intel anakartta onb. ekran kartı sorunu

ondergeyik
05-10-2006, 16:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba. forumunuza ilk defa katılıyorum.sabah yanlışlıkla chip online bölümüne forum açmışım(pardon)
sorun şu
1 hafta önce intel DG965WH modeli bir anakart ve intel core 2 duo işlemcili bir pc topladım.(kingston ddr2 667 mhz ram 512mb *2).anakartımda onboard ekran kartı mevcut.intel gma 3000 grafik çipseti var.intelin bilgilerine göre G serisi anakartlar video belleğini 384mb a kadar destekliyorlar. her ne kadar bios ayarlarıyla uğraştıysamda bir türlü garfik belleğini 384 mb a kadar çıkaramadım. bios seçeneklerinde 384 mb bulunmuyor.128-256 ve maximum DVMT seçenekleri mevcut. max seçeneğini seçtiğim zaman bile ,everest programı, intel grafik arayüzü programı ve dxdiag komutunu çalıştırarak girdiğim bilgi ekranı hep 256mb video belleği olduğunu gösteriyor. nasıl 384 mb a çıkarabileceğimi bilen varsa yardım ederse sevinirim

egemengiga
06-10-2006, 11:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

emin ol 256 dan 384 e yukseltmen performansina hic bir etkisi olmayacaktir. zaten uygulamalar ve oyunlar icin 256mb yeterli. bildigin gibi piyasada 512mb ekran kartlari var. ve 128mb ekran kartlari bunlari testlerde silip supurebiliyor.

OR:128mb 6600GT > 512mb x1300

o yuzden hic dert etme.

ondergeyik
06-10-2006, 11:20   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

cevap yazdığın için sağol. benim derdim teknik verilerinde 384 yazmasına rağmen neden 256 mb kullandırıyor. aynı anakartın g olmayan onboardekran kartı modelleri zaten max 256 kullandırıyo ve benim aldığım modelden 15 dolar kadar daha ucuz. kullandırmadığı bir özellik için neden 15 dolar fazla para alıyorlar onu anlamadım.

diğer bir sorunda şu
aygıt yöneticisi bölümündeki diğer aygıtlar bölümünde bir soru işareti çıkıyor.
donanım özelliklerine girip ne olduğuna baktığımda ise (Konum :Intel(R) ICH8DH LPC Interface Controller - 2812 üstünde)    uyarısıyla karşılaşıyorum

aygıt durumundada : (Bu aygıtın sürücüleri yüklenmemiş. (Kod 28)

Bu aygıt için sürücüleri yeniden yüklemek için Sürücüyü Yeniden Yükle'yi tıklatın.)               diye bir uyarı mevcut.
intel anakart cd si içindeki driver ları yeniden yüklüyorum ama soru işareti bir türlü gitmiyor.her  pc açılışında yeni donanım bulundu sürücüsünü yükleyin diye uyarı çıkıyor.
iptal seçeneğini tıklamaktan bıktım

az olan ingilizcemle yabancı forumlarda sorunu araştırdım. aynı dertten muzdarip başka kişilerde var yabancı ülkelerde . ama sorunu çözdüler mi çözemediler mi anlamadım. o kadarına ingilizcem yetmedi.

bu durum hakkında bir bilginiz varmı .nasıl çözülür

TuncaBozkurt
06-10-2006, 11:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

öncelikle ilk soruna cevap vereyim:
ram den alan ekran kartlarında belirli bir ram alt sınırı var.mesela 256 olması için 1024 ram gerekiyordur, 384 olması için de 2048 gerekiyordur.bazen öyle olabiliyor.
soru 2:
intel in sitesinden veya windows update web sitesinden driverları yeniden yükleyin.

ondergeyik
06-10-2006, 12:24   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

arkadaşlar intelin sitesinde benim anakartla ilgili olarak 4 tane bios yükleme seçeneği mevcut . bunlardan hangisini yüklemem gerekli.

1-Recovery BIOS Update [MQ1233P.BIO] - A .BIO file to be used for BIOS recovery process, regardless of operating system. In the unlikely event that a BIOS update is interrupted, it is possible the BIOS may be left in an unusable state. Use the Recovery BIOS update to recovering from this condition. It requires a blank floppy diskette or CD.

2-ISO Image BIOS Update [MQ1233P.ISO] - Bootable ISO image BIOS update; this is the recommended method to update the BIOS on systems running Linux*. It requires a blank CD and a read/writeable CD drive.

