iphone 3gs,samsung i8910 omnia hd,samsung 8500wave

the_mask
09-09-2010, 01:34   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

slm arkadaşlar benim almak istedigim bir kaç telefon var ve daha çok bu telefonları kullanan arkadaşlara sorularım olacak. eger yardım ederseniz sevinirim.
1.Almak istedigim telefonlar bunlar ve sizce hangisi; phone 3GS,  SAMSUNG İ8910 OMNİA HD, SAMSUNG 8500 WAVE

2.mesela iphone 3gs almanı öneririm diyen hangi özelliğinden dolayı tercih etmemi önerir onları da yazarlarsa memnun olucam

a-) 3.parti yazılımları rahatça bulunabilir mi?

b-)multimedia özellikleri,uygulamalar,web tarayıcısı,klavyesi,donanımsal özellikleri vs...

aklım biraz karısık aslında o yüzden kullanan arkadaslara sormak istiyorum daha çok. çünkü bu telefonları hiç eline almayanlar atıp tutuyor ve bu durum çok karıstırdı kafamı.neyse yardım ederseniz mutlu olurum şimdiden teşekkürler

kenzita
10-09-2010, 15:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3146&idPhone2=2691
İşlemci..........

iPhone 3G S: ARM Cortex A8 600 MHz, PowerVR SGX535 graphics

Wave:  ARM Cortex A8 1GHz

Omnia HD: ARM Cortex A8 600 MHz, PowerVR SGX535 graphics

İphone ve Omnia aynı çekirdeklere sahip özellikle Oyunlarda ve Videolarda tabi ki birde efektlerde grafik sistemlerinin ne kadar sağlam ve iyi olduğu belli oluyo ama Oyunlar efektler ve videolar diyince iPhonenin içerik imkanı Omnia yı katlıyo

Wave bu yeni 1GHz furyasından çıkıp geliyor ve yüksek işlem gücü ve garfik gücünü tek başına sunuyor.

Ekran:
        hepsi capasitif yüksek hassasiyetli dokunmatik ekran sunuyor.

iPhone 3G S: 320*480   3.5"                tft

Wave:480*800              3.3"      Süper amoled

Omnia HD: 360*640         3.7"         amoled

iPhone TFT de olsa kullananlar bilir yüksek kaliteli bir ekranı vardır.
Omnia HD geniş ekranı ile eline alanları büyülüyo.
ama yüksek pixel yoğunluğu ve süper amoled öne çıkıyor.
Birsıralama isterseniz
1-Wave      2-Omnia HD   az farkla  3- iPhone

Bağlantı:
Her telefonla Geniş geniş bağlanabilirsiniz ama omnia nın hsupa 5 mbts 3G upload hızı var
Ama Wave in de wifi   n  teknolojisi ve v3 Bluetooth u var
yani yine Wave ön planda

GPS: Hepsi A-Gps destekliyo yazılımsal olarak
iPhone gerçekten çok iyi ama paralı yazılımlar sunuyo
Wave: Tam olarak gelişmedi ama Sistemi android olduğu için hemen bir yazılım kullanmaya başlayabilirsiniz Örnek: Bedava Motonav Ben kurdum kullandım
Omnia HD: az seçenek sunuyo nokia maps veya başka bir yazılım ama çok güvenimez

İşletim sistemi Dananın kuyruğu burda kopuyor

iPhone 3G S: Dokunmatik ekranını ve grafik gücünü arkasına alan çok güzel bir arabirim var. kolay kullanımlı. Yüz binlerce yazılım söz konusu bir sürü oyun
Bu 3 cihaz arasında oyun olarak yazılım olarak açık ara önde

Wave: Android kullanıyo bu sıralar androidin 4 yıldır yapılamıyanı yaptığı konuşuluyor internet konusunda ve capasitif ekranın verdiği hassaslığı arabirime uygulama konusunda iPhoneye yetişti.
Hala Paralı uygulamalar türkiyeden indirilemiyor ama 3. parti uygulamalar telefona dışardan yüklenebiliyor. (iphone gibi kapalı kutu değil)
ve Samsungun türkiyede de kullanılabilen açtığı bir market var ve buralardan alınacak yazılımlar ve oyunlarla İiPhoneye bu konuda da yetişmeye çalışıyor

