İnternette gizli kota skandalı!

CHIP Online
17-03-2010, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Sessiz sedasız öyle bir kota geldi ki... İşte internet kullanıcılarını ters köşeye yatıran şok karar

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... skandali_18919.html

Resimlerle: İnternetin unutulmazları

İnternet servis sağlayıcı Superonline'ın Fiber İnternet hizmetini kullananlar, karşılaştıkları gizli kota uygulaması karşısında şaşkına döndü.

Sınırsız internet için umudunu fiber optik kalitesine bağlayanlar, Superonline'ın yükü kaldıramaması yüzünden tekrar kotaya mahkum oldu.

Sessiz sedasız bir şekilde gerçekleşen uygulamaya, gelen faturanın altında dikkat çekmeyecek bir şekilde yer verildi. CHIP Online arayıp durumun aslını öğrendi.

"Neden?" diye sorduğumuzda Superonline yardım masası görevlisi, "Kullanıcılar yüklenince diğer kullanıcıların interneti yavaşlıyor o yüzden bu yönteme gittik" dedi. Kısacası Superonline müşterilerine genişbant internet satarken bunun kullanılacağını düşünmemiş! Altyapısına ya güvenmiyor ya da altyapı bu yük için çok yetersiz kalıyor. 100Mbps internet bağlantısını satarken Superonline'ın düşünmediği bu ihtimalin bedelini sonuçta yine tüketiciler ödüyor. Nasıl mı?

"Peki sınırsıza 149 milyon ödeyen insanlar var, sınırlı yaptınız fiyat indirecek misiniz" diye sorduk ve aldığımız cevap ile biz de şaşkına döndük: "Hayır".

Tüm konu: İnternette gizli kota skandalı!

İzleyin: Firefox ile Çin işi Web!

Resimlerle: İnternetin unutulmazları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu kararı nasıl karşılıyorsunuz?

01apachi
17-03-2010, 15:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

walla bu düpedüz xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

DonmuşKral
17-03-2010, 15:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
741 mesaj

kelime darcığımda söyleyecek kelime kalmadı

Süleyman.
17-03-2010, 15:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Firmaların keyiflerine göre düzenleme yapıp müşterilerini yolunacak kaz hesabına alarak mağdur etmelerinin bir şekilde önlenmesi lazım.

Mustafa Can
17-03-2010, 15:32   |  #5  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

1mbit internetim var aylık 25 gb en az doşya indiriyorum 100 mbit ile de ayda 2500 gb dosya indiririm (kaba hesap 100(mbit) x 25 (gb)

NaMa
17-03-2010, 15:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
188 mesaj

fiberrrrrrrrrrrrrrrrr :)

uGuR.uK
17-03-2010, 15:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ilk yaptıkları anda sitelerindeki sözleşmede görmüştüm, lan ayıptır fiber net veriyorsun o kadar hız veriyorsun verdigin hızın 10 katı kadar limit koyuyorsun?!? tek umudum bu fiberin buralara gelmesiydi ama ttnet'e kaldık yine, gerçi öyle yada böyle tt en iyis maalesef, kötünün iyisi!

bahanede süper, altyapı yetmiyor yükleniyor millet? şakamısınız lan o kadar parayı o hızı ben sade haber okumak forumda yazmak için mi kullancam? indircem tabi herşeyi...

Semih Özyurt
17-03-2010, 16:03   |  #8  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

sözleşmedeki maddeleri bilemiycem ama superonline fiber iternet kullananların yerinde olsam söleşmeleri fes ederek tepkimi ortaya koyardım  ne olursa olsun bilgilendirilmeleri gerekiyordu milleti yolunacak kaz olarak görüyorlar malesef ki!

byyusufy
17-03-2010, 17:39   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

bende super online fibernet  kullanıcısıyım. Bu kota uygulamsını cok  haksız buldum yani sen millete 100 mbps diyerek gaz werıosun bizim gibi vatandasda hemen atlıyor sonuç yine yavas internet gizli kotalar bu nebiçim  iş 

ayrıca sozlesmeyi feshettığinizde para odemek zorunda kalıyoruz adamlar topladı sitelerden insanları smdi kota koyuyolar 1 yıllıık sozlesme oldugu ıcınde fes edemyıoruz :S :S

ayrıca internet bazen cok yavaslıyor nete qezerken 10 mbps fln farketmıyor resmen site dolarrken bekliyorum ama speed test de 10 mb cıko hep nasıl bı sey  anlamadım bnm bilgisayaımda dandik fln deil makineden dıecem deil noldu 10mps hiz a yalaN :S

