İnternet Explorer'un Kapıları Bir Kez Daha Kırıldı

Turkish Developer
31-03-2010, 12:50   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

İnternet Explorer sürümleri için kritik açıklar tespit edildi.

İnternet Explorer'in kritik açıklarında; Uzaktan kod yürütülmeye , Kullanıcı hesabı olan sistemlerdeki güvenlik koruma seviyesi düşük tarayıcılar üzerinden kullanıcı haklarına tecavüz söz konusu olmakla beraber, Dosya indirme , dosya  çalıştırma ,işlevleri gerçekleştirmeye kadar varabiliyor. İnternet Explorer da etkilenen Kritik - önemli CVE  sayısı 10 .

Geçtiğimiz günlerde yapılan Pwn2Own tarayıcı hack yarışmasında,Hacker'lar tarayıcıları hacklemeye çalışırlarken, Tarayıcı meydana getiren mühendisleri uzun uzun açıkları takip ettikleri dikkatlerden kaçmamıştı, Hassasiyetle not ettikleri ve alel acele bu açıklar kapatılması için derhal çalışma başlattıklarını bildirmişlerdi.

Microsoft ; İnternet Explorer 6 ve 7 sürümlerinin açıklarında artışlar meydana gelmeye başladığını itiraf ediyor. İnternet Explorer 8 kullanıcılarının bir çok açık tehlikesinden korumalı özelliklerde olduğu , ve İnternet Explorer 6 ve 7 sürüm tarayıcıların İnternet Explorer 8 sürümlerine yükseltilmesi ve teşvik edilmesinin  ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere kullanıcıların niçin ve neden İnternet Explorer 8 sürümlerini kullanmaları gerektiği konusunda bir değerlendirme ortaya koyuyor.

Ayrıca 13 Nisan'da gelecek olan Microsoft / Windows Update nin köklü ve çok sayıda yamalar barındıracağını belirtmekte fayda var.  Nisan 2010 Windows güncelleştirmelerinin detayı hakkında da önümüzdeki günlerde bilgisini verecek olsakta , İE Tarayıcıları (muamma) , Office - Windows XP işletim sistemi , ve özellikle 32 bit işletim sistemleri için paketler yer alacaktır.

Mart 2010 güncelleştirmesini duyurduğum burada bulunan konu başlığı altındaki mesajda '' ... Şu kadar ayrıntı ; , Nisan biraz daha kritik geçecek ''  ifadesini kullanmıştık. 

İşletim Sisteminin ihtiyaç duyacağı  Güncellemelerin aksatılmadan kurulması,ve oldukça önemli olduğunu unutmayınız.

Son Düzenleme: Turkish Developer ~ 31 Mart 2010 14:12
silenceandsilence
02-04-2010, 01:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

İe 6'da bile olmayan bir açığı ie 8'de nasıl icat etmişler cidden merak ettim?

freekays
02-04-2010, 17:01   |  #3  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

adam kafayı Explorerle bozmuştur diğer browserler le arası iyi demekki

diğerlerinde de en az bukadar ve daha fazlası çıkacağıda ortada IE nin tahtını sallamaları için

windowstan daha iyi bir işletim sistemi hazırlamaları lazım bu da önümüzdeki 10 yıl için imkansız

linüx bile hala uzak doğu ülkelerinden bu tarafa tam anlamıyla geçemedi..

Son Düzenleme: freekays ~ 02 Nisan 2010 17:02
HActeX
02-04-2010, 22:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,275 mesaj

İE8 kullananlar dünayda oldukça fazla ve bu açıklardan kullananlar çok etkileniyor ama safari gibi tarayıcılarda böyle birşey yok bu tarayıcı çok yaygın değil ondan açık olsa bile farkedilmiyor