IP Çakışması :(

azrail_affetmez
30-12-2007, 23:40   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

Arkadaşlar bi internet kafeci arkadaşımın kafesinde şöyle bir sorun var makineler normal sorunsuz çalışırken belli bir müddet sonra içlerinden bazıları IP çakışması sorunu veriyor ve interneti kesiyor.
Canımı sıkan nokta neden Ip hatası verdiğidir. Çünkü bütün makinelere tek tek IP numarası verdim.
21 pc var ip numaraları 192.168.1.200 den başlıyor 192.168.1.221 e kadar gidiyor. Fakat nasıl olurda aynı IP numarası vermediğim halde makineler Ip hatası veriyor anlamadım.

Inca marka modem vardı modemi değiştirdim Zyxel Marka bir modem kullandım fakat yine aynı hata devam etti.
cable tester ile kabloları test ettim sorun yok kablolar normal. Makinelerde deepfreeze var virüs yemezler. ana pc ye 2 kere format attım. PC chilin, Panda Titanium, NOD32, Kaspersky ile virüs taraması yaptım. Spyware Doctor, Spysweeper ve Stopzilla ile trojan taraması yaptım makineler son derece hijyenik. Hub ı kontrol ettim ölü switch yok hepsi sağlam. Ayrıca internet hattı dinamik DSL henüz statik değil. o yuzden Statikle ilgili sorunlarlada karşılaşmış olamam.

Birisi bi akıl versin gözünüzü seveyim tıkandım artık.

cell-o
31-12-2007, 07:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

Eğer kullandığım modem/router aynı IP adres aralığını DHCP Server tarafından dağıtıyorsa sorun çıkabilir.O zaman modem/router web arabirimine girerek DHCP özelliğini kapatınız.
Birde bilgisayara IP ataması yaparken ip,subnet mask,gateway ataması yapmalısınız.(Gateway adresi router lan ip adresi olacak.)Veya bunlarla uğraşmayıp başka ip adres bloğu verebilirsiniz. örn: 10.0.0.0/24 ataması gibi.Burada 10.0.0.2 255.255.255.0 olarak başlatıp devam edersiniz.O zaman router yapılandırma menüsüne girip lan ip adresinide değiştirmeniz gerekiyor.Onuda 10.0.0.1 olarak değiştirebilirsiniz.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 31 Aralık 2007 08:02
azrail_affetmez
31-12-2007, 16:22   |  #3  
OP Üye
87 mesaj

Hocam DHPC yi de kapattım olmadı düzelmiyo bu sorun. ya öyle de bir durum söz konusu ki bu hatayı hep değişik değişik bilgisayarlar veriyor sürekli olarak başka başka pcler ip çakışması veriyor. ayrıca bişeyi de belirteyim yukarıda ilk yazdıklarımda bahsetmiş olduğum sistemi ben kuralı 2 sene oldu 2 senede herhangi bir sorun çıkmadı taaki 2 gün öncesine kadar.