iPhone 5S'teki 64-bit işlemci ne kadar önemli

CHIP Online
12-09-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iPhone 5S'te ilk kez kullanılan 64-bit işlemci, Apple'ın iddia ettiği kadar hızlı ve güçlü mü?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/iph ... r-onemli_42579.html

Resimlerle: iPhone 5S'ten fotoğraflar!

Dün tanıtılan iPhone 5S'in en önemli yeniliklerinden bir tanesi, 64-bit mimariye sahip yeni A7 işlemcisi. Ancak A7'nin sunduğu performans kazanımları, analistlere göre kısa dönemde Apple'ın iddia ettiği gibi iki kat olmayabilir.


Tirias Research'ten Jim McGregor'a göre 64-bit'in sunacağı kazanımlar, şu anki mobil cihazlar ve mobil uygulamalarda pazarlamanın dışında gerçek bir avantaj sağlamayacak. Insight64'tan analist Nathan Brookwood ise kullanıcıların performans artışını fark edip etmeyeceği konusunda şüpheli, en azından yeni çipin yeteneklerini kullanan uygulamalar yayınlanana kadar.


Ancak A7'nin seleflerinden daha iyi bir performans sunacağı kesin. Tek konu, 64-bit mimarinin performansa etkisinin ne kadar olacağı. 64-bit'e geçiş Apple için önemli bir hamle, çünkü şimdiye kadarki tüm iPhone işlemcileri 32-bit idi. 64-bit işlemciler daha büyük bir bellek bölümünü kullanabildiğinden belirli uygulamalarda performans artışı sağlayabiliyor.


Günümüzdeki uygulamaların çoğunun 32-bit olması da 64-bit'in avantajlarından faydalanabilmeleri için yeniden yazılmalarını gerektirecek. ARMv8 32-bit selefleri ile geriye dönük uyumluluk sunduğundan varolan uygulamalar, yeni cihazlarda sorunsuzca çalışacak.


A7'nin gelecekteki iPad'lerde de kullanılma olasılığı oldukça yüksek.

Tüm Konu: iPhone 5S'teki 64-bit işlemci ne kadar önemli

Resimlerle: iPhone 5S'ten fotoğraflar!

Kaynak: www.chip.com.tr