim. Peki sence anakartın bir arızası olabilir mi ?

Kusey
24-12-2006, 23:55   |  #19  
OP Yeni Üye
34 mesaj

(dep i kapattım evet)

onnorgs
25-12-2006, 00:10   |  #20  
Yeni Üye
24 mesaj

kusey özel mesajlarına bak...

Kusey
25-12-2006, 01:17   |  #21  
OP Yeni Üye
34 mesaj

Ok bekliyorum

asliyoktur
10-03-2009, 00:23   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj
onnorgs
hmm buda olmadı demek, bu dep dediğin olayı net olarak kapattın değilmi? eğer depi kapatmışsan ve yine sorun devam ediyorsa, bence kurduğun diğer donanım driver ve programları bir gözden geçir...mesele formattan sonra tüm herşeyi kurup oyunu açıp test etmektense, sadece ekran kartı gibi oyun açmak için mecburi olan şeyleri kurup o şekildede deniyebilirsin yani pcde minimum sayıda driver ve program kurulu olarak diyorum (bir oyunu açmayı sağlayacak minimum bileşenler)..

böylece program yada driverlarda bir uyumsuzluk varsa burdan anlayabiliriz.

önemli bir not:aynı anakarta sahip bir başkası ilede görüşüyorum photoshop,corel ve bilimum pcyi zorlayan grafik uygulamaları kullanmasına rağmen son derece sorunsuz gidiyor... buda aklında bulunsun... çözüme ulaşırsan eğer buraya yaz. keşke arkadaşının ekran kartınıda sende deneyebilseydin o zaman çok daha net fikrimiz olurdu....