Omnia HD:iPhone ve wave in nallarını arkadan topluyor.
Kullandığı os n97 5800 ve x6 da gördüğümüz s60 5th edition ve capasitifin hakkını vermiyor görsel olarak grafiğin hakkını vermiyor.
Uygulamalar ölümüne kısıtlı aslında nokia nın s60 ta n series telefonlarında gördüğümüz uygulamalar var ama onlar eskide kaldı bize bol grafikli bol efektli oyunlar bol işlevli uygulamar lazım

Kamera.............
iPhone 3G S:3.2 mp  auto focus flash yok flashın olmaması ve ayar olmaması kötü ama gerçeken kaliteli resim çokiyo bir çok 5 mp telefondan daha iyi çektiğini söyleyebilirim hele hele vide mükemmel çekiyo mükemmel bir stabilite söz konusu

Wave:tam bir iPhone 4 rakibi 720p 30fps video çekiyo bu harika demek 5 mp led flash falan güzel

Omnia HD: 8 mp 24 fps 720p video çekiyo kalite olarak Wave karşılaştırılması lazım şu an bilmiyorum ama bol mp daha iyi olur gibi geliyo

Batarya:

Omnia HD ve Wave iPhoneyi bu alanda deşer ben kullanıyorum şuan uzun sürelerde şarz oluyorlar gerçekten samsungun bataryalaı çok iyi. 3 saat falan şarz oluyorlar hatta daha fazla da olabilir. ve iPhoneye göre Yüzde 75 civrında bir artıları var

Hafıza
iPhone 3G S:16 ve 32 GB

Wave:1.5 artı 32GB sd

Omnia HD: 8 ve 16 artı 32GB sd

Omnia hd önde ama arada çok fark yok

WEB Browserlar............

iPhone 3G S:Zaten biliyorsunuz tam bir web makinezi eskidden rakipsizdi ama şimdi android var

Wave:Androidin gücü zaten 1 ghz çekirdek de var yemede yanında yat

Omnia HD: Ne zaman Opera mobil veya opera mini kullanmaya başlarsan (opera 9.5 yüklü geliyor(mini mi mobile mi bilmiyorum Hangisi iyi gelirse onu kullanırsın)) o zaman iyi sörf yaparsın.

Çok fark yok hepsi de iyi kararı flash belirler
iphone ise flashı unut
wave bir türlü gelmedi aslında forumda yaptım diyenler var ama sağlam bir güncelleştirme olmadan olmayacak
omnia HD: var

kazanan yin e belli değil başa baş çünkü flashı olan omnia biraz yavaş kalıyo wave flashla birlikte güzel olabilir. iPhone nin de hızı ve kullanım kolaylığı var

Boyutlar............

iPhone 3G S:115.5 x 62.1 x 12.3 mm
     135 g

Wave:       118 x 56 x 10.9 mm    
     118 g

Omnia HD:   123 x 58 x 12.9 mm
    148 g

omnia biraz büyük ve ağır ama inceliği işi kurtarır
ama rakipleri olayı çözmüş Wave galip

Çok karışık oldu kusura bakma hemen hızlıca yazdım
aslında ben daha çok bir çok kişiye omnia hd yi önerdim çünkü onların karşılaştırdıkları telefonlar farklıydı özellikle iPhone 3G S le aynı olan çekirdeği ki Apple buna Most Powerfull and fastest diyo ayrıca amoled ekranı 16 ya 9 formatta bu arada 3.7" dev gibi çok iyi gelmişti

N97 ye X6 ya daha bir çok telefona karşı omnia hd kazanır ama karşısındaki rakipler halefleri yani amoled oldu süper amoled İşletim sistemi oldu android 2.1
Çekirdek oldu 1GHz  Yeni bir uygulama marketi falan diyince wave öne geçti.
iPhone ekran , kamera olarak daha düşük omniaya göre ama burda da iPhone kendinin en güçlü Omnia nın en güçsüz olduğu tarafı seçiyor ve ordan saldırıyor Uygulama oyun çeşitliliği ve arabirim

