Intel'in yeni canavarı Sandy Bridge testte!

CHIP Online
08-01-2011, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online, Intel'in yeni canavarı Sandy Bridge'i A'dan Z'ye inceledi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... e-testte_24579.html

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

İntel Gigahertz rekorları olmadan da yapabileceğini gösterdi. İntel Sandy Bridge ile yüksek sayılar yerine yeni özelliklere konsantre olmuş. Chip Online sizin için yepyeni Sandy Bridge işlemcisini dizüstü ve masaüstü bilgisayar platformlarında test etti.

Intel 2008 yılında Nehalem ile Core jenerasyonunu, bununla birlikte Thron'dan Core-2-Duo, Quad ve -Extreme işlemcilerini çıkardı. Yaklaşık bir yıl önce  Westmere ile birlikte ana karttaki grafik bağımsızlığı işlemciye taşındı. Şimdi yeni atılımın zamanı : Sandy Bridge. Yeni bir mimariye sahip olan Sandy Bridge,  çekirdek sayısı ve saat hızı çokluğu dikkate alınmadan yenilikler sunuyor.

Detaylarla Sandy Bridge mimarisi

Intel, Sandy Bridge ile yeni bir işlemci mimarisi sunuyor. Sandy Bridge Tik-Tak prensibi içinde bir "Tak".

Eski ayaklı saatinizin çıkardığı "Tik-Tok"lar Intel tarafından uyarlandır. Sandy Bridge'de de kullanıldığı gibi bir "Tok" yeni mikro mimariyi tanımlıyor. Intel yeni işlemcisini Core i3, i5 ve i7'ninde içinde bulunduğu Core işlemcilerin ikinci jenerasyonu olarak adlandırıyor. Bir "Tik" ise yeni ve daha küçük üretim boyunu temsil ediyor. Sandy-Bridge işlemciler 32 nm boyutunda üretildi. Aynı mimariye sahip "Ivy Bridge" işlemci ise 22 nm boyutlarına sahip olacak. Yani Ivy Bridge öngörüldüğü üzere klasik bir "Tik" olacak.

Tüm konu: Intel'in yeni canavarı Sandy Bridge testte!

İzleyin: PS3'ü işte böyle kırdılar...

Resimlerle: Dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz Sandy Bridge hakkına ne düşünüyorsunuz?

bismarck2013
08-01-2011, 01:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
115 mesaj

dikkat edin ısırmasın...
intel in yeni kazığı....

bismarck2013
08-01-2011, 01:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

tik tak modasıda yeni başladı ALLAH ım pc dünyasını tik tak tan koru
AMİN AMİN AMİN

abcf
10-01-2011, 10:12   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

Benim aklıma şu takıldı. Benim leptobun akran kartı on board ve belleği felan çok düşük. bu işlemciden takabilir miyim? Ve takarsam bir faydasını görür müyüm ekrankartı perfonmansı olaraktan. Genel çerçeve düşünülünce sizler ne düşünüyorsunuz?

Son Düzenleme: abcf ~ 10 Ocak 2011 10:21
Erşah
12-01-2011, 10:34   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Öncelikle arkadaşım senin bilgisayarındaki yonga sistemi buna uymaz.Senin lga775'tir bu ise lga 1155 yonga setini kullanıyor.Sonuç olarak taksiye kamyon lastiği takmak gibi bir şey bahsettiğin.
 Konuya gelince intel yine yapmış yapacağını.Core İ7 980X'i 2000TL'ye binlerce kullanıcıya sattı ve ardından daha üst bir işlemci çıkardı.Fakat her nedense benim kanım bu işlemciyede ısınmadı.Sanki arkasından yine daha güçlü bir işlemci yongası daha gelecekmiş gibi. Yinede AMD daha iyisini çıkarana kadar en iyisi İNTEL demekten başka çare yok.
 Bakalım Buldozer mimarisi ne yenilikler getirecek...

niko6185
19-02-2011, 18:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
886 mesaj

arkadaşlar hakkaten bu intel varya tam bir kazık makinesi bende amd kullancam yakında önceden intel dualcore e5300 2,6 işlemci kullanıyodum quad işlemci ile arasında dağlar var diyolar hız farkı aldım bende taktım inanırmısınız cok az bir fark hissettim gecenlerde core i5 core i3 diyolar arkadaşlarım aldı ama windows 7 yi calıştıramıyor o işlemciler kasıyolar cok ama benim quad q8300 ucuruyo bilgisayarı intel cok kazıkcı

niko6185
19-02-2011, 18:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
886 mesaj

piyasaya sürüyo yok o yok bu alıyosun  o kadar para veriyosun ama inanın değmiyor elinizdeki bilgisayarınır işinizi görüyosa gerisi boş