Son Düzenleme: byyusufy ~ 17 Mart 2010 17:41
gokhan38
17-03-2010, 18:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

chip te gördügüm bütün internet hızı artmasıyla ilgili haberler yurd dışından  internet berbatlaşması haberleri ise hep bizim memleketten geliyor  : ))

AtoX
17-03-2010, 18:07   |  #11  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

Eskiden:                         Şimdi:
TTnet      Fiber                TTnet           Fiber
Kötü        Mükemmel        Daha az iyi    İyi

Sen de mi Burutus!

Son Düzenleme: AtoX ~ 17 Mart 2010 18:08
H@ckerCesur
17-03-2010, 18:15   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

a d i ( l ) internet

Mehmet-
17-03-2010, 18:18   |  #13  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Neden sözlerinde durmazlar anlamam. "Şuandan itibaren üye olanlar için geçerlidir." dense, hadi neyse, ama bu verilen hakkı geri almak gibi bir şey.

efromcs
17-03-2010, 18:21   |  #14  
Üye
50 mesaj

türk internet kullanıcısıyla dalga geçen firmalar kervanına superonline da katıldı desenize...
son 1 aydır bir site içersinde ev arıyordum satın almak ve taşınmak fiberinternetin nimetlerinden faydalanmak, internete her ay 70 lira ödememek için. artık hiç gerek kalmadı. alayına lanet olsun diyor. size de beni çileden çıkartan şu bilgiyi vermek istiyorum...
Uydunet'in 20 Mbps limitsiz internetinin aylık kullanım ücretini bilen var mı?
bilmeyenler için: http://www.uydunet.net/icerik/tarifeler.php adresine bir ziyaret yeterli olacaktır.
bu fiyatları gördükten sonra sizlerin de benimle hemen hemen aynı küfürleri savuracağını düşünüyorum...

Alayına laaaanet girsin diorm...

altaytuna
17-03-2010, 20:00   |  #15  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

Tebrik etmek lazım!
Yediğimiz kazıkların haddi hesabı yok zaten!
İnternet servis sağlayıcılar, telekom, cep telefonu operatörleri durmadan yolma yoluna gidiyor....Müşteri memnuniyeti yok, müşterinin görüşlerini almak yok, müşteriyi adam yerine koymak yok....Yol babam yol.....

sombre06
17-03-2010, 21:07   |  #16  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

Elbet çıkar süperonline dan yaptıkları bu ayıp çıkar bi şekilde ama nasıl bilinmez. Yine ttnete kaldık ama bu saatten sonra aklıma ttnetten ayrılmak gelince yukarı tükürsem sakal aşağı tükürsem bıyık lafı geliyor. yani artık bi yere ayrılmam alayı aynı hepsi ş..........siz bu arada deyim yanlış olabilir tam tersiydi galiba.

HActeX
17-03-2010, 21:30   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,275 mesaj

Gerçektende Çok hızlı oldu bu iş birer birer başkabir servis sağlayıcısına geçecekler SUPERonlineliler
Buna biz kendi kuyusunu kendi kazdı deriz

beckahma
17-03-2010, 23:45   |  #18  
beckahma avatarı
Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

SuperOnline'a geçti bi arakdaşım,şimdiden ona geçmiş olsun demek isterim diğer bi arkadaşımda geçicekti bu haberi aldığım iyi oldu söylerim ona da. Yapılan şey gerçekten tam anlamıyla saçmalık. Hani üyelik anlaşmalarında şöyle bi madde olur ya "Bu maddeler kuruluş tarafından haber vermeksizin değiştirilebilir." diye resmen onu sömürmektir bu.

Me Not Working Hard
18-03-2010, 00:55   |  #19  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

Zaten Şişli'Ye Gelmezdi Kafama Takmadım Bile Şünkü 1024Kb Net Kullanmaktan Evrim Geçirdim Artık Neyin Ne Oldugunu Anlamdım Chip'E Girmek 15 Dk Forum Sekmesine Tıklama 7 Dk Cevap Yazmak 13 Dk Gibi:S Kabaca Ttnet Firmaysa  Hiç Firmak Görmedik Yada Nedir Bilmiyoz

keshkesh
18-03-2010, 01:10   |  #20  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

upload a da kota koymuşlar, bence tek amaçları p2p yi durdurmak...