3 telefonda olur ben Yenilikelri seven bir adam  olduğum için ve samsung sevdalısı olduğum için wave i seçerdim Şöyle tekrar hepsine birden bakarsak
Bağlantılarda, ekranda ve boyutta öne çıktı
OMnia HD nin bence tek üstünlüğü kamera o da kesin değil iPhone ise uygulama ve oyunlarda üstün

not: iPhone 4 olsa kesin olarak Wave mi iPhone 4 mü deseler kesinlikle iPhone 4 seçerdim Çünkü Burda Wave iPhone 3G S ye nerde üstünlük sağlıyorsa iPhone 4 bütün durumu ters çeviriyor. Özellikle türkcell den veya vadafone dan alınan yanında aylık internet dk ve sms ile gelen 720p video kaydeden 640*960 çözünürlüü olan 5 mp kamerası olan 1 GHz çekirdeği olan 3d Hareket algılayıcısı ve appstoru ile psp ye dönüşen, Batarya süresi yüzde 40 artırılan daha ince ve mükemmel bir cam kaplama sistemine sahip olan iPhone 4 dü her telefona tercih ederim

Ama wave daha ucuz.
Paranız varsa Kontratlı iPhone 4 bekleyin az kaldı zaten
ama para yoksa wave iPhone 4 ten sonra alınacak en iyi telefon haa tabi birde galazy S o da tartışılabilir yani Bu 3 telefonda Wave eğer para varsa kontratlı iPhone 4 belki düşünülecek bir telefon olan galaxy S

CarlJohnson
11-09-2010, 19:21   |  #3  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

uygun bütçede samsung galaxy veya xperia x 10 olabilir..ama xperia da 1.6 sistem..galaxy de 2.2 ye yükseltilebliyor..

the_mask
12-09-2010, 18:55   |  #4  
OP Üye
71 mesaj

kenzita cvp ların için çok teşekkür ediyorum telefonlarla ne kadar haşır neşir oldugun belli. ilk başta benim de araştırmalarım sonucu ve kendi isteğimi de göz önüne alarak(program ve oyun öncelikli tercihlerim) iphone 3gs demiştim ama 1ghz lık hızıyla wave benim daha çok istediğim bi telefon oldu ama yazılımsal olarak nasıl geliştirebilecegimi program yükleme konusudna hangi sitelerin wave e destek verdigini bilemedigimden kafam karısık biraz (senin o aydınlatıcı yazından sonra bile =)

Son Düzenleme: the_mask ~ 12 Eylül 2010 18:56
kenzita
12-09-2010, 23:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Android Market var. Direk telefondan girebiliyosun ama paralı uygulamalar türkiyeye açık değil.
Samsungun özellikle oyunlarıyla öne çıkan uygulama mağazası var. (Samsung Andoidli telefonlar için)
Bir de birçok siteden verilen uygulamalar var.
Ayrıca dışardan bir sürü güncelleştirme ve rom yükleme seçenekleri var.
Ben şu anda Windows Mobile Kullanıyorum ve 6.1 le başladım şu anda kendimi rom yükleme dünyasında buldum. 6.5 romlar falan bir sürü yeni özellik, değişiklikler falan ama içinden bir türlü çıkamıyorum.
Telefonu önce yedeklemek sonra rom bulmak yüklemek geliştirmek güncelleştirmek ayarlarını yapmak türkçeleştirmek orjinal rom bulmak. Yani kafam çok karışık. Androidde de aynı olay var. Geliştirmeye sonuna kadar açık ama yapmak büyük bilgi istiyor. Şu anda donanımsal olarak Wave e eşit hatta ekranı, Dokunmatik arabirimi ve en önemlisi appstore ile wave den üstün iPhone 4 öneriyorum ben de artık bıktım Windows Mobile beni çok yıprattı iphone'a geçmek istiyorum ama fiyatı çok fazla

the_mask
13-09-2010, 14:41   |  #6  
OP Üye
71 mesaj

anlıyorum bende o kadar ugrasmak ıstemem dogrusu ve cok buyuk bı bılgı sahıbı de degılım yazılımlar hakkında onceden ıphone 2g kullanıyordum onda bı kac sey yapmıstım ama anlattıkların wave ın ıphone yazılımından cok daha karısık oldugu izlenimini uyandırdı bende. iphone 4g zaten benim için rüya telefon benım verebıelcegım maksımum 700tl oldugu ıcın ve bu telefonları zaten ben 2.el arıyorum o yzüden 4g alamayacagımı biliyorum aynı şekilde galaxyde de durum böyle benim için