Intel Health Guide: Bu kez konumuz CPU değil

CHIP Online
15-11-2008, 00:01   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Intel sadece işlemci yapıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte Intel'in insanlığa sunduğu yeni cihaz

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Inte ... CPU-degil_9520.html

Özellikle seyahat etmekte zorlanan yaşlı hastaların sık sık hastaneye kontrole gitmeleri onlar için oldukça zor bir durum. Fakat Intel yeni geliştirmiş olduğu Intel Health Guide PHS6000 ile bu soruna bir çözüm sunuyor. Ufak bir kişisel bilgisayara benzeyen bu cihaz, hastanın tansiyonu, kan-glikoz seviyeleri ve akciğer bilgileri ile ilgili verileri topluyor ve doktorlara gerçek zamanlı olarak iletebiliyor. Aynı zamanda hastal ve doktorların video konferans yöntemi ile iletişim kurabilecek olmaları, hastane ziyaretlerini azaltmak yönünde önemli bir adım.

Doktorlar için çok önemli olan hastanın tıbbi geçmişi de yine aynı sistem üzerinden erişilebilir halde tutuluyor. Bunun yanı sıra önceden hazırlanmış olan videolar, rahatsızlığı hakkında hastanın merak edebileceği konulara da ışık tutuyor.

Yaşı ilerlemiş hastaların sistemi rahat kullanabilmeleri için oldukça basit olarak tasarlanmış arayüz, dokunmatik bir LCD ekran üzerinden kullanılabiliyor. 40GB'lık bir sabit diske de sahip olan cihaz, gerekli tüm verilerin kaydadilebilmesi ve üzerindeki webcam ile doğrudan görüşme yapılabilmesini sağlıyor. Acil durumları da anında bildirerek, sağlık ekiplerinin erken müdahele etmesini sağlayan cihaz şimdilik sadece ABD'de ki anlaşmalı kurumlarda kullanılabilecek.

Tüm konu: Intel Health Guide: Bu kez konumuz CPU değil

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce tıp teknolojileri, teşhis için insansız yöntemler geliştirmeye ne kadar yakın?