iPad 24 saat içinde nasıl kırıldı?

CHIP Online
07-04-2010, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kırılmayan yazılım olmadığını bu kez de iPad kanıtladı. İşte 24 saat içinde kırılan iPad'in öyküsü.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ipad ... -kirildi_19319.html

Resimlerle: Apple'ın işletim sistemleri: Mac OS X'ler...

iPad kırılmadan önce uzun bir 24 saat dayanmayı başardı ama ilk günün sonunda cracker'lar (çoğu zaman olduğu gibi) yine galip geldiler ve Apple'ın iPad'ini kırmayı başardılar. iPad'i sadece bir gün içinde kıran ekip bu konuya yabancı değil. Daha önce iPhone'u da kıran Sprint adlı ekibin üyeleri başarılarını ilk olarak Twitter üzerinden duyurdular. Üstelik ekip henüz piyasaya çıkmamış iPad 3G'nin benzer şekilde kırılabileceğini duyurdular...

iPad'in kırılmasına neden olan güvenlik açığı ise Apple'ın dost bildiği bir yerden, Safari'den geldi. Cracker'lar Safari üzerindeki bir açığı kullanarak iPad'si 24 saat içerisinde kırmayı başardılar.

Bu, örneğin Flash desteği olmayan iPad'de Flash çalıştırma veya Apple tarafından kısıtlanan bazı özellikleri daha esnek bir şekilde kullanabilmek anlamına geliyor. Ama jailbreak olarak tanımlanan bu işlemin Apple'ın garanti şartları dışında kalması, kullanıcıların büyük kısmının bu riski almayacakları anlamına geliyor.

Tüm konu: iPad 24 saat içinde nasıl kırıldı?

İzleyin: Apple Store'da evlilik!

Resimlerle: Apple'ın işletim sistemleri: Mac OS X'ler...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz iPad'inizde jailbreak uygular mıydınız?

undrgrnd
07-04-2010, 11:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj

Zaten kıralamaz gibi bir iddaa yoktu sanırım. Hatta bu tarz kırma işlemlerini üretici firmaların desteklediklerini de biliyoruz.

Fattur
07-04-2010, 18:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

iPad almazdım ki uygulayayım. Slate alırım yerine :P