iphone'u cazip kılan nedir?

seckiny
03-10-2016, 23:56   |  #1  
seckiny avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Lüks olması, tasarımı vs.. Diğer malum rakip firma teknik açıdan daha üstün cihazlar üretiyor.

Peki soru şu:

Sizce iphone'u cazip kılan nedir?

Son Düzenleme: seckiny ~ 03 Ekim 2016 23:56 Neden:
Burak karaca
23-12-2016, 17:34   |  #2  
Taze Üye
10 mesaj

hızlı olması

Storm37
01-03-2017, 09:53   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

Çünkü hiç kasmıyor, çok iyi bir kamerası var, tasarımı güzel, 5/10 sene rahat kullanırsın, malum firmanın telefonu gibi 1/2 seneye kalas olmaz. saçma sapan temizlik programları kullanmazsınız. Fakat son bir şey varki çok önemli. Artık Iphone yeni bir özellik ortaya koyamıyor, 1/2 sene içerisinde popülaritesi çok düşecek. Kendi yükselttiği kalitenin içinde boğuluyor.

emrea1990
13-03-2017, 06:25   |  #4  
Taze Üye
7 mesaj

1. Kasmaması

2.si gerçekten çok hızlı

3.sü kamerası bence kesinlikle daha iyi

4.sü virüs bulaşması imkansıza yakın

öznil24
20-07-2017, 12:28   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

Telefon işletim sistemleri arasında çok büyük fark var. Hızlı olması felan işletim sistemi sayesinde. Ve özellikle farklı kılan şey teknik servis. Neredeyse hiçbir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Doğrudan adamlar birebir değişim yapıyor. Muhteşem bir hizmet farkı var diğer firmalardan

prizmamedya
02-08-2017, 16:07   |  #6  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
28 mesaj

Merhaba, 

iPhone'u özel kılan nedenleri şu şekilde sıralayabilirim:

- Kullanım Alışkanlığı

- Marka Değeri Ve Prestij

- Hafif Ve Alüminyumdan Oluşan İnce Gövde

- İnovatif Bir Marka Olması (Siri Gibi Akıllı Asistan Özellikleri İlk Olarak iPhone'da Çıktı)

- Bozulunca Rahatça Bir Yenisini Veren Apple Servisi

Buradan neden tercih edebileceğinize dair bir fikir edinebilirsiniz. Site ayrıca Apple iPhone 7 Kılıf ve Apple iPhone 7 Plus Kılıf için de tercih edilebilir.

Apple iPhone 7 Plus - Samsung Galaxy S8 Karşılaştırması: 

https://www.mobilofon.com/blog/i ... s8-karsilastirmasi/

SquAren98
04-10-2017, 23:24   |  #7  
Taze Üye
9 mesaj

Bi kere adı üstünde iPhone yani elinde bununla işe okula veya toplu taşıma aracına bindiğinde bi havan olur. Hem telefon kullanışlı bende 5 yıldır Android kullanıcısıyım iPhone'a geçmeyi düşünüyorum açıkçası

Banned
03-01-2018, 13:31   |  #8  
serguzeshtt avatarı
Banlandı
5 mesaj

Bunun birçok sebebi olabilir ama diğer telefonlar belli bir süre sonunda arıza verir ancak iPhone 5-6 sene kullandıktan sonra arıza vermemesine rağmen değiştirmek zorunda kalırsınız ve yine bir iPhone alırsınız.Onay

daimy2017
07-01-2018, 21:14   |  #9  
daimy2017 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
74 mesaj

şuan iphone düşüşe geçti. ABD'de apple'a iphone yüzünden bir çok dava açıldı. iphone kullanıcılardan izinsiz eski telefonları yavaşlatan bir program yüklemiş.

yavuzcihanozyurt
16-01-2018, 10:57   |  #10  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 4
31 mesaj

