iPhone'umun şarjı çok çabuk bitiyor diyenler için

entaroadun
26-06-2009, 15:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
15 mesaj

iPhone kullanıp da şarjından şikayet etmeyen birini görmemiş, duymamışsınızdır. Hele ki son firmware versiyonu 3.0#8242;ın ardından şarj problemleri tamamen sarpa sarmış durumda. Birçok kullanıcı 3.0#8242;a terfi ettikten sonra telefonun şarjının sadece 3-4 saat dayandığını, hatta usb portundan şarj edilemediğini belirtiyor. Apple da 3.0#8242;ın şarj problemi ile ilgili gelen şikayetlerden bunalmış durumda. Bunun için Apple’ın açtığı forumda hararetli tartışmalar devam ediyor:

Şarjın su gibi akmasının nedeni 3.0#8242;ın geri planda birçok aplikasyonu siz farkında olmadan çalıştırıyor olması… Bunu engellemek için Free Memory gibi aplikasyonlar kullanarak gereksiz programları kapatabilir, ya da telefonu kapatır gibi yapıp “slide to power off” yazısını görünce ortadaki tuşa 5 saniye boyunca basılı tutabilirsiniz. Forumlarda önerilen çözümlerden biri de mail hesabınızı silip yeniden kurmak ve Push fonksiyonunu kapalı tutmak.

Peki şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlamak için başka ne yapabilirsiniz?
1) Eğer 3.0 dışında bir firmware kullanıyorsanız mutlaka 2.2.x versiyon olmasına özen gösterin. Pil ömrü 3.0#8242;a kadar çıkan tüm firmware’lerde uzatılmıştı.
2) Kullanmadığınız her şeyi kapatın. Yukarıda belirttiğimiz gibi Free Memory benzeri uygulamalar gereksiz uygulamalara son verir. Hafızanız da rahatlar şarjınıza binen yük de hafifler.
3) Kullanmadığınız zamanlarda ekranınızı kapatın. Ekran parlaklığını mümkün olduğunca düşük tutun. Otomatik kilidi 5 saniyede aktif olacak şekilde ayarlayın.
4) İhtiyacınız olmadığı zamanlarda kablosuz interneti (Wi-Fi) ve Bluetooth’u kapalı tutun.
5) Wi-Fi ile internet bağlantısı kurabileceğiniz zamanlarda Edge yerine Wi-Fi’ı tercih edin.
6) Telefonunuzu kapalı olan bir bilgisayara USB’den bağlı bırakmayın. Pilin bitmesine sebep olur.
7) Her ay en az bir kere telefonun şarjının tamamen bitmesini bekleyerek yüzde 100 dolana kadar şarj edin.
8 ) Apple tarafından verilen bilgiye göre iPod ve iPhone pilleri 400 kez şarj edildiği zaman kapasitesinin yüzde 20’sini kaybediyor. Pili değiştirmenin maliyeti ABD’de 90 dolar.

Kaynak: http://www.icihaz.com

PrQmatHeuS
27-06-2009, 14:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
280 mesaj

Pil değiştirme maliyeti ABD'de 90$ ise burda kaç olur Allah bilir.300-400 tl alırlar heralde burada.

WATERCITY
01-07-2009, 00:11   |  #3  
Taze Üye
15 mesaj

İPHONE PİLİ 50 TL. doğubank civarında sordum,pil + tornavida var yanında paket olarak tabi,birde bunu siz takamayacağınız için taktırma ücreti var tabi...saygılar

centipede
03-07-2009, 17:08   |  #4  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

allah'a şükürler olsun henüz iphone derdine bulaşmadık...
allah'ım sana şükürler olsunnnn.

CapanQGLU
04-07-2009, 01:01   |  #5  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Ben bu söylenenleri daha önce araştırıp yapmıştım ama işe yaramadı saol yine de.

centauri
05-07-2009, 10:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
289 mesaj
Alıntı: centipede  

Iphone dünyanın en sorunsuz telefonu.. Bu bahsedilen sorunlar binde bir çıkıyor.. Nokialardan ericssonlardan çok daha sorunsuz ve kullanışlı..