3-Iflash BIOS Update / Integrator Toolkit BIOS Files [MQ96510J.86A.1233.BI.ZIP] - A DOS-based utility to update the BIOS regardless of operating system. It requires a CD or a USB flash device. This download also provides the necessary files for Intel® Integrator Toolkit. Support and FAQs for Intel® Integrator Toolkit are available here.

4-Express BIOS Update [MQ96510J.86A.1233.EB.EXE] - Self-extracting Windows*-based update file includes Software License Agreement and the utility for updating the BIOS. It is designed to be used on Windows* systems. This method is the most commonly used.

seçenekler böyle.
sorunu çözeyim derken daha büyük sorunlara açmayayım başıma diye soruyorum.

egemengiga
06-10-2006, 16:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bence anakarti almadan once foruma danissaydin kesinlikle kimse intel tavsiye etmezdi. ASUS,ABIT,MSI,gigabyte gibi...

h2oss1986
12-03-2007, 00:07   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj
ondergeyik
merhaba. forumunuza ilk defa katılıyorum.sabah yanlışlıkla chip online bölümüne forum açmışım(pardon)
sorun şu
1 hafta önce intel DG965WH modeli bir anakart ve intel core 2 duo işlemcili bir pc topladım.(kingston ddr2 667 mhz ram 512mb *2).anakartımda onboard ekran kartı mevcut.intel gma 3000 grafik çipseti var.intelin bilgilerine göre G serisi anakartlar video belleğini 384mb a kadar destekliyorlar. her ne kadar bios ayarlarıyla uğraştıysamda bir türlü garfik belleğini 384 mb a kadar çıkaramadım. bios seçeneklerinde 384 mb bulunmuyor.128-256 ve maximum DVMT seçenekleri mevcut. max seçeneğini seçtiğim zaman bile ,everest programı, intel grafik arayüzü programı ve dxdiag komutunu çalıştırarak girdiğim bilgi ekranı hep 256mb video belleği olduğunu gösteriyor. nasıl 384 mb a çıkarabileceğimi bilen varsa yardım ederse
h2oss1986
12-03-2007, 00:09   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj
ondergeyik
sorun şu
1 hafta önce intel DG965WH modeli bir anakart ve intel core 2 duo işlemcili bir pc topladım.(kingston ddr2 667 mhz ram 512mb *2).anakartımda onboard ekran kartı mevcut.intel gma 3000 grafik çipseti var.intelin bilgilerine göre G serisi anakartlar video belleğini 384mb a kadar destekliyorlar. her ne kadar bios ayarlarıyla uğraştıysamda bir türlü garfik belleğini 384 mb a kadar çıkaramadım. bios seçeneklerinde 384 mb bulunmuyor.128-256 ve maximum DVMT seçenekleri mevcut. max seçeneğini seçtiğim zaman bile ,everest programı, intel grafik arayüzü programı ve dxdiag komutunu çalıştırarak girdiğim bilgi ekranı hep 256mb video belleği olduğunu gösteriyor. nasıl 384 mb a çıkarabileceğimi bilen varsa yardım ederse
dibono
20-03-2007, 18:38   |  #9  
Taze Üye
11 mesaj

değerli önder
Iflash BIOS Update / Integrator Toolkit BIOS Files [MQ96510J.86A.1233.BI.ZIP] - A DOS-based .zip dosyasını bilgisayara yüklüyorsun boş bir klasöre açıyorsun açılan dosyayı yeni bir boş klasöre tekrar açıyorsun takiiçinde iflash.exe yi görene kadar.ifalsh.exe dosyasını bir diskete kopyalıyorsun buna 1 nolu disket diyelim.geri kalan dosyaları ikinci bir diskete kopyalıyorsun buna da 2 nolu disk diyelim.birde ms-dos disketi oluşturuyorsun buna da 3 nolu disk diyelim. bios ayarlarından bilgisayarın sadece flopy disk ile açılması için gerekli ayarı yapıktan sonra 3 nolu diskle bilgisayarı başlatıyorsun a: satırı geldiğinde 1 nolu diski takıp ifash.exe yi çalıştırıyorsun istendiğinde 1nolu diski çıkarıp 2 nolu diski takıp bio dosyasını tıklıyorsun birsüre sonra yeni biosun yüklendiğine dair onay yazısı ekrana çıkar.
umarım anlaşılır kolay gelsin...