İnternet siteleri paralı mı oluyor?

QUAKE-4
08-06-2008, 19:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
646 mesaj

Google'ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Nikesh Arora'ya göre web ekonomisi de tıpkı basılı yayıncılık ekonomisi gibi gelişecek -yani insanlar Internet'teki içerik için para ödemek durumunda kalacaklar.

Internet sayfaları paralı mı oluyor?

Google'ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Nikesh Arora'ya göre web ekonomisi de tıpkı basılı yayıncılık ekonomisi gibi gelişecek.

Internet yayıncılığının ticari mantığı tıpkı basılı yayıncılık ekonomisi gibi gelişecek -yani insanlar Internet'teki içerik için para ödemek durumunda kalacaklar.

Dünya Gazeteciler Birliği 2008 konferansındaki Dünya Editörler Forumunda konuşan Arora kendisini dinleyenlere "Web'teki iş modeli bugünkü iş modelinden farklı olmayacak" diyerek bugünkü durumun ilerde değişeceğinin sinyallerini verdi.

Şu anki mevcut durumda kitlesel bilgi ve haberler çok yoğun bir şekilde web ortamına aktığı için bir yandan içeriğin fiyat ve kalitesi düşerken medya kuruluşları da ilan geliri yoluyla daha fazla gelir elde edebilmek adına daha fazla okuyucu ve izleyiciye ihtiyaç duyuyorlar. Arora açıkça söylemese de anlattıklarından anlaşıldığı kadarıyla yakın gelecekte Internet içeriklerinin içersinde ister istemez bir elenme süreci yaşanacak ve gelir getirmeyen içerik artık net ortamında kendine yer bulamayacak.

Medya siteleri ve blogların kaderi

Blog sitelerinin ve blog tipi içeriğin çokluğuna da değinen Arora bu durumun da bu şekilde devam etmesinin pek mantıklı olmayacağını belirtiyor. Muhtemelen 'American Idol' yarışmasına benzer bir durum yaşanacak. Giderek elenen ve sayıları azalan bloglardan çok azı geriye kalacak. Onlar da en fazla ilgi çeken bloglar olacak.

Gazeteler giderek Internet ortamına bağımlı hale gelecek. Bugün için günde 1.3 milyar insan Internet'e bağlanıyor ama yakın gelecekte bu rakamın 3 milyara çıkmasını bekleyebiliriz. Ürettiğiniz içeriği online ortamda dağıtmak için giderek büyüyen bir fırsat anlamına geliyor bu.

Ama gazeteleri bekleyen asıl sorun, 'paketin parçalara ayrılması' olacak. Bugün ortalama bir gazetede spor sayfaları, sanat sayfaları, politika sayfaları , ekonomi sayfaları, teknoloji sayfaları vb gibi bölümler var ve bunlar adına 'gazete' denen bütünün içinde yer alıyorlar. Oysa online yayıncılığın geleceği bu olmayacak. Bugün için bir Internet kullanıcısı spor sayfası veya teknoloji sayfası için sizin gazetenizin web sitesine gelmişse, diğer bölümlerle ilgilenmeden, 'ilgilendiği konunun uzmanı' olan diğer siteleri ziyaret ediyor. O halde gazetelerin 'el attığı her konuda uzman olmak' gibi bir misyonu olacak. Bu da zorlu bir sınav.

Arora internet ortamında medya yayıncılığının getirdiği bir diğer zorluğa da şöyle dikkat çekiyor: "Gazetelerin güven ve inanılırlık gibi unsurlardan oluşan bir marka değerleri var. Bugünkü okurlar kendilerine bir şeylerin anlatılmasından ziyade kendileri de 'fikir oluşumuna' katkıda bulunmak istiyorlar. Böylesi bir ortamda medya kuruluşlarının kendi marka imajını yani inanılırlık ve güvenilirliklerini korumaları da oldukça zor olacak gibi görünüyor."

kaynak::

Recep Baltaş
08-06-2008, 21:11   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Ben bu haberi ilk Digg.com'da gördüm, amerikanın en büyük kullanıcı tabanlı habers sitesinde ama açıkçası inanasım gelmedi. Bu küresel ekonomiyi çökertir. Çok zor gözüküyor bana.

