İnternet bağlantısında sorun.

fucucu
23-06-2009, 19:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Vista kullanıyorum dün akşamdan beriye bu sorunu yaşıyorum. Yerel ağ bağlantısı var ancak internet bağlantısı yok. :S
elle ip ataması yaptım dns ayarlamalarınıda yaptım düzelme olmadı acep nedendir?

OnlyMann
23-06-2009, 19:37   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

öncelikle yapılması gerekenlere bakalım;
başlat>çalıştır>cmd (enter) yapınız. Gelen siyah ekranda

ipconfig   -all (enter) yapınız bir liste gelecektir. bundan sonraki aşamalar için bu ekranda bulunan bazı bilgileri kullanacağız.

1-öncelikle ip bilgisi ile modem ip bilgisinin aynı blokta olup olmadığına bakınız. örneğin makina ipsi 192.168.1.5 ise modemin ipside yukarıdaki ekranda gösterilen varsayılan ağ geçidinde yazılı olan da 192.168.1.1 şeklinde olmalı ve maske bilgisi de 255.255.255.0 şeklinde olmalıdır.

2-aynı siyah ekranda   ping  varsayılan ağ geçidi bilgisi (enter) ile liste gelecek ve zaman bilgisi gösterilecektir.

3-yine yukarıdaki ekranda dns bilgilerinin ne olduğuna bakmalısınız. varsayılan ağ geçidinde yazılı olan ip bilgisi yer alması önerilir.

4-dns sorgulaması yapılabiliyor mu diye bakmak için;
yine siyah ekranda

nslookup  google.com.tr (enter) yapmak gerekir bunun sonunda google.com.tr ye ait gerçek ip bilgileri gelecektir.

dns kayıtlarını temizlemek için siyah ekranda;

ipconfig   /flushdns (enter)
5- IE araçlar menüsünden internet seçeneklerinden bağlantılar sekmesinden yerel ağ ayarları tuşunda gelen ekranda proxy sunucu bilgileri olabilir. bunların (3 alan) işaretlerinin kaldırılmış olması gerekir.

sonraki duruma göre devam edelim.

Güncel:
bu arada adsl hattınızın olduğunu düşünüyorum.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 23 Haziran 2009 19:48
fucucu
23-06-2009, 22:41   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Format attım şimdi problem yok. Eğer tekrar olursa bu yöntemi kullanırım. Çok sağolun.