Marka değeri yüksek diye sanırım. Yani adamlar sanki elitlere özel ürünler çıkartıyorlar, bunu alan adam da elitliğe adım atmış oluyor gibi. Ya da elit demeyelim de zenginmiş gibi diyelim. :) Hollywood yıldızının elinde olan ürüne, dar delirli bir insan borçla harçla da olsa erişebiliyor. Bu da onu mutlu ediyor olmalı. Yani tam anlatamadım galiba ama anladınız siz :)

sincan52
17-01-2018, 23:52   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

dostum öncelikle

1- ) resim galerisinde kasma yapmıyor

2- ) aynı anda bir çok uygulamayı çalıştırabiliyorsun

3-) güvenlik tabikide

daimy2017
28-01-2018, 01:40   |  #12  
daimy2017 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
74 mesaj

iphone başarılı bir şekilde marka değeri yarattı, markası kendisinin önüne geçti. halbuki şuan iphone x satışları iyi gitmiyor ve firma bu yaz bu modelin üretimini durduracak.

LordJuz
31-01-2018, 13:42   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

Iphone'un inovatifliği kalmadı maalesef, rakip firmalar çok daha cesur ve inovatif girişimler yapıyor artık.

melissam
02-03-2018, 12:21   |  #14  
Taze Üye
11 mesaj

Hiç kasmadan çok hızlı çalışıyor

alitokus05
11-03-2018, 15:15   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

donanım parçaları yan sanayileri çok ucuz

trakus008
12-03-2018, 07:16   |  #16  
Taze Üye
8 mesaj

e-posta yollarken not olarak "ıphoneden yollandı" yazması başka bişe yok samsung her yönüyle daha avantajlı bence

meltemtokatli
27-03-2018, 17:01   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

Çoğu anlamda kaliteli olması

Rashnu
11-05-2018, 12:26   |  #18  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

kısaca İşletim sistemi ve yazılımlar, (Stabilite)

antakya111
05-01-2019, 13:13   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

değişim yapılıyor evet ben verdim telefonumu 6s tamire adamlar benden 700 tl istedi bumu değişim... yeni telefon göndereceğiz 700 tl verin diyorlar bana göre ıphone gereksiz pahalı 1 kere aldım hata yaptım bir daha almam

smnckgzr
27-02-2019, 15:25   |  #20  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
39 mesaj

Artık marka değerinden başka birşeyi kalmadı bence.

Banned
15-04-2019, 14:25   |  #21  
uzman1506 avatarı
Banlandı
1 mesaj

şirket eski güven politikasından artık tamamen uzaklaşıyor eski telefonları güncellemelerle yavaşlatıp insanları yeni telefon almaya zorluyor

zombi
16-04-2019, 17:07   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

iphone neden daha çok satıyor? bi ürünn satması kalitesinden çok reklama bağlı arkadaşlar. artık iyi mal diye bi şey kalmadı zaten.

he iphone neden daha stabil diyen olursa 2 nedeni var.

1. cidden iosta hiçbi şey yapamıyorsun. androidin genişliğinin yarısı yok. en basitinden benim hurda m5 aqua ve alcatel idol telfonumda olan nfc ki yıllardır var iphone 7 de bile yok :D e hiç bi şey yapamayınca tabii kasmıyor. bu şeye benzer dahili gpu su var diye athlon 200ge ile i9 oyun açıp kapıştırmaya. burda athlon doğrar geçer i9 u. çünkü i9 daki gpu dan ne bekliyorsun :D

2. ios direkt mobil halde çalışan bi sistemdir. daha doğrusu 12 yıl boyunca ios gelişimini bakarsak. çoğunuz bilmez ama ilk iphone çıktığında ingiltere aşırı yavaş diye hükümete karaı ile toplanıp apple e geri gönderildi. bu yüzden  de 3 g çıkarıldı koşa koşa. çünkü ilk iphone kapasitif dokunmatik haricinde dfonanımsal olarak 4 sene önceki bi p990i etmiyordu. ki n95 ya da w960i si olan adamlar bu nedenle iphone cilerle çok fena dalga geçiyordu. neden? çünkü bu telefonlar symbian da olsa java da native os idi. yani direkt kendi işlemcileri ile tasarlanmış yazılımlar. iphone ilk modele bakarsak ise o koca işlemcisi yüzünden hayvan gibi pil tüketip başarım olarak anca bi p990i performansı sunuyordu. oysa ki rakipleri? sony w960 ile öyle bi performans veriyordu ki bi da dahili hdd li bi telefondu bu. neden böyle derseniz. ilk iphopne sanal makinede çalışan mac os dan bşaka şey değildi. yani pc için yapılmış bi sistemi telefonda saanal makine ile çalıştırmışlar. bu da tabii sistemi öldürüyordu. yaşanan rezilliklerden sonra apple 3 g de bu sefer native bi os çıkardı ve isimlendirme ile yine uğraşmadı. iphone os manasındaki ios u kullandı.

