intel board PXE-E61 hatası nasıl düzeltilir?

denizlampard
19-01-2007, 17:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

arkadaşlar benim problemim 1gb ddr2 533mhz ram yerine taktığım 512mb ddr2 533mhz sonucunda karşılaştığım;

''PXE-E61:Media Test Failure Check Cable
  PXE-MOF : Exiting intel Boot Agent '' hatası..

pcde sadece ram i çıkartıp başka ram taktıktan sonra bu hatayı vermeye başladı ve pc açılmıyor..Bunun gerçekten ram le bi alakası varmı kitlenmiş vaziyetteyim bişey yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim..

cell-o
19-01-2007, 17:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

eğer ram çıkarıp taktıktan sonra bu sorun olmuşsa tabiiki ramde bir sorun vardır.buna bir şey yapamazsınız.birde verdiği çok ilginç ramden ziyade bu hata bilgisayarda bulunan boot edebilen network üzerinden PXE destekli bir kartın hatasını veriyor.bunu kapatmak için bios girip boot menüsünden o  NIC disable yapmanız gerekiyor.veya şöyle yapın.eski ram takıp sonra bu dediğimi varsa iptal edin.sonra tekrar aynı ram takın.birde şuna dikkat edin.ram takmadan önce power supply kablosunu çıkartın.birde boştayken power düğmesini basılı tutun.bu anakart üzerindeki bulunan kondansatörler üzerinde biriken yükü boşaltır.sonra tekrar deneyiniz.olmazsa ram arızalıdır.bu arada bios pilini çıkartıp default ayarlara getirin  bios ayarlarını.birde harddisk ve optik sürücülerin bağlantılarını kontrol ediniz.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 19 Ocak 2007 17:35
denizlampard
20-01-2007, 02:06   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

ben dediklerinin hepsini yaptım bios pilini çıkardım ramleri çıkardım taktım power kabloları fln hepsini çıkarıp taktım ama düzelmiyo bi türlü.. ram in bozuk olma gibi bi durumu yok çünkü ram i çıkarmadan önce makina çalışıyodu doğal olarak ramde bi sorun olmaması lazım..

mardina
20-01-2007, 13:20   |  #4  
Üye
82 mesaj

açılışta f2 veya del (board modeline göre değişiyor)tuşuna basınca bios ekranına geçmesi lazım.verdiği hatadan senin sistemin boot edecek drive bulamıyor ve beklemeye geçiyor.hdd kablonu,hdd power kablonu kontrol et.cd rom sürücüne xp cd tak belki oradan görüp açar.muhtemelen ram takarken sata kablosunu veya ide kablosunu yerinden çıkarmışsın.ama benimki sadece tahmin arızanızın ram ile bir ilgisi yok.ayrıca ram arızalı olsaydı ekranda hiçbir yazı göremezdiniz.işlemci fanı açılıp makina siyah ekranda kalırdı o kadar.

denizlampard
20-01-2007, 14:21   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

arkadaşlar çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.. hdd'in kablolarını çıkartıp tekrar taktıktan sonra düzeldi problem..