erdem187
08-06-2008, 21:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj
Recep Baltaş
Ben bu haberi ilk Digg.com'da gördüm, amerikanın en büyük kullanıcı tabanlı habers sitesinde ama açıkçası inanasım gelmedi. Bu küresel ekonomiyi çökertir. Çok zor gözüküyor bana.
Katılıyorum.Dünya'daki milyarlarca internet kullanıcısı o zaman azalır gider.Bu ekonomiyi çökertmekle beraber iletişimi şu anki kullandığımızın yarısına kadar düşürür...

Selçuk İslamoğlu
08-06-2008, 21:36   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Gayet olası aslında...  Söyledikleri zaten içinde bulunduğumuz durum. Şu an internet sitelerinin tek gelir kaynağı online reklamlar. Adblocker gibi eklentilerle, ücretsiz kaynaklar giderek kaliteli içeriği üretemeyecek duruma gelecekler. Tabii ki ücretsiz içerik sağlamaya çalışacaklar olacak lakin içeriğin kalitesi bir hayli düşük olacak.

waybe
08-06-2008, 23:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

selçuk abi dogru söylüyonda biz ne yapcazya istedigimiz gibi dolaşamıyacakmıyız. yazık bize Şaşkın

Selçuk İslamoğlu
09-06-2008, 03:49   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bence reklam engelleyici eklentileri bir de bu yönden düşünüp ele almak lazım.

Reborn91
09-06-2008, 10:17   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

web sitelerindeki reklarmlara sözümüz yokta pat diye karşımıza çıkan reklamlarda sinir ediyo insanı yani..

ahmetgüveli
09-06-2008, 16:06   |  #8  
Yeni Üye
26 mesaj

Olursa varya bizim türk milleti para vermemek için girmez:D

_AFD_
09-06-2008, 16:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

açılır pencerelerden (yarı raklam) nefret ediyorum.

Göktürk
10-06-2008, 01:20   |  #10  
Yeni Üye
38 mesaj

abi babayı aldık bea eğer böle bir şey olursa ulan bizim türkiye 30 ytl internet faturasını zor ödeyen var bea buda cıkarsa ekonomi cöktü kardesim kapattır internetii bak keyfine umarım olmaz..

uGuR.uK
10-06-2008, 09:03   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

oo adsl'emi para verelim sitelerimi...

Methodman
10-06-2008, 11:26   |  #12  
Yeni Üye
33 mesaj
elazigli
oo adsl'emi para verelim sitelerimi...
Aynen yaa Kızgın

aytmatow
11-06-2008, 14:06   |  #13  
Üye
77 mesaj

olmaz paralı filan ne hizmeti verecekki bana da para alacak.
belki reklam izlemek zorunlu olur en fazla
olursada extra hizmetler vermesi lazım programcılık kursları dil kursları vb

beepha
15-06-2008, 13:09   |  #14  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

paralı olursa eğer zaten TT cebimizdeki parayı hortumluyo bi de sitelere ödemekten iyice sefilleri oynarız artık

SaGoPa KaJMeR.
15-06-2008, 13:37   |  #15  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj

İnternet Siteleri'De  bogaz köprüsü gibi giriş cıkış ücreti alsınlar oldu olacak :)

makarna
20-06-2008, 15:07   |  #16  
Üye
93 mesaj

Önüne gelen para ister arık 8m.com'lu siteler bilde :\

Kapalı Hesap (53751)
20-06-2008, 17:16   |  #17  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Chip Online'ın bu konu hakkındaki görüşleri neler:D malum Türkiye'nin en zengin içerikli teknoloji sitesi diyoruz.

AYKANUS
23-06-2008, 07:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
329 mesaj

Delinin biri kuyuya taş atmış bin akıllı çıkaramamış misali
bunun olması çok zor mesela ben bilgi almak için girdiğim hersiteye nasıl para ödeyecem kaç para ödeyecem 10 krş mi
ben hergün onlarca site dolaşıyorum Çok saçma ileride böyle bir şey olursa bu adamı kimse iyi anmaz.