İntel mi Amd mi ? NEDENİYLE AÇIKLARMISINIZ ?

gırnata
11-07-2011, 20:42   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Arkadaşlar şu pc toplama ne zor iş ya kaç gündür ter döküyorum ufak tefek bilgiler ediniyorum sizden ricam artık bu işe bir çözüm getirin.

Kapalı Hesap (203105)
11-07-2011, 21:01   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

bütçene göre değişir hangi bütçeye hangi işlemciyi alacağını bilmelisin zaten kabaca söylersek 2 bin tl altı amd 2 bin tl üstü intel sistem toplarsın bana göre ve bütçen sağlamsa yani önceki konunda yardımcı olmuştum 2,5 bin tl bütçen var galiba eğer acelen yoksa bekle 1 - 1.5  ay daha amd 8 çekirdekli buldozer işlemciler piyasaya çıkacak sen buldozer alsan da almasanda fiyatlar biraz da olsa aşşağı inecek

mburak12345
11-07-2011, 21:11   |  #3  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

intel=kalite + performans
amd=fiyat + performans

metinkhrmn
11-07-2011, 21:18   |  #4  
Yeni Üye
27 mesaj

Ben sana açıklayayım amd daha ucuz oyunlarda daha guclu fazla ısınan bir işlemcidir intel e gore
intel ise daha pahalı guclu az ısınan (amd ye gore) daha verimli bir işlemcidir oyun makinelerinde genellikle amd ve ati kullanılır ama amd yi sıcak ortamda kullanmayaya ozen gostereceksin intel ise bu konuda daha avantajlıdır...

trance86
11-07-2011, 22:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

kardeşim paran varsa intel yoksa amd bu iş böle

infazci6100
11-07-2011, 22:15   |  #6  
infazci6100 avatarı
Yıllanmış Üye
1,108 mesaj

2000 tl den yukarı cıkmıcaksan amd alıcaksın ekran kartınada bol bol paran kalcak.ha ust sewıye oyun amaclı pc deyılse i5 lı bı sıstemde kurulabılır tahmınen

Son Düzenleme: infazci6100 ~ 11 Temmuz 2011 22:18
alperen12
11-07-2011, 22:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
248 mesaj
Alıntı: mburak12345  
intel=kalite + performans
amd=fiyat +

söyleyecek başka şey yok zaten en kısa şakliyle

musti123
11-07-2011, 23:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
162 mesaj

burak zaten açıklamış ama i5-750 i5-760 işlemcileri kraldır.(bana göre tabiki daha iyi i5 lerde var ama bütçene göre).çünkü intel hem oyun hem diğer uygulamalar için tasarlanmış pahalı ama birçok teknolojiyi destekleyen bir firma olduğu için ben inteli tercih ettim verdiğim parayada deydi hiç pişman değilim.bana göre oyun bilgisayarlarında İntel+Nvidia kullanılmalıdır bu kişiden kişiye değişebilir.ama ben uzun araştırmalar yaptım pc almadan önce sende terchini buna göreyap intelden yana ol derim.

Amd'nin  yanından bile geçme derim tercih senin.

black_flood
12-07-2011, 11:04   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: musti123  
burak zaten açıklamış ama i5-750 i5-760 işlemcileri kraldır.(bana göre tabiki daha iyi i5 lerde var ama bütçene göre).çünkü intel hem oyun hem diğer uygulamalar için tasarlanmış pahalı ama birçok teknolojiyi destekleyen bir firma olduğu için ben inteli tercih ettim verdiğim parayada deydi hiç pişman değilim.bana göre oyun bilgisayarlarında İntel+Nvidia kullanılmalıdır bu kişiden kişiye değişebilir.ama ben uzun araştırmalar yaptım pc almadan önce sende terchini buna göreyap intelden yana ol derim.

EDİP ÇİFTÇİ Neredesin yavruların basmış forumu babaları olarak el at konuya

İntel + Nvidia

S A Y G I L A R  R R

der dururdun artık yavrularına mı devrettin intel+ Nvidia PATENTİNİ :))))

dabbe1
12-07-2011, 11:33   |  #10  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

isiderdan full hd vide al kopyalamaya çalıp aaaa olmuyor bil bakalım niye çok sevdiğiniz intel Core i serisine DRM koruyucu eklemiş ondan kopyalanmıyor... nasıl ayırt ediyor? her dijital içerikte seri no var onu kontrol ederek anlıyor... hala intel isteyecek misiniz?

dante-emre
12-07-2011, 12:43   |  #11  
Üye
97 mesaj

IBM evet en iyisi IBM :D Nedir bu arakdaş.PC tolpayacaksan bütçeni kullanım amacını belirt yardımcı olunsun.İnternete bak bakalım bir senin açtığın başlıkta kaç bin konu var.Hepsini okusan bile kesin bir fikir oluşturamazsın.

Kapalı Hesap (200174)
12-07-2011, 13:13   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: musti123  

evet bende i5 var 2 çekirdekli ne kadar yüklenirsem yükleneyim işlemci pes demiyor CS5 fotoşop,crysis2, battlefield,metro 2033,need for speed hot pursuit,CAll Of Duty 4,creative wave studio bu saydıklarım işlemciyi hebsi aynı anda açık olunca %95 kullanıyor ama ne kasma ne donma biraz ısıısı yükselsede işlemci estiriyor i7 sistemimde var onda çekirdek sayısı 2 ye katlıyor i5 i ama her nedense i5 ben ölmedim diyor halen Gülüş
(saydığım programların en ufağı wave studio 1.40 gb)
ama tabi işlemcinin en iyi yardımcısı remlerdir remlerin ne kadar büyük olursa işlemcin o kadar rahat yabar işini,şimdi dicen hebsini açıp oyun oynayınca donar hayır donmuyor bir oyunu oynarken diğer oyunlar simge durumunda dursa dahi dediğim gibi ısısı yükselirdi bi arkadaşımdan aldığım yardım forumdan biri işlemci fanı önermişti çok saolsun ısı sorununuda çözdüm valla bana göre i5 sistem ama kral bi sistem

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (218533) ~ 12 Temmuz 2011 13:28
umutcant
12-07-2011, 16:21   |  #13  
Yıllanmış Üye
690 mesaj
Alıntı: metinkhrmn  
Ben sana açıklayayım amd daha ucuz oyunlarda daha guclu fazla ısınan bir işlemcidir intel e gore
intel ise daha pahalı guclu az ısınan (amd ye gore) daha verimli bir işlemcidir oyun makinelerinde genellikle amd ve ati kullanılır ama amd yi sıcak ortamda kullanmayaya ozen gostereceksin intel ise bu konuda daha avantajlıdır...
amd lerin ısınması tarihte kaldı :) biraz güncel işlemcileri incelersen rahatça görebilirsin. Sentetik testlerde intel önde olabilir ama profesyonel bi kullanıcının zaten bu tür bi soru sormayacağını düşünürsek, ev kullanıcıları için her koşulda amd daha avantajlı diye düşünüyorum. evde kullanılan bilgisayarlarda amd ve intel arasında gözle görülür performans farkı yok denebilir. tabi x2 yle i7 yi karşılaştırmazsanız :) x6 1055T mi i7 930 mu dersen her zaman x6 derim. sadece işlemci olarak da düşünmemek lazım. intel tabanlı kaliteli anakartlarda amdye göre pahalı amd her türlü daha karlı.'profesyonel' olarak düşünmezsek.

lunaticium
12-07-2011, 19:46   |  #14  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

2000TL intel sistem için yetecektir. ben 2100TL'ye gayet performanslı intel PC kurdum şunu bilmeniz lazım ki. teknoloji yerinde tutmuyor, şu an yine intel önde hem fiyat hem performans. AMD'nin 6 çekirdekli işlemciyi ezip geçen 4 çekirdekli Sandy Bridge işlemciler ön plana çıkıyor, hem K serisi Overclock hastaları için vazgeçilmez ve onlar AMD'ye göre oyunlarda çok daha performans sağlıyor, şu an için intel sandy bridge diyorum.

Varjosielu
12-07-2011, 20:38   |  #15  
Taze Üye
6 mesaj

Körükörüne inteli ya da amd'yi savunan arkadaşları görünce dayanamadım, lütfen insanları saçma fanataik tavırlarınızla yanlış yönlendirmeyin..

Şu anda piyasada bulunan işlemcilere bakarsak tabiki INTEL>AMD bu yadsınamaz bir gerçek! 

Önemli olan bilgisayar ile ne iş için kullanacağın, ve ayırdığın bütçe ile sana en iyi performansı sağlayacak parçaları seçmen. 
glscgn arkadaşım konuyu iyi özetlemiş;

glscgn
bütçene göre değişir hangi bütçeye hangi işlemciyi alacağını bilmelisin zaten kabaca söylersek 2 bin tl altı amd 2 bin tl üstü intel sistem toplarsın bana göre
eğer sistemini oyun amaçlı topluyorsan 6 veya 8 çekirdekli işlemcilerden uzak durmanı öneririm 4 çekirdekli işlemciler işini fazlasıyla görür. çünkü oyunlarda asıl performansı ekran kartı belirler. bu sayede işlemciden kıstığın parayı ekran kartına yatırarak emin ol çok daha iyi bir performans elde edersin. şu anda piyasada alabilecegin en iyi 4 çekirdekli işlemci intel i5 2500K. Eğer bütçen el veriyorsa i5 2500K iyi bir ekran kartıyla seni çok rahat ve uzun süre götürür. Eğer bütçen daha kısıtlı ise piyasada alabilecegin en iyi fiyat performans işlemcileri amd phenom x4 955 yada phenom x4 965 'i öneririm. Bu iki işlemcide seni uzun süre iyi bir ekran kartı ile götürür emin olabilirsin. oyun için bunların dısındaki işlemcilere gereksiz para yatırmaya gerek yok bence.  

eğer video encoding, photoshopta yüksek çözünürlükte baskı üzerine çalışmak, 3DsMax'te modelleme/render gibi işlerle uğraşıyorsan kesinlikle intel i7 2600K derim. ama yine butce kısıtlı ise amd phenom x6 1100t de baya iyi bir işlemci bu konularda.  çünkü bu tür programlar işlmeciyi tüm performansıyla %100 de kullanıyor.
ama açtığın diğer konuya da baktım oyun için bir sistem topluyorsun ve bence yuakrda dediğim gibi bütçen uygunsa kesinlikle i5 2500k al derim.
Neden i5 2500K alıyorum da fiyatı çok yakın olan phenom x6 almıyorum dersen?
- 2500K daha yeni bir mimariye ve teknolojiye sahip
- yükte ve boşta daha az elektrik harcıyor 
- overclock performansı cok iyi ileride overclock ile seni extradan 1 sene daha idare eder 
- phenom x6'nın ekstra 2 çekirdeği gerçekten bi işine yaramıycak
- phenom x6'dan azcık daha performanslı bir işlemci

umarım bu bilgiler bi işine yarar kolay gelsin!

Son Düzenleme: Varjosielu ~ 12 Temmuz 2011 20:40