İnternetteki izlerinizi nasıl silebilirsiniz?

CHIP Online
18-01-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternet hakkımızda neler biliyor? Peki bildiklerini değiştirmemiz mümkün mü? İşte cevaplar!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/int ... lirsiniz_38156.html

Resimlerle: En iyi 20 internet telefonu

İnternet'te kendi isminizi veya bir arkadaşınızın ismini aratarak birçok kişisel bilgiye ulaşmanız mümkün olabiliyor. Bu her zaman kötü bir şey olmayabilse de, geçmişinde herhangi bir kötü anısı bulunan kişi Google nedeniyle utanç verici bir duruma düşebilir, dahası işinden ve arkadaşlık ilişkilerinden dışlanabilir.


Peki web sizin hakkınızda neler biliyor ve unuttuğunuz neleri saklıyor?


Web sitelerinin hakkınızda bildikleri


Web'in hakkınızda ne bildiğini görmek için atabileceğiniz ilk adım, tam isminizi Google'da aratmak. İlk sayfada çıkan sonuçlarla yetinmeyin, sonraki sayfalara da göz atın.


Farklı arama motorlarını, görsel aramasını, kişi aramaya özel arama motorlarını da denemenizi tavsiye ediyoruz.


Aramalardaki isminizi nasıl etkileyebilir veya optimize edebilirsiniz?


İsminizle ilgili sonuçları etkileyebilecek tek kişi, muhtemelen siz değilsiniz. İnternette yaklaşık 2.4 milyar kişi dolaşıyor ve bunlardan bazılarının sizinle aynı isim ve soyadı taşıyor olması muhtemel. Eğer sonuçlar arasında istenmeyen içerikler varsa, bunları ortadan kaldırmak için iki yolunuz var: kötü sonuçların daha çok iyi sonuç arasında kaybolmasını sağlamak veya kötü sonuçları kaldırmak.


İlk yol oldukça kolay: İsminizin popüler web sitelerinde geçtiğinden emin olun ve bu sonuçların sizinle yeteri kadar alakalı olmasına dikkat edin. Örneğin Facebook, Twitter ve LinkedIn'de insanların sizin hakkınızda görmesini istediğiniz bilgilerle doldurduğunuz hesaplar oluşturun.


Kötü sonuçları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak web sitelerinden bir tanesi de BrandYourself. Ancak kötü sonuçları arama sonuçlarından kaldırmanın genellikle zor olduğunu, bazı durumlarda imkansız olduğunu söylemeliyiz. İçeriğin bulunduğu içeriği silmeyi, sahibinden onu silmesini istemeyi isteyebilir veya Google'a ilgili arama sonucunu kaldırması için başvurabilirsiniz.


Tüm Konu: İnternetteki izlerinizi nasıl silebilirsiniz?

Resimlerle: En iyi 20 internet telefonu

Kaynak: www.chip.com.tr