İnternet Hızının Giderek Düşmesi

Arda41
13-04-2013, 08:42   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Dosyayı download etmeye başladıgım anda 900 kb gibi yüksek hızda indirirken 3-5 saniyede hız 350-400 Kbye düşüyor.
Hızı durdurup tekrar başlattıgımda gene ilk 900 gösteriyo 3-5 saniye sonra gene düşüyor.

Bunu sürekli 900 de sabitleyen bir program vs varmıdır acaba.

Cünki Adil kota sebebinden böyle düşüyo tahminimce. Ama Sürekli bağlantı yenilense Yada farklı bi yol varsa 900 de indirir.

İDM Kullanıyorum.

Konuya hakim yardımcı olacak varsa çok sevinirim.

LENO7
13-04-2013, 11:49   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

http://www.speedtest.net/

Hızı burdanda bir test et..Eğer ordada aynısını yapıyorsa antivirüs falan yapıyordur..Orda yapmıyorsa İDM'geçici olarak o hızı kafasından atıyor yani..O zaman senin  gerçek hız 350-400 KB'dir...

murat5038
13-04-2013, 12:04   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

IDM 900 indiriyorsa download hızınız 900 dür yani 8 mbit kullanıyorsunuz.

Normal test sitelerinde farklı çıkmasının sebebi sisteminizde neti kullanan başka bir şey var.IDM tüm neti çektiği için İçin doğru olanı gösteriyor.Eskiden daha iyi idi IDM ama şimdi sadece kendi pcdeki hızın kadar çekiyor.

Arda41
13-04-2013, 13:04   |  #4  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Dayı  http://www.speedtest.net/ bu sitede 2.380 gösterdi ki başka bi indirme felan yapılmıyordu. Ben İDM ile en az 350 indiriyom. O yüzden onu hiç karıştırmayalım =)
Murat  sistemde başka neti kullanan bişey yok. Kaynaktan izliyorum . Sadece İDM . Ama benim söylediğim Adil kota denilen bi zımbırtı var ya Onun yüzünden düşüyo ney. Fakat indirmeyi ilk başlattıgımda 900 den başlıyo 3-5 saniyeye kadar 350-400 e düşüyo. Ve durdur başlat yaparakda 900 hızını yakalayabiliyorum. Bu arada O hız gerçekten uygulanıyor zira dosyanın okadar hızlı indigini gösteriyor. 

Demek istediğim 
İlk başta 900 kb olan hızı o civarda sabitleme şansım varmı ve ya ona göre bir program. İlk başta 900 le indiren sonrada indirmesi lazım. Ama nasıl ?

mhmt06
13-04-2013, 16:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

böyle bişey için öncelikle indirme yaptığın site 900 kblik indirmeye müsait olmalı. sonra net hızın ve bilgisayarın müsait olmalı. aksi taktirde program bişey yapamaz.
ilk etapta 900 kb olarak başlaması şöyle oluyor. sen bir şarkı yada video izlediğinde idm senin o şarkı yada video yu indirmek isteyeceğini düşünüp , gereken dosyaları hafızasına alıyor.  fakat pc ne kaydetmiyor. sen indir komutu  verdiğinde ohafızaya alınmış dosyalar her şeyiyle hazır olduğu için yüksek hızda iniyor. o bölüm bitince iş net hızına, pc hızına, sitenin hızına kalıyor. indirme sırasında duraklattığında ise, görünüş duraklasada, ıdm boş durmayıp, ilgili dosyaları araştırıyor. ve devam et deyincede bekleme esnasında gördüğü dosyaları hafızasına aldığı için eliyle koymuş gibi hızla indiriyor. 

not: kesin delillere dayalı değildir, sadece tahminim dir.

mhmt06 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
murat5038
13-04-2013, 23:28   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: mhmt06  
böyle bişey için öncelikle indirme yaptığın site 900 kblik indirmeye müsait olmalı. sonra net hızın ve bilgisayarın müsait olmalı. aksi taktirde program bişey yapamaz.
ilk etapta 900 kb olarak başlaması şöyle oluyor. sen bir şarkı yada video izlediğinde idm senin o şarkı yada video yu indirmek isteyeceğini düşünüp , gereken dosyaları hafızasına alıyor.  fakat pc ne kaydetmiyor. sen indir komutu  verdiğinde ohafızaya alınmış dosyalar her şeyiyle hazır olduğu için yüksek hızda iniyor. o bölüm bitince iş net hızına, pc hızına, sitenin hızına kalıyor. indirme sırasında duraklattığında ise, görünüş duraklasada, ıdm boş durmayıp, ilgili dosyaları araştırıyor. ve devam et deyincede bekleme esnasında gördüğü dosyaları hafızasına aldığı için eliyle koymuş gibi hızla indiriyor. 

not: kesin delillere dayalı değildir, sadece tahminim dir.

Delile gerek yok doğru söylüyorsun :) idm de ayar var ne yaptığında önbelleğe alsın gibi onu seçtiğinde girdiğin tüm sitelerde media ve seçtiğin formatları indir demesen bile önbelleğe alıp indiriyor.Tıkladığında önbellekde ne kadar mb indi ise oraya kadar ya hemen geliyor yada oraya kadar hızlı ilerleyip gerisini eline alıyor.

murat5038
13-04-2013, 23:31   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: Arda41  
Dayı  http://www.speedtest.net/ bu sitede 2.380 gösterdi ki başka bi indirme felan yapılmıyordu. Ben İDM ile en az 350 indiriyom. O yüzden onu hiç karıştırmayalım =)
Murat  sistemde başka neti kullanan bişey yok. Kaynaktan izliyorum . Sadece İDM . Ama benim söylediğim Adil kota denilen bi zımbırtı var ya Onun yüzünden düşüyo ney. Fakat indirmeyi ilk başlattıgımda 900 den başlıyo 3-5 saniyeye kadar 350-400 e düşüyo. Ve durdur başlat yaparakda 900 hızını yakalayabiliyorum. Bu arada O hız gerçekten uygulanıyor zira dosyanın okadar hızlı indigini gösteriyor. 

Demek istediğim 
İlk başta 900 kb olan hızı o civarda sabitleme şansım varmı ve ya ona göre bir program. İlk başta 900 le indiren sonrada indirmesi lazım. Ama nasıl ?

Eğer udurm yukarda anlattığımız gibi ise gördüğün gibi ıdm önbellekden yüklüyor.

Eğer değildir diyorsan Net hızın 900 olduğu için tarifedeki hızla başlayıp hızı kesiyor sistem bu şekilde olmalı çoğunlukla başka açıklaması yok.AKK devreye girmiş ise 3 mb/s den yukarı çıkmaz sabitlenemez.

Arda41
14-04-2013, 19:55   |  #8  
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: murat5038  
 Eğer değildir diyorsan Net hızın 900 olduğu için tarifedeki hızla başlayıp hızı kesiyor 
 Tamam doğru diyosun.Ak sebebinden 900 la başlayıp hızı kesiyor. Ama Madem başlangıçta bu hızda indirebiliyosa devamındada bu hızı yakalayamazmıyız. Bi yolu yokmudur.  Ve bu arada 350-400 le indiriyo 300 ü geçiyor yani.

Tabi bunu çözebilmek icin harbi internet hız ayarlarından "Kayıt defterinden felan iyi anlıyor olmak lazım.