android cephesine bakarsak. android 2006 da kurulan bi konsorsium ile yapılan bi işletim sistemidir. ve native değildi. dalvik sanal makine -kendisi java tabanlıdır- üzerine bina edilmiş android dersem inanmayın. onun üzerine bina edilmiş linux üzerine arayüz eklenmi bi sistemdir. yani android işletim sistemi bile değil. bi arayüz. linux dağıtımı :D ki uygulamaları da sanal makine üzerinden çalıştığı için de jar tabanlıdır. ancak uzantıları karışmasın diye biraz da reklam olarak kötü olmasın diye apk uzantısını tercih etti.

yani ios hatalardan ders alınarak yazılmış bi arabirim. android ise beleştir ve uygulama zenginidir. aynı donanımda ios native olması ve kapalı yönü yüzünden hızda parçalar. ama android geliştirmesi çok kolaydır. iosta geliştirmesi aşırı zor.

ancak ios sadece kilitli  bi sistem değil. apple donanım olarak insanlara bi şey verebilen bi firma olmadı. 40 seneye süren yaşamı boyunca verrebildiği şeyler fare, fontlar ya da kapasitif ekrandır. ki kapasitif ekran notebooklarda kullanılan touch pad in şeffaflaştırılmış halidir :D sıvı koruma dediler 2 modele koydular onu da garanti konusu etmediler.

yani apple bi noktada hatalarından ders alır ama tüketiciye verdiğnden fazlasını alsa da bunu reklamize etmeyi iyi biliyor. google ise artık dönülmez bi noktada.ç çünkü bu gün android sanal makineden çıkarılıp native os olsa 11 yıldır yazılan tüm programları silmek zorunda kalıcak. bu da ona çok büyük kan kaybettirir. yani apple nin yükselişi normal. önünde bi rakip kalmadı.

White-Fox
16-04-2019, 17:59   |  #23  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: zombi  
iphone neden daha çok satıyor? bi ürünn satması kalitesinden çok reklama bağlı arkadaşlar. artık iyi mal diye bi şey kalmadı zaten.

he iphone neden daha stabil diyen olursa 2 nedeni var.

1. cidden iosta hiçbi şey yapamıyorsun. androidin genişliğinin yarısı yok. en basitinden benim hurda m5 aqua ve alcatel idol telfonumda olan nfc ki yıllardır var iphone 7 de bile yok :D e hiç bi şey yapamayınca tabii kasmıyor. bu şeye benzer dahili gpu su var diye athlon 200ge ile i9 oyun açıp kapıştırmaya. burda athlon doğrar geçer i9 u. çünkü i9 daki gpu dan ne bekliyorsun :D

2. ios direkt mobil halde çalışan bi sistemdir. daha doğrusu 12 yıl boyunca ios gelişimini bakarsak. çoğunuz bilmez ama ilk iphone çıktığında ingiltere aşırı yavaş diye hükümete karaı ile toplanıp apple e geri gönderildi. bu yüzden de 3 g çıkarıldı koşa koşa. çünkü ilk iphone kapasitif dokunmatik haricinde dfonanımsal olarak 4 sene önceki bi p990i etmiyordu. ki n95 ya da w960i si olan adamlar bu nedenle iphone cilerle çok fena dalga geçiyordu. neden? çünkü bu telefonlar symbian da olsa java da native os idi. yani direkt kendi işlemcileri ile tasarlanmış yazılımlar. iphone ilk modele bakarsak ise o koca işlemcisi yüzünden hayvan gibi pil tüketip başarım olarak anca bi p990i performansı sunuyordu. oysa ki rakipleri? sony w960 ile öyle bi performans veriyordu ki bi da dahili hdd li bi telefondu bu. neden böyle derseniz. ilk iphopne sanal makinede çalışan mac os dan bşaka şey değildi. yani pc için yapılmış bi sistemi telefonda saanal makine ile çalıştırmışlar. bu da tabii sistemi öldürüyordu. yaşanan rezilliklerden sonra apple 3 g de bu sefer native bi os çıkardı ve isimlendirme ile yine uğraşmadı. iphone os manasındaki ios u kullandı.