NeocorteX
18-03-2010, 04:38   |  #21  
Taze Üye
11 mesaj

Superonline Abonesi olarak, hattımı iptal ettirdim.
Haberi olmayanlar varsa söyliyeyim, SÖZLEŞMELİ OLANLARDAN FESHETME BEDELİ YOK !
(Çünkü onlar sözleşmeyi bozan taraf)
Zaten bu kazığı yiyip de hala superonline da kalmak isteyen benim gözümde onursuzdur.

croctheone
18-03-2010, 14:15   |  #22  
Taze Üye
6 mesaj

Böyle bir olay yok ya, o kadar verdiğin hızlı 50-100 GB nedir ki, bu ne biçim saçmalıktır! Sen altyapıyı geliştirmeden heryeri delik deşip edip herkese aynı bağlantıyı verirsen bu kendi hatandır. Ortalama hız alınarak ya fiyat indirimine gidilsin ki 512 nedir ya? 20Bin den 512 nedir bari 1e veya 5e indir... 15 Nisan'dan sonra kapatırım fiberi valla düzgün düzgün ADSL2'ye geçerim ki onda da gizli kota uygulaması var diyorlardı ne oldu ona?

Sınırsız kullanıcılar olarak hukuktaki sınırsız teriminin ihlalini öne sürerek dava açılabilinir. Ne bu artık milletin kanı bitti iliğini emdiğiniz!

croctheone
18-03-2010, 14:21   |  #23  
Taze Üye
6 mesaj

Tam 14 Nisan'da patlatırım bende hesabımı hatta birer birer değil herkes aynı anda iptal ettirsin. Turkcell hattımı da kaparım gerekirse. Toplu bir hareket yapmak lazım.

NeocorteX
18-03-2010, 16:25   |  #24  
Taze Üye
11 mesaj

Bu işin arkasını bırakmadım.
TÜM ARKADAŞLARA : MUHATTABIMIZ VE ŞİKAYET MERCİİMİZ;
"Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu" dur. !!!
http://www.tk.gov.tr/Tuketici/Si ... riler/sikayet22.htm
Adresine derhal bir şikayet dilekçesi yazınız.
Benim yazdığım dilekçenin örneği :

Öncelikle, devletime bizim hakkımızı fütursuzca gaspedenlere karşı kendimizi savunma fırsatı sunduğu bu makam için teşekkür ediyorum.

Superonline Fiber internet abonesiyim. Diğer onbinlerce internet kullanıcısı gibi, ben de Süperonline Firmasına, daha önce anlaşma yaptığım bir firmadan cayma bedeli ödeyerek, kapıma kadar gönderdikleri satış elemanları aracılığı ile abone oldum.

Abonelik şartları (isterseniz sözleşmenin dijital bir kopyasını derhal gönderebilirim) açık ve seçik olarak belirtildiği üzere : 1 yıl boyunca LİMİTSİZ – 10mb/ps internet kullanmayı taahüt etmem durumunda, istedikleri ücreti (49 YTL/ay) vermem karşılığında bu hizmeti bana sağlayacakları şeklinde özetlenebilir. TV’ler ve diğer basın yayın organları, tüm internet kaynakları ve kendi dağıttıkları broşürler ve de en önemlisi benimle karşılıklı imzaladıkları abonelik sözleşmemde yukarıda özetlediğim şart açık seçik belirtilmiştir.
Ancak, Süperonline Firması, bu ay yaptığı bir duyuru ile, 15-Nisan-2010 tarihi itibari ile, TEK TARAFLI OLARAK, tüm limitsiz kullanıcılara sahip olduğumuz hat potansiyeli yanında komik sayılabilecek miktarda KOTA getirdiğini açıklamıştır. (Benim durumumda 10mb/ps bağlantı için aylık 50GB kota).
Durumun böyle olacağını bilse idim, asla eski firmamdan vazgeçmez ve bu şartlarda kullanmak zorunda bırakılacağım bir sözleşmeye imza atmazdım ancak firma devlet kanunları ve tüketici haklarını hiçe sayarak benim ve daha onbinlerce abonesinin hakkını GASPETMİŞTİR.
Sizden ricam, bir hukuk devleti olan ülkemizde gerçekten hukuk kuralları içerisinde yaşadığımızı bu firmaya göstererek, devletimizin otoritesini hiçe sayarak vatandaşlarının hakkını gaspeden bu kuruluşun cezalandırılması ve benim sözleşmem gereği sahip olduğum haklarımın devletim tarafından bu fırsatçılara karşı korunmasıdır.
Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumunun elindeki yetki ve otoritesini, bu gücün kaynağı olan devletin vatandaşları için en iyi şekilde kullanmak için kurulduğundan hiçbir şüphem olmadığı gibi, bu dolandırıcılığa müsade edebilmesini tahayyül dahi edememekteyim.
Yukarıda belirttiğim telefonum ve mail adresim aracılığı ile ulaşılarak bu işin ardına düşmeyi dört gözle bekliyorum. Sizlere de düştüğümüz bu durumda bize muhattap olduğunuz için teşekkür ediyorum.  İyi günler dilerim.

NeocorteX
19-03-2010, 05:32   |  #25  
Taze Üye
11 mesaj

Bu işin arkasını bırakmadım.
TÜM ARKADAŞLARA : MUHATTABIMIZ VE ŞİKAYET MERCİİMİZ;
"Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu" dur. !!!
http://www.tk.gov.tr/Tuketici/Si ... riler/sikayet22.htm
Adresine derhal bir şikayet dilekçesi yazınız.
Benim yazdığım dilekçenin örneği :

Öncelikle, devletime bizim hakkımızı fütursuzca gaspedenlere karşı kendimizi savunma fırsatı sunduğu bu makam için teşekkür ediyorum.
Superonline Fiber internet abonesiyim. Diğer onbinlerce internet kullanıcısı gibi, ben de Süperonline Firmasına, daha önce anlaşma yaptığım bir firmadan cayma bedeli ödeyerek, kapıma kadar gönderdikleri satış elemanları aracılığı ile abone oldum.
Abonelik şartları (isterseniz sözleşmenin dijital bir kopyasını derhal gönderebilirim) açık ve seçik olarak belirtildiği üzere : 1 yıl boyunca LİMİTSİZ – 10mb/ps internet kullanmayı taahüt etmem durumunda, istedikleri ücreti (49 YTL/ay) vermem karşılığında bu hizmeti bana sağlayacakları şeklinde özetlenebilir. TV’ler ve diğer basın yayın organları, tüm internet kaynakları ve kendi dağıttıkları broşürler ve de en önemlisi benimle karşılıklı imzaladıkları abonelik sözleşmemde yukarıda özetlediğim şart açık seçik belirtilmiştir.
Ancak, Süperonline Firması, bu ay yaptığı bir duyuru ile, 15-Nisan-2010 tarihi itibari ile, TEK TARAFLI OLARAK, tüm limitsiz kullanıcılara sahip olduğumuz hat potansiyeli yanında komik sayılabilecek miktarda KOTA getirdiğini açıklamıştır. (Benim durumumda 10mb/ps bağlantı için aylık 50GB kota).
Durumun böyle olacağını bilse idim, asla eski firmamdan vazgeçmez ve bu şartlarda kullanmak zorunda bırakılacağım bir sözleşmeye imza atmazdım ancak firma devlet kanunları ve tüketici haklarını hiçe sayarak benim ve daha onbinlerce abonesinin hakkını GASPETMİŞTİR.
Sizden ricam, bir hukuk devleti olan ülkemizde gerçekten hukuk kuralları içerisinde yaşadığımızı bu firmaya göstererek, devletimizin otoritesini hiçe sayarak vatandaşlarının hakkını gaspeden bu kuruluşun cezalandırılması ve benim sözleşmem gereği sahip olduğum haklarımın devletim tarafından bu fırsatçılara karşı korunmasıdır.
Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumunun elindeki yetki ve otoritesini, bu gücün kaynağı olan devletin vatandaşları için en iyi şekilde kullanmak için kurulduğundan hiçbir şüphem olmadığı gibi, bu dolandırıcılığa müsade edebilmesini tahayyül dahi edememekteyim.
Yukarıda belirttiğim telefonum ve mail adresim aracılığı ile ulaşılarak bu işin ardına düşmeyi dört gözle bekliyorum. Sizlere de düştüğümüz bu durumda bize muhattap olduğunuz için teşekkür ediyorum.  İyi günler dilerim.