İnternet filtresine merhaba!

CHIP Online
22-11-2011, 12:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Büyük gün geldi; aylardır tartışılan filtre hayata geçti. Peki şimdi ne olacak, neler değişecek?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... -merhaba_30455.html

Daha önce 22 Ağustos'ta devreye girmesi beklenen güvenli internete servis sağlayıcıları da dahil taraflar hazır olmadığı için sistem askıya alınmış ve tarih 3 ay ertelenerek 22 Kasım'a, yani bugüne ertelenmişti.

Güvenli internet konusunda yapılan düzenleme 28 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan tüketici hakları yönetmeliğinde yer alan bir maddeye dayanıyor. Buna göre kişi eğer isterse güvenli internet kullanma hakkına ücretsiz sahip olabilecek.

Kullanıcılar Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki farklı profil arasından seçim yapacak. Çocuk Profili'ni seçen kullanıcılar, BTK'nın belirlediği ve servis sağlayıcılarına gönderdiği alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara girebilecek. Bunun dışındaki hiçbir adrese erişim söz konusu olmayacak. TTNET'in Güvenli İnternet Servisi sayfasına göre Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik, oyun, haber, e-posta, kamu siteleri, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet gibi farklı sitelere erişim mümkün olacak.

Bir diğer profil de Aile Profili... Bu profili tercih eden kullanıcılar kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelere erişemeyecek. Bu profilin Çocuk Profili'nden farkı ise kullanıcıların kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişmesinin mümkün olması. Yani Çocuk Profili'ne göre Aile Profili'nin sınırları biraz daha geniş tutulmuş.

Tüm konu: İnternet filtresine merhaba!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Uygulama sizce doğru mu?

YavuzKa
22-11-2011, 23:43   |  #2  
YavuzKa avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj

Geç kalınmış bir uygulama. İtiraz edenlerin derdi başka ;)

erkan1994
23-11-2011, 00:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
355 mesaj

hayır kesinlikle yanlış bir uygulama yerindede degıl YavuzKa arkadaşa sesleniyorum burdan senın gıbı satılmış adamlara bu memlekettee yer ollmaması lazımken hayır var şuan orda o cümleleri sölemenın bir manası yok ve sen iki madde üzerinde yogunlaştım ya akp yandaşı bir insansın vatandasssın kendini öle sanıyorsun yada ipne amerkan züppelerıne benzeyen ve onların talimatlarına uygulayan şerefsiz bir türk vatandaşsın anladınmı lan.Evet uygulamaya gelince uygulama kesinlikle yanlışstır hiçbir doğrsu da yoktur bit de chip.com.tr olarak yazmıssınız uygulama doğru mu diye ben bu yaşımla bile sizin gibilerden tiksinmeye başladım başlattınız yanı bu yazıyı yazan herkimse artık ya yeter ben niye boş boş bunar yeter lan yeter lann sizin gibi odunlara kütüklere anlatıyorum bunları hepsi boş burdan girer burdan çıkar hepinize kötü halkını düşünmeyen sevemeyen sevmeyen vatandaşlara arkadaşlara girsin bu sözlerim kapak da olsun.

erkan1994
23-11-2011, 00:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
355 mesaj

hayır neymış derdi başka olanın ıtıraz edenlerın bugun guvenlı net internet diye yarın bütün interneti yapmayacagı ne malum bu güvenlı interietin ya zorunlu yapılırsa kılınırsa ozaman kim ne deyecek diyecek eger açıklamassasn burdan namerttsin arkadaş eğer açıklarsan da değilsin arkadaş ıtıraz edenlerın derdı neymısşş lan şerefsız züppe kedii tohumu köpekler senı neyse ya mal adama kafası bulanmış adama birşey anlatıyoruz burda ve orta çağ kafalalarına

YavuzKa
24-11-2011, 00:55   |  #5  
YavuzKa avatarı
Yeni Üye
39 mesaj

Şu yazdıklarına bakıyorum, seçtiğin kelimelere bakıyorum ve senin için normal karşılıyorum. Sen ne kadar ön yargılı, ne kadar niyet okuyan bir insansın. Yazdıkların Chip sitesine yakışmıyor. Seni şikayet edebilirdim ama sana harcayacağım her saniye zaman kaybı.