internet kablo renkleri

majority
20-10-2008, 00:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

merhabalar size aklamı kurcalayan bi soruyu sormak istiyorum bu ağ kablosundaki renkleri pc den pc ye ve çoklu ağa dağıtmak için ayrı ayrı renklerle göstermişler bunun tam olarak sebebi nedir örneğin tb-t-yb-m-mb-y-kb-k renkleri yerini her ikiucunada aynı renkte fakat ayrı sırada yaparsak çalışmazmı umaram sorumu anladınız biraz saçma ama soru osrudur sağolun.

sticker
20-10-2008, 00:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

bu durum elektriktede vardır..farklı renklerin kullanımı..kablonun çıkışını bellieder.yani kablo tesisatta takip edilemez.onun içi nötr-faz,eksi-artı ayrımı yapılamaz.kablolar renkli olunca ne neye bağlanmış belli olur...farklı kabloların farklı yerlere nereye bağlandığına bakar.standart bir devre var farkedermesela pc.adamlar hem farklı renkte yapmış girişi hemde yanlışlıkla takılmasın diye..ama bu birbaşka devrede olmaz..devresine göre yani..

Son Düzenleme: sticker ~ 20 Ekim 2008 00:09
Yavuz Taşcı
20-10-2008, 01:20   |  #3  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba tb(turuncu beyaz turuncu) yb(yeşil beyaz yeşil) kb ise(kahverengi beyaz kahverengi)renklerini temsil eder...

piRe_
20-10-2008, 03:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Çaktığım jack'ın sayısını bilmem ama hep aynı şekilde bağlarım, kendi pc me dörtlü bağladım.
Renk sıralamasına gelince;
Gerçekten benimde hep kafama takılmıştır ama denemedim. Fakat geçenlerde bir başkasının pc de dediğin gibi sıralı şekilde bağlandığını gördüm ve interneti çalışıyordu.

ek: aynı renkte fakat farklı sırada olursa çalışmayabilir. Yukarıda dediğim gibi benim bağlantı dörtlü ve bu dörtlü tesadüf etmezse çalışmaz.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 20 Ekim 2008 03:27