INTEL h55 AnaKart ve uyumlu ram

OsmanTunc43
05-05-2019, 18:09   |  #1  
OsmanTunc43 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
23 mesaj

Arkadaşlar Intel H55 anakart sahibiyim. i7 M620 2.67 GHz işlemci ve GT1030 ekran kartım var. 400W güç kaynağım. Aliexpress üzerinden 8GB 1333MHz RAM sipariş ettim. Tam uygun bir şekilde çalışır mı?
Satıcının bana gönderdiği mesaj:
"hi friend,
please notice the ram only for server or X79 x58,
Can't works on desktop. please double confirm.

Siparişi iptal mi etmeliyim ECC Ram nedir bilgim yok.

zombi
05-05-2019, 18:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

anakartınız h55 büyük ihtimal markasız çan çin çok. çünkü üzerindeki işlemci notebook işlemcisi.

o anakartlar da 4 gb ram destekler. arkadaşın dediği de o. he amd olsa her rami açar. ama intellerde ram açma sorun olur.

OsmanTunc43
05-05-2019, 18:37   |  #3  
OP Yeni Üye
23 mesaj
Alıntı: zombi  
anakartınız h55 büyük ihtimal markasız çan çin çok. çünkü üzerindeki işlemci notebook işlemcisi.

o anakartlar da 4 gb ram destekler. arkadaşın dediği de o. he amd olsa her rami açar. ama intellerde ram açma sorun olur.

Yok anakartım 10gb a kadar destekliyor suan da zaten 4+2 olmak üzere 6gb ram takılı benim anlamadığım adam masaüstünde çalışmaz yazmış araştırma yaptım ECC nedir çalışır mi çalışmaz mi tam bir bilgi bulamadım şimdi siparişi iptal mi etmeliyim anlamadım taksam ram çalışır mi?

zombi
05-05-2019, 19:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

anlatamıyorum.

anakartınız 4 gb tek bi modülü açar. onda sorun yok. yanına 4 daha koyabilirsinişz. ama 10 gb ram zaten olmamakla beraber anakartınızdabüyük ihtimal zaten 2 slot olmasını da geçelim ecc ram dediği sunucu ramidir. ecc rami araştırırsanız görürsünüz onlarda duruma mgöre 1 veya 2 adet ram bankı hata düzeltme için kullanılır. bu ramler normal ramlerden farklıdır daha yavaştır ama çok daha büyük boyutlarda üretilebilir. ama bunu intel anakartların çoğu açamaz ws sınıfı değilse. amd lerin ise çoğu açar. özellikle anakartta bazı hatlar  koyulmadı ise bilemem tabii. çünkü amd k8 den beri ecc desteğine sahip. yani corei7 ilk nesilden beri zaten bu iş işlemciye bakan bi şey. çünkü kontrolcü işlemcide.

şöyle diyeyim. p4 lerde 4 ramli bi anakart ddr400 ise maksimum 4 gb çalıştırır değil mi? modül başına 1 gb dan. ama eski anakartım modül başına 4 gb ramden toplam 16 gb ram desteğine sahip. türkiyede bu tür ramler çok çok nadir bulunuyor. yurt dışında da bulmak zor. normal pc satıcısında bulamazsınız. serverlerden çıkar. ben bi ara buldum bu ilanlardan. adam 50 liraya satıyordu misal.

yani ecc farklı bi ram tipği. normal ramle fiziksel olarak nerde ise aynı. sadece normal ramler 2 nin katı şekjlinde bank dizilimine sahipken bu ramler tek sayılı  bank dizilimine sahiptir.

OsmanTunc43
05-05-2019, 19:12   |  #5  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Yardiminiz için çok teşekkür ederim ne demek istediğinizi anladım. Aliexpress de sipariş iptalini yaptım satıcının onayını bekliyorum ınsallah onay verir para boşa gitmez teşekkür ederim.

zombi
05-05-2019, 19:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

anakartınıza 4 gb lık modül takın.ç 8 likler ddr3 de amd istiyecektir. çoğu ecc çünkü.