android cephesine bakarsak. android 2006 da kurulan bi konsorsium ile yapılan bi işletim sistemidir. ve native değildi. dalvik sanal makine -kendisi java tabanlıdır- üzerine bina edilmiş android dersem inanmayın. onun üzerine bina edilmiş linux üzerine arayüz eklenmi bi sistemdir. yani android işletim sistemi bile değil. bi arayüz. linux dağıtımı :D ki uygulamaları da sanal makine üzerinden çalıştığı için de jar tabanlıdır. ancak uzantıları karışmasın diye biraz da reklam olarak kötü olmasın diye apk uzantısını tercih etti.

yani ios hatalardan ders alınarak yazılmış bi arabirim. android ise beleştir ve uygulama zenginidir. aynı donanımda ios native olması ve kapalı yönü yüzünden hızda parçalar. ama android geliştirmesi çok kolaydır. iosta geliştirmesi aşırı zor.

ancak ios sadece kilitli bi sistem değil. apple donanım olarak insanlara bi şey verebilen bi firma olmadı. 40 seneye süren yaşamı boyunca verrebildiği şeyler fare, fontlar ya da kapasitif ekrandır. ki kapasitif ekran notebooklarda kullanılan touch pad in şeffaflaştırılmış halidir :D sıvı koruma dediler 2 modele koydular onu da garanti konusu etmediler.

yani apple bi noktada hatalarından ders alır ama tüketiciye verdiğnden fazlasını alsa da bunu reklamize etmeyi iyi biliyor. google ise artık dönülmez bi noktada.ç çünkü bu gün android sanal makineden çıkarılıp native os olsa 11 yıldır yazılan tüm programları silmek zorunda kalıcak. bu da ona çok büyük kan kaybettirir. yani apple nin yükselişi normal. önünde bi rakip kalmadı.

İşletim sisteminin nativeliği sorgulanamaz , android 1990 lar daki linuxun kerneli üzerine tekrar inşa edilmiş bir işletim sistemidir.Javanın bir kere yaz her yerde çalıştır prensibiyle dediğin gibi araya mecburen bir sanal makine konması gerekiyordu bu normalde JVM olurdu (Java virtual machine) lakin JVM ortalama bir android donanımı için çok fazla yük teşkil ettiğinden Dalvik tercih edildi.

Ayrıca artık iki platforma birden tek code base den uygulama geliştirilebiliyor hemde hibrit uygulamaları kast etmiyorum.Örnek vermek gerekir ise Flutter+dart yada react native.Yani android ve ios için basitçe uygulama geliştiriyor artık.Çoğu şirket ayrı ayrı java/kotlin vs objective c /swift gibi uğraşmaktansa tek bir dil ve proje ile işlerini görmeye bakıyor.

Ve son olarak şuna hiç katılmıyorum : " çünkü bu gün android sanal makineden çıkarılıp native os olsa 11 yıldır yazılan tüm programları silmek zorunda kalıcak." android sanal makineden çıkarılıp derken ne demek istiyorsun anlamadım aslında dalvik kalksın bizim yazdığımız kod doğrudan işletim sistemiyle etkileşsin hızlanalım diyorsun herhalde :)) Bilişim dünyası da tam tersine daha da fazla soyutlamayı planlıyor.Java JVM yada Dalvik üzerinde çalışmasına rağmen bechmark testlerinde o platforma ait "native" diller ile neredeyse aynı hızı yakalıyor.Bakın buna bir örnek vereyim :

Windows platformu için konuşayım microsoft resmi geliştirici dili c# tır en çok c# kullanılır.C# ile windows üzerinde çalışacak bir program yazdığınızda bu program doğrudan makine koduna derlenmez.Program kodları c#-IL(intermediate language)-Assembly şekline gelir önce c# IL e döner sonra assembly diline dönüştürülüp makine diline işletilir.Ancak bu siz programa tıkladığınızda anlık olarak yapılır.