RIZA TUFAN
05-07-2009, 23:12   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

DEĞERLİ FORUM YAZARLARI. IPHONE , IPOD GİBİ APPLE ÜRÜNLERİNİKULLANAN KİŞİLERİN KAFASINDAKİ EN SORUNSUZ ÜRÜN VE PROGRAMLARI APPLE YAPAR, İBARESİNİ ASLA SİLEMEZSİNİZ. HERŞEYE RAĞMEN ONLAR İÇİN APPLE SORUNSUZ VE KULLANIŞLIDIR. NE OLURSA OLSUN RAKİPLERİNDEN ORTALAMA BİR ORANDA PAHALI OLAN BU ÜRÜNLERE PARA VERİP KULLANANLAR; KENDİLERİNE BİR  CEP TELEFONU  VEYA BİLGİSAYAR DEĞİL SADECE İMAJ  SATIN ALIYORLAR. AMA OLSUN ONLARI BU FERAHLATIYOR. SİZE ÖZGÜR YAZILIMA GÖNÜL VERMİŞ BİRİ OLARAK  BENİ ÜZEN BİR ŞEYİ DE PAYLAŞMAK İSTİYORUM: ÇEVREMDE LİNUX EN İYİ WİNDOWS KÖTÜ DİYENLERİN BİR SORUNUDUR BU AYRICA: HEMEN HEMEN HEPSİNİN HAYALİDİR BİR MAC SAHİBİ OLMAK. ŞAHSİ FİKRİMDİR. BİR MAC 2 PC EDİYORSA, BİR MAC YERİNE 2 PC ALMAYI TERCİH EDERİM. PARAMI İMAJA DEĞİL, EDERİNE YATIRMIŞ OLURUM.

mfi
14-07-2009, 23:40   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

3.0 sürümüyle gelen sorunlar hep iphone için geçerli değil sadece bazı telefonlarda problem yapıyor benim şarjım 3-4 gün gidiyor

Ciim
15-07-2009, 09:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
454 mesaj
Alıntı: rizatufan  
DEĞERLİ FORUM YAZARLARI. IPHONE ,IPOD GİBİ APPLE ÜRÜNLERİNİKULLANAN KİŞİLERİN KAFASINDAKİ EN SORUNSUZÜRÜN VE PROGRAMLARI APPLE YAPAR, İBARESİNİ ASLA SİLEMEZSİNİZ. HERŞEYERAĞMEN ONLAR İÇİN APPLE SORUNSUZ VE KULLANIŞLIDIR. NE OLURSA OLSUNRAKİPLERİNDEN ORTALAMA BİR ORANDA PAHALI OLAN BU ÜRÜNLERE PARA VERİPKULLANANLAR; KENDİLERİNE BİR  CEP TELEFONU  VEYA BİLGİSAYAR DEĞİLSADECE İMAJ  SATIN ALIYORLAR. AMA OLSUN ONLARI BU FERAHLATIYOR.SİZE ÖZGÜR YAZILIMA GÖNÜL VERMİŞ BİRİ OLARAK  BENİ ÜZEN BİR ŞEYİ DEPAYLAŞMAK İSTİYORUM: ÇEVREMDE LİNUX EN İYİ WİNDOWS KÖTÜ DİYENLERİN BİRSORUNUDUR BU AYRICA: HEMEN HEMEN HEPSİNİN HAYALİDİR BİR MAC SAHİBİOLMAK. ŞAHSİ FİKRİMDİR. BİR MAC 2 PC EDİYORSA, BİR MAC YERİNE 2 PCALMAYI TERCİH EDERİM. PARAMI İMAJA DEĞİL, EDERİNE YATIRMIŞ OLURUM.
750milyona bana iphone özelliklerine sahip bi cep telefonu göster onu alim:) bir kişiyi kötüleyeceksen önce ondan daha iyi iş yapmalısın, birşeyi kötülüyeceksen önce ondan daha iyisini bulmalısın aksi haldehavada kalır lafın... iPhone kullanıcısı olarak ve diğer kullanıcılarneden cep telfonu demiyoruz alete bi kullan anlarsın... Imajını yemişim iPhone çocuk eline düştü artık türkyiede satılmazken amerikadan ucuza getirttim ben n95 e 1500 lira mı verseydim?

Ciim
15-07-2009, 09:39   |  #10  
Yıllanmış Üye
454 mesaj
Alıntı: centipede  
iphone kullanmadığı halde fikir yürütenler neye dayanıp fikir yürütüyorlar anlamıyorum...

yusufd84
17-07-2009, 00:57   |  #11  
Yeni Üye
36 mesaj

bende merak ediyorum aslında
1-iphone ile bilgisayarımı kontrol etmem; itunes,power point sunum vb, mümkün mü?
2-bluetooth ile en fazla ne kadar veri alış-verişi yapabiliyorum
3-onu çekici kılan parlaklığı açıkken şarzı ne kadar gidiyor sonuçta ekranın parlaklığını sıfıra getirip kullandıktan sonra ne anladım ben iphone imajından...
4-Türkiyede yedek parçalarını, servislerini bulmak ne kadar kolay.
5-diğer bilgisayarlarda itunes ile şarz ederken vs verilerimi sıfırlamıyor değil mi (shuffle'da dosyalara erişebilmem için biçimleme yapmam gerektiğini söylüyor da)
6-sizce samsung omnia mı htc mi yoksa iphone mu daha iyi
7-hangi videoları destekliyor fotoğraf çözünürlüğü ne konumda hala video kaydetme özelliği yok mu?
ben omnia'yı düşünüyorum.

Ciim
17-07-2009, 10:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

1. iphone ile bilgisayarını kontrol etmene olanak sağlıyon ek yazılımları mevcut.  hatta itunes için uzaktan kumanda programı vardı hala duruyor olabilr şarkı atlama v.s ...

2. bluetooth dosya paylaşımı sınırlıydı ama ekstra program ile o da artık mümkün ama dosya boyut sınırı varmı bilmiyorum.

3. parlaklığı %30-35 den yukarı çıkardığında zaten kendin rahatsız oluyorsun düşürüyorsun :)

4. türkiyede istanbul, ankara ve izmir gibi büyük yerlerdeysen yedek parça çok çok basit istanbul için örnek veriyorum doğubank :) not:ama inan yedek parça ihtiyacın hiç olmuyor belki aşırı kullanımdan KULAKLIK aşınır biraz o kadar..

5.şarj için itunes açık kalması gerekmez.. diğer pclerde itunes açık olsa bile OTOMATİK EŞİTLEME açık değilse dosyalarını silmez UFAK İNCE ayarlarla eşitleme sorununuda çözebilirsin ama korsan önleme amaçlı tek bilgisayar kullanımını sağlıyor itunes..

6. samsung omnia yı inceledim iphone kullanıcısı olarak beğenmedim htc yi inceleme şansım olmadı hüküm vermek istemiyorum ama iphone kullananların diğer cihazları beğenmeleri daha zorlaşıyor onu biliyorum..

7. videoları itunes yoluyla atıyorsunuz format olarak desteklediklerini tam hatırlamıyorum ama converter programı ile çözülüyor... cem yılmaz gösterileri kutsal damacana v.s gibi filmler iphone umda mevcut ve uzun yolda inanılmaz keyif veriyor..fotoğraf çekme çözünürlü benim kullandığım 2gde bence gayet güzel ama yeni modelde 3.2 megapixel kamera oldu ve otofokus eklendi daha iyi olduğu kesin... video kaydetme yeni modelde DİREKT olarak var eskilerde ise ek yazılımla mümkün...

omnia yı asla düşünmem etrafında iphone kullanıcısı varsa 1-2 saat rica et yada 1-2 gün emin ol keyif alacaksın...

yusufd84
17-07-2009, 16:21   |  #13  
Yeni Üye
36 mesaj

çok teşekkür ederim ilgi ve alakan için, en azından ön yargılarım gitti. ama o ön yargıları oluşturan iphone'u hiç kullanmayan eleştirenler yüzünden belki ilk versiyonu kötüydü ama iyileştiriyorlar.shuffle'ı aldığımda bataryasını değiştirmen gerekince ne yapacan diyolardı ama hala 12 saatlik batarya kapasitesi var.zaten ben parlaklık derken hani parlaklığını iyice düşürmekten bahsdiyom tutupta en son ayarda kullanacak değilim.
benim için en önemli özellik bluetooth remote control ya da puppet master gibi bir programın olup olmamasıydı.  ama tabii almadan önce birinden bulup denemeliyim...

gkahraman
21-07-2009, 14:09   |  #14  
Taze Üye
10 mesaj

Bende de kısa bir süre önce başladı bu olay ama daha dün bu sorun kendi kendine ortadan kalktı bende anlamış değilim.Yetkili servisi arayıp sorunu belirtiyorsun servis sadece bu tarz bir olayı şuanda sizden duyduk diyor getirin bi inceleyelim demesiyle yetinti ama dediğim gibi dün enteresandır kendi kendine ortadan kayboldu

muratberlin
24-07-2009, 01:11   |  #15  
Taze Üye
4 mesaj

Sadece  3G (UMTS) i kapali tutarsaniz üc gün boyunca akünün sarj edilmesine gerek yok, Ben 3.0 firmware yi kullaniyorum, Bluetooth da kapali, ama Wifi hep acik, diger programlarimda devamli acik, 3 günde bir sarj a takiyorum.

Ciim
24-07-2009, 09:27   |  #16  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

3.0 ile gelen şarjın az gitmesi olayının BAŞLICA NEDENİ bu versiyon ile UYUMSUZ PROGRAMLAR dolayısıyla şarjı çabuk bitiyordu ama iphone un en güzel özelliği restore işleminden sonra yani cihaza yazılım attıktan sonra düzelmeyecek hatası yok :)) donanımsal olması hariç tabi

AdminAbi
24-07-2009, 16:17   |  #17  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

Her kullanıcıya göre telefon modeli değişir. Her telefonun kendine göre hoş ve kullanışlı özellikleri olduğu gibi yine her telefonun kullanıcı tipine göre de eksikleri mevcuttur. Iphone gerçek anlamda operatör anlaşması olmasaydı Amerika fiyatının biraz üzerinde satılır ve bu da Iphone u denememiş ya da parası yetmediği için alma imkanı olmayanlarında satın almasını sağlardı. Iphone özellikler ve kullanım açısından gerçekten telefon olayına yeni bir renk ve soluk getirmiştir bu tartışılmaz bir gerçektir. Fakat halen daha dokunmatik ekran kullanamayan ve ısrarla kullanmak istemeyen insanlar oldukça fazladır. Bu yüzden bu gruptakilere Iphone değersiz gibi bir anlam ifade etmektedir ki bu insanları yargılayamazsınız. Keza dokunmatik ekran telefon kullanmak isteyenlerin büyük coğunluguda Iphone tercih etmiştir bu da tartışılmaz bir gerçektir. Bir ürünü ele alırken hem artılarını hemde eksilerini söylemek gerekiyor. Eğer sadece artı yanlarını söylersek bu tıpki siyasetteki partizanlığa benzer ve kimse eksisini görmez ve kabul etmez. Iphone nun eksikleri vardır fakat sizler kullanıcı olarak bazı analizler yapmak zorundasınız. Apple ilk kez telefon işine girişmiştir ve doğal olarak bu işte yüzde yüz eksiksiz bir ürün çıkartmak mümkün olmadığı gibi nokia yılların markası olarak hala bir takım eksikleri içinde barındırmaktadır. Iphone nun çok fazla eksiği yoktur fakat çok fazla artısı vardır bu yüzden genel anlamda Iphone iyidir. Fakat bu farklı kullanıcılar için yinede ısrarla kötüdür imajını değiştirmeyecektir bu yüzden de en iyisi bu kavgayı bırakmak ve kim ne düşünürse düşünsün deyip kullandığınız telefonunun keyfine bakın :-) En son olarakta Apple ın sadece tutumunu beğenmiyorum çünkü itunes mecburiyeti ve 3ncü parti yazılımlara izin vermeyişi benim gibi kullanıcıların işine gelmiyor açıkçası :-)

Son Düzenleme: AdminAbi ~ 24 Temmuz 2009 16:20
trakyali1986
24-07-2009, 19:17   |  #18  
Üye
73 mesaj

zevkler kişilere aitter tabi iphone u seven iphone alır nokia seven nokia alır samsung seven samsung alır herkesin kullanış zevki farklı kimi tlf u kullanmak için değil sırf gösteriş yapıp teknolojik modaya uyum sağlama çabası içindedir cebinde 5kuruşu yoktur kredi kartı borçları tavan yapar ama gider en pahalısında tlf alır bu nokia olur iphone olur hiç fark etmez önemli olan işlevlisin kullanmak kullanıcının istelerine cevap veren bir ürün ise en yüksekte olsa paraası verilir ama sırf karizmatik olmasından çok popiler olamsında bakın bende teknolojiyi takip ediyorum modaya uydum diye tlf almak ancak bu ülkenin milli servetinin çöpe gitmesine sebep olur ülkemizde orjinal ürünler yanında birsürü çin malıda vardır bunda dolayı elinde her iphone veya buna benzer tlf olan orjinal kullanan manasına gelmez bin liralık tlf a 300 verir ama ona benzer olduğu için çaka satar bunlar bizi ileriye değil geriye götürür niye bizdne bir tlf çıkmıyor niye bizde millete bir şey satmıyoruz kapış kapış gitmiyor çünkü yabancı hayranıyız biz yapamyız diyoruz biz adi yaparz diyoruz ve adi yapıyoruz çinle ufak farklarımız var hata onlar taklitçilikte bile bizden önde çünkü taklit etmekte bir teknoloji ister

Ciim
25-07-2009, 01:12   |  #19  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

itunes kullanımını dayatması mp3 ün yasal olanından para kazanmak için yani ordan satıcak ve eşitleyecek telefona... 3. parti yazılımlarada çeitli yöntemlerle kurmak mümkün ama tabi flash ve java desteği konusunda sıkıntı var java olması imkansız gibi çünkü java sistemi zayıflatıcak ve kolayca hacklenecek hale getirecek bu nedenle istemiyor apple.. flasha gelince yapılabilir ama apple sorun çıkarıyor

trakyali1986
25-07-2009, 18:17   |  #20  
Üye
73 mesaj

http://www.letsgomobile.org/tr/karsilastirmalar/1751/nokian97/

Allies
08-08-2009, 16:30   |  #21  
Üye
53 mesaj

iPhone kullanmadan iPhone ile ilgili görüşlerinizi söylemeyiniz.

mahhony
02-11-2010, 20:04   |  #22  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar iphone şarj problemi ile ilgili en iyi çözüm yeni çıkan Şarj edilebilir kılıf. Bu ürünler Bir kılıf şeklinde Ama İçinde bir pil donanımı var. bu  kılıf ayrıca şarj ediliyor. ve telefonunuzun şarjı biterken üzerindeki düğmeye basıldığında siz telefonunuzu kullanmaya devam ederken telefonunuzu yeniden şarj ediyor. İnanılmaz bir ürün. Yalnız buradaki en önemli problem iphone onayı olmayan cihazlar. bunlar randımanlı olmayabilir ve iphone testlerinden geçmeyen cihazların telefonunuza zarar verme ihtimali. ben bu konuyu araştırdım ve ( ipower 1000 ) diye bir şarjlı kılıf aldım. çok ama çok memnunum bu üründen. Artık şarj diye bir sorunum yok. şiddetle tavsiye ediyorum

Son Düzenleme: mahhony ~ 02 Kasım 2010 20:05
mahhony
02-11-2010, 20:07   |  #23  
Taze Üye
2 mesaj

Bu arada ipower ayrıca çok ergonomik ve zarif bir cihaz. Diğer ürünler çok kaba durabiliyor.

Evrimcelebi
02-11-2010, 20:20   |  #24  
Taze Üye
1 mesaj

ya bu iphone sarj problemi olayını bende uzunca bir süre yaşadım arkadaslar.sonra yurtdısından gelen bir arkadaşım bir çeşit cihazla bunu çözdüğünü soyledi.benim anladığım kadarıyla ek bir batarya tarzında çalışıyor bu cihaz.bende yurtdısına gidemeyeğim için araştırdım türkiyedede satılan pek cok cihaz var.Ben ipower 1000 diye bir cihaz aldim.hem daha şık olduğu için hemde kullanıcı yorumlarında randımanlı çalıştıgını yazmiş herkes.ayni zamandada apple onayli bir cihazmış sanırım.. aldım pişman olmadim artk sarjim bittiginde ipower i takip telefonum hiç kapanmadan kullanmaya devam edebiliyorm.sadece şık bir kılıf gibi duruyor telefonun üzerinde.

beyza 99
03-11-2010, 09:12   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

iphonemin şarzı çok çabuk bitiyor onun şarz kapasitesini nasıl yükseltebilirim