İntel Büyük Bir Risk mi Alıyor?

yelkowan
10-12-2008, 10:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
602 mesaj

İntel yeni işlemci mimarisini iki yeni platformada son kullanıcıya ulaştırıcak peki neden?

Bildiğiniz gibi çiçeği burnunda intel core i7ler LGA1366 formunda piyasaya sürüldü ve fiyatlar hem işlemci hem anakart için oldukça yüksek sadece DDR3 desteğide yeni bir pc oluşturmak isteyenler için maliyeti daha da artırıyor.
İntel bunun farkına varmış olmaliki daha düşük bütçeli tüketiciler için core i5leri LGA1160 formunda 2009'da piyasaya sürecek

AMD'de ise durum çok farklı intel yeni mimariyi iki farklı platformda sunacakken AMD yeni işlemcilerini bile mevcut soket yapısıyla destekleyecek.

Bu iki farklı stratejinin sebebi sizce ne olabilir?
intelin üst seviye işlemcilerini alamayan tüketici core i5 almak yerine yeni 45nm AMDleri tercih edebilir ve intel böylece büyük bir riske girmiş olabilir mi?
Merak ettiğim sizlerin düşüncesi şimdiden hepinize teşekkürler.
Kaynak::

Son Düzenleme: yelkowan ~ 10 Aralık 2008 10:41
kalamarr
10-12-2008, 15:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

i5 işlemci almak saçmalık olur. nedeni ise hem sadece ddr3'e destek vermesi, hem de fiyatı ucuzlayınca i7 işlemcinin alınıp bu i5'in kullandığı anakarta takılamayacak olması.

nedeni ise intelin chipsetlerdende bolca para kazanmak istemesi.

yelkowan
10-12-2008, 22:30   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
602 mesaj

Doğrusunu söylemek gerekirse sana katılmadan edemiyorum i5 almak bana da pek mantıklı gelmiyo 45nm AMDler için iyice sabırsızlanmaya başladım :)) Ozaman i5lerle yen, AMDleri ikıyaslar daha iyi karar veririz.

draakwolf
10-12-2008, 23:09   |  #4  
Üye
81 mesaj

İntel yeni çıkardığı işlemcilerin yani i7'lerin tek bir yonga setine uyumlu olacağını yani X58 yonga setli anakartlara uyumlu olacağını belirtmişti.İntelin bunu yapmasındaki amaç ise her işlemci ailesinin fiyatına uygun anakart olmasıydı yani 4 çekirdek anakarta 2 çekirdek işlemci takma devri bitti hesabı.Yeni çıkartacağı i5 işlemcilerin ise p55 yonga setli anakartlarla uyumlu olacağını ve LGA1160 soket olacağını duyurdu.DDR3 bellek desteklemesi bana da biraz itici geldi ama DDR2 bellekleri piyasadan silme politikasını da devam ettirmiş oldu.Aslında çıkacak olan i5'ler iyi bir alternatif olacak fiyat açısından ama DDR3 yönünden de kötü olmuş.Tabii bu intelin yapabileceği birşey değil DDR3 bellek fiyatlarının çok yüksek olmasıyla ilgili.Donanım dünyasının kendini çabuk yenilemesi bazı şeylerin bu hıza yetişememesine neden olabiliyor DDR3 fiyatlarında olduğu gibi.Bence yapılan bu yonga seti düzenlemesiyle uyumluluk derdinin ortadan kalkması ilerisi için iyi birşey.Bir de intel doğal sli desteğinin sadece X58 yonga setli anakartlar da olacağını belirtmesi Bu da nvidia severleri pek mutlu etmeyecek gibi. Ayrıca bu i5'e yönelimi azaltabilir ve AMD'ye yönelimi artırabilir.
i5'in testlerini görmüştüm 2.26 ghz'da yapılan bazı testlerde QX9650'yi geride bırakmıştı.Fiyatlarının da çok yüksek olacağını zannetmiyorum i5'lerin.
AMD'nin 45nm'leri bende merak etmiyor değilim bakalım İntel'in ve AMD'nin yeni nesil işlemcileri arasındaki rekabet nasıl olacak bekleyip görücez.

Son Düzenleme: draakwolf ~ 10 Aralık 2008 23:15
kalamarr
11-12-2008, 00:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

intelin sadece ddr3'e(üstelik çarpan kilidi kapalı olan i7'lerde ve i5'lerde 1066 mhz rame izin veriyor.) destek vermesi saçma istese hem ddr2 hemde ddr3'le çalışan işlemci yapabilir. amd yeni çıkartacağı phonem2 işlemcilerinin am3 soketlileri hem ddr3 1333 mhz ram'e destek veriyor hem am2(uygun bios sürümleri çıkarsa), am2+(uygun bios sürümleri çıkarsa) da kullanabiliyor hemde ddr2 ve ddr3'e destek veriyor. demek ki istenirse yapılabiliyormuş

Son Düzenleme: kalamarr ~ 11 Aralık 2008 00:17