Aynı windows platformuna JVM üzerinde çalışan bir java uygulaması kurarsak oda şunu yapacaktır.Java kodları JVM ile assembly diline çevirilir.Yani temelde ikisi de yaklaşık aynı mantığa sahip.Google sadece microsoft un windows için kurduğu bu ortamı genele yaymış okadar.

Ayrıca bu hız kavramı biraz daha karmaşık , hızı etkileyen faktörlerden biriside dilin yapısı.Yani sadece convert işlemleri uygulama hızını belirlemiyor.Bunun yanında algoritmalar da var vs vs.

NOT:Son olarak android sana iki seçenek sunuyor eğer hız senin için taviz veremeyeceğin kadar önemli ise C++ ile android üzerine NDK yardımıyla uygulama geliştirebiliyorsun.

Son Düzenleme: White-Fox ~ 16 Nisan 2019 18:03
zombi
16-04-2019, 18:18   |  #24  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: White-Fox  
İşletim sisteminin nativeliği sorgulanamaz , android 1990 lar daki linuxun kerneli üzerine tekrar inşa edilmiş bir işletim sistemidir.Javanın bir kere yaz her yerde çalıştır prensibiyle dediğin gibi araya mecburen bir sanal makine konması gerekiyordu bu normalde JVM olurdu (Java virtual machine) lakin JVM ortalama bir android donanımı için çok fazla yük teşkil ettiğinden Dalvik tercih edildi.

Ayrıca artık iki platforma birden tek code base den uygulama geliştirilebiliyor hemde hibrit uygulamaları kast etmiyorum.Örnek vermek gerekir ise Flutter+dart yada react native.Yani android ve ios için basitçe uygulama geliştiriyor artık.Çoğu şirket ayrı ayrı java/kotlin vs objective c /swift gibi uğraşmaktansa tek bir dil ve proje ile işlerini görmeye bakıyor.

Ve son olarak şuna hiç katılmıyorum : " çünkü bu gün android sanal makineden çıkarılıp native os olsa 11 yıldır yazılan tüm programları silmek zorunda kalıcak." android sanal makineden çıkarılıp derken ne demek istiyorsun anlamadım aslında dalvik kalksın bizim yazdığımız kod doğrudan işletim sistemiyle etkileşsin hızlanalım diyorsun herhalde :)) Bilişim dünyası da tam tersine daha da fazla soyutlamayı planlıyor.Java JVM yada Dalvik üzerinde çalışmasına rağmen bechmark testlerinde o platforma ait "native" diller ile neredeyse aynı hızı yakalıyor.Bakın buna bir örnek vereyim :

Windows platformu için konuşayım microsoft resmi geliştirici dili c# tır en çok c# kullanılır.C# ile windows üzerinde çalışacak bir program yazdığınızda bu program doğrudan makine koduna derlenmez.Program kodları c#-IL(intermediate language)-Assembly şekline gelir önce c# IL e döner sonra assembly diline dönüştürülüp makine diline işletilir.Ancak bu siz programa tıkladığınızda anlık olarak yapılır.

Aynı windows platformuna JVM üzerinde çalışan bir java uygulaması kurarsak oda şunu yapacaktır.Java kodları JVM ile assembly diline çevirilir.Yani temelde ikisi de yaklaşık aynı mantığa sahip.Google sadece microsoft un windows için kurduğu bu ortamı genele yaymış okadar.

Ayrıca bu hız kavramı biraz daha karmaşık , hızı etkileyen faktörlerden biriside dilin yapısı.Yani sadece convert işlemleri uygulama hızını belirlemiyor.Bunun yanında algoritmalar da var vs vs.

NOT:Son olarak android sana iki seçenek sunuyor eğer hız senin için taviz veremeyeceğin kadar önemli ise