IP çakışması

mali21
30-11-2020, 12:22   |  #1  
mali21 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba, ofiste ttnetin fiber modemi olan "ZTE ZXHN H298A" kullanıyorum. Statik ip hizmeti alıyorum.  15e yakın pc var. 20 ye yakın wi-fi cihazı var. 6 switch 1 de ap var(eski bir modemi ap olarak kullanıyorum). Statik ip den dolayı bazı pc ve telefonlarda ip çakısması meydana geliyordu bende elle ip veriyordum 192.168.1.25-35-40 vs diye rastgele. Uzun süredir sorun yoktu fakat son 2 haftadır modemim belirsiz aralıklar ile kendini kapatıyor. bazen gün içinde 2-3 defa bazen 2 günde 1 defa bazen 10 dakikada bir. Modem kendini kapatıp hemen yeniden başlatıyor. modemin bağlı olduğu prizin güç kaynağını çıkardım. ilk switchi değiştirdim. sorun çözülmedi. türk telekom ile uzun uzun görüştüm. araya rica sokarak ekip getirttim yine sorun çözülmedi. 2-3 seçenek var diye tahmin ediyorum.
-ya kablolardan biri/leri sıkıntılı. kısa devre gibi birşey yapıyor modem kapatıyor kendini.
-6 switchten biri arızalı ve modem kendini korumaya alıyor.
-bahsettiğim IP çakısmasından dolayı oluyor.

1-Sizin görüş ve önerileriniz nedir?
2- modem arayüzü üzerinden nasıl bağlanan cihazlara ip atayabilirim? böylelikle sıralı ip verebilirim beki düzelir.  biri "hepsine 250 aralıkta ıp verin" dedi fakat anlamadım açıklayacak olan var mı ?
şimdiden cevaplar için teşekkürler.