Intel Ivy Bridge ve Ekran Kartları

Oceanic 1
11-05-2012, 19:43   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

Bildiğiniz gibi Intel Ivy Bridge işlemcilerde tümleşik grafik motoru bulunuyor.
Soru Şu ;  Anakarta bu işlemciyi taksak, üzerinede mesela HD 5770 ekran kartı taksak, işlemcinin grafik motoru ekran kartıyla birlikte çalışarak Transportervarii bi durummu olur?  Yoksa işlemci , ''-nasılsa ekran kartı var ben grafik motorumu kapatayım bari'' mi der?

Kapalı Hesap (91855)
11-05-2012, 20:41   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

eğer çipsetin her ikisini de kullanmayı destekliyorsa virtu yazılımını kullanarak aynı anda ikisni de kullanabilirsin
h77 çipsetlerinden emin değilim ama z77 çipsetlerinde bu özellik var
anakartın cd'siyle beraber lucid virtu yazılımı gelir
ama türkçe işletim sisteminde sorun çıkartabiliyor
sanırım ekran kartını güncellersen işlemciyi taktıktan sonra catalyst control centerda değiştirilebilir grafikler altında güç tasarruflu gpu işlemcinin içindeki yüksek performanslı olan da ekran kartındaki gpu oluyor her program için bunları ayrı ayrı atayabiliyorsun
bir program için aynı anda ikisini de çalıştırma olmuyor sanırım
işlemcinin kendi gpu'su encode ve decode işlemleri için daha yüksek performans verir
oyun oynarken ekran kartındaki yükü azaltmak için diğer programları güç tasarruflu (işlemci içindeki) gpu'ya atarsan oyunlarda performans artışı olur

şu değiştirilebilir grafik olayına laptoplarda denk geldim masaüstü bilgisayarlarda böyle mi bilmiyorum ama öyle olmasa bile virtudan ayarlanır