IP adresi ile ne yapılabilir?

enomen
17-02-2019, 11:48   |  #1  
enomen avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Senin ipni aldım şunları yapicam felan diyen çok kişi oluyor. BİRİSİNİN ip adresi ile ne yapılabilir? Yer tespiti felan? Bana mantıklı gelmiyor çünkü dinamik ip kullanıyorum ve sürekli değişiyor. Eğer böyle bir yapılabiliyorsa önceki ip adresime veya rastgele bir ipye sızarsin.             

Bir şeyler yapmak için yetkinin olması mı lazım? Savcılık felan.

Birde LAN içinden ağdakilere sizmak mumkun mü?   

White-Fox
17-02-2019, 20:24   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: enomen  

Senin ipni aldım şunları yapicam felan diyen çok kişi oluyor. BİRİSİNİN ip adresi ile ne yapılabilir? Yer tespiti felan? Bana mantıklı gelmiyor çünkü dinamik ip kullanıyorum ve sürekli değişiyor. Eğer böyle bir yapılabiliyorsa önceki ip adresime veya rastgele bir ipye sızarsin.

Bir şeyler yapmak için yetkinin olması mı lazım? Savcılık felan.

Birde LAN içinden ağdakilere sizmak mumkun mü?

Şimdi şöyle , internet dediğimiz şey birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanmış hali . Örneğin twitter bir büyük bilgisayar içerisindeki basit bir program :) Bu bilgisayarlar arasında iletişimi sağlamak her bir bilgisayara bir ad vermemiz gerekiyor işte bu ad ip adresidir.

Atıyorum Twitter 'ın ip adresi 5 olsun , sizinde 2 olsun. 2 ip adresli bilgisayar 5 adresine istek gönderir sonra 5 adresindeki bilgisayar isteğin geldiği 2 adresine göstermesi gereken twitter sayfalarını gönderir.Ve iletişim tamamlanır.Bu iletişim 8080 portu üzerinden(http/https) sağlanır.

Şimdi ben burada şunu yapabilirim kendi ip adresimden sizin adresine belli istekler gönderebilirim ve siz de bana yanıt olarak belli başlı şeyleri dönebilirsiniz mesela bilgisayarınızda ki dosyaların adları gibi vs.Yada bilgisayarınızın adı gibi.Ancak bu işlemin gerçekleşmesi bu kadar kolay değil aramızda kocaman bir güvenlik duvarı var :) 

Güvenlik duvarı şunu yapıyor hepsi genelde default(varsayılan) olarak 8080 portuna izin verirler çünkü tüm internetteki gezinmemiz bu port üzerinden gerçekleşiyor.Ancak diğer çoğu portan gelen istekleri engellerler.Bu sayede eğer ben size 5656 portundan saldırmak istersem güvenlik duvarı sizin bilgisayarınızın bu portu dinlemesine izin vermediği için benim isteğim cevapsız olarak kalır.Ve saldırıdan korunmuş olursunuz.

Şimdi soracaksınız 8080 portu hep açık saldırıcak olan zaten oradan saldırır ? İşte onu yapmak çokta kolay olmuyor çünkü yapı itibariyle çok fazla şeye izin vermiyor.

Mesela çoğu oyun bir port açar bilhassa online oyunlar bu yüzden güvenlik duvarı uygulamaya izin vermek istiyormusunuz diye sorar :) yani bu portu dinlemek istediğinize emin misinizdir o soru aslında :) Ve evet ip adresi sürekli değişiyor saldırı o anki adresinize yapılmazsa hedef başka bir adrese yönlenir ki öyle bir adres olup olmadığıda meçhuldur siz disconnect olduğunuzda o adres boşta kalabilir.

Yetkililer de şöyle yapıyor diye tahmin ediyorum diyorki yetkili biri kardeşim şu saatte şu adama şu ip saldırmış kimdir bu sorun telekoma :) telekomda efendim biz o ip yi şu saatte şu kullanıcıya verdik.Al sana tespit mekanizması :D Böyle işlemiyor da olabilir tahminim böyle :D 

LAN içerisinde iş değişir , ip adresinizi öğrendiğimde direkt bilgisayarınıza bağlanabilirim.Ama önümde 2 engel olacak bilgisyarınızın adı ve parolası eğer bunlarıda biliyorsam o bilgisayar benimdir :) O yüzden cafelerde yada ortak yerlerdeki wi-fi ağları gerçekten çok tehlikelidir.Çünkü ağa bağlanan ip adreslerini görebiliyoruz zaten , birde şifreniz yoksa pc de kapıları açık bırakmışsınız demektir :)