İOS Vs. Android Hangisi Daha Güvenli?

AndroidBey
30-03-2019, 13:11   |  #1  
AndroidBey avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
65 mesaj

https://www.youtube.com/watch?v=abR6-xGvj08

Şahsım adına konuşmam gerekirse ben İOS cihazların yani İphoneların
diğer cihazlara göre çok daha güvenli olduğunu fakat bunun Apple'ın
mucizevi bir şirket olduğundan değil de telefonların fabrika
ayarlarından itibaren dışarıya kapalı bir biçimde sunulduğundan ötürü
olduğunu düsünüyorum. Örneğin App Store'da bir uygulama yayınlamak hiç
de kolay değilken, var olan uygulamalar sıkı bir şekilde denetlenirken
aynısı Google Play Store için geçerli değil. İki büyük sebebi budur...
Fakat videoda gösterdiğim gibi bazı ayarlamalar ve dikkatli kullanım ile
Android cihazlar da en az İphonelar kadar güvenli olabilir diye
düsünüyorum.

White-Fox
30-03-2019, 14:24   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Kime göre güvenli neye göre güvenli ? Yazılım güvenliği demek markete konan uygulama virüs mü değil mi bakmak demek değil.Bir zamanlar herkes parametresiz Sql kodu yazıyordu o zaman da çok güvenilir uygulamaydı hepsi :) sonra bir baktım SQL injection çıktı.Kimse bugünün bir zero day olup olmadığını bilemez.

Biraz olsun yazılım ile ilgili/bilgili olsaydınız bu ve bu tarz uygumaların çounun aslında hiç güvenli olmadığını bilirdiniz.Günümüzde java ve c# ile yapılan yazılan her türlü uygulamanın kodlarını kabak gibi açıkca görebilirken (üstelik bunlar şifreli uygulamalar) güvenlikten bahsetmek gülünç.

Bahsettiğiniz Mobil cihazlarda güvenliği sağlayamadığımız için veritabanına doğrudan bağlantı nesneleri oluşturmayıp araya servisler koyuyoruz :) Servislere tokenlar atıyoruz kodları şifreliyoruz.Bunları sadece mobilde değil desktop uygulamalarında da yapıyoruz çünkü mecburuz client tarafında olan her yazılım kırılmaya mahkumdur.

Yani biraz bu perspektiften bakınca benim iphoneum senin androidini döver gibi ifadeler çok boş geliyor.Siz hiç hatasız mükemmel bir kod yazsanız kullanıdığınız libraryyi yazan başka bir programcı tüm bu programcıların mükemmel bir şekilde kod yazması imkansız zaten bunu istemezler de iki şeyden birini seçersiniz genelde ya güvenlik yada performans...

smnckgzr
14-04-2019, 20:07   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
39 mesaj

App Store'ye uygulama yüklemek daha zor olduğu için iOS daha güvenli ancak. iOS'da da eliniz kolunuz bağlı olduğu için kendinizi özgür hissedemiyorsanız maalesef.

White-Fox
14-04-2019, 22:52   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: smnckgzr  
App Store'ye uygulama yüklemek daha zor olduğu için iOS daha güvenli ancak. iOS'da da eliniz kolunuz bağlı olduğu için kendinizi özgür hissedemiyorsanız maalesef.

Biz ne anlatıyoruz siz ne diyorsunuz :D Pes ettim. Hepsi güvenli hepsi içiniz rahat olsun doya doya kullanın :D

klyglsn
15-04-2019, 00:13   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj
Alıntı: White-Fox  
Biz ne anlatıyoruz siz ne diyorsunuz :D Pes ettim. Hepsi güvenli hepsi içiniz rahat olsun doya doya kullanın :
hocam kızmak yok benim için güvenlik ben nekadar bilirsem ve tedbir alırsam okadardır

Pelin Özkaynak
07-08-2019, 17:11   |  #6  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 5
45 mesaj

Arkadaşım apple da daha yeni dolandırıldı ve apple kimliği çalındı. Bana kalırsa android çok daha güvenli, general mobile kullanıyorum en güzel saf androidi de gm de kullandığımı düşünüyorum şahsen

zombi
07-08-2019, 18:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

öncelikle arkadaşın yazdığı yok apple daha sıkı oluyor ondan yazılımcı kendini rahathissedemiyor lafı komik.

apple de ücretler daha yüksek ve belli denetlemesi de yok.

bu zaten bizzat icloud patlamasından sonra iyice ayyuka çıktı. üstüne g p de her gün binlerce uygulama banlanıyor. bu da ordaki yazılımcıyı da engelliyebilen başka bi faktör

2. olarak uygulamanın kendinden önce işletim sisteminin açıkları önemlidir.

androidi root edip de saçma salak uygulamaları indirip ne olduğunu bilmeden çalıştırmadığınız zaman kimse sizin hiç bi şeyinizi çalamaz. öyle kapalı sistem falan hikaye. jb ettiğin iphone sadece jb ederken yüklediğin cydia gibi -şimdilerde ne var bilmiyorum- uygulamaların kendi bile açık yapıyor. ama androiddeki su permission işleminin kendi asla bi açık oluşturmuyor. senin kurduğun ekstra program saçmalarsa o da senin sorumluluğun.

sözün özü internetten öğrendiğiniz 3 program komut adı ile youtubda içerik üretmeyi kesin. işin temelini öğrenmediğiniz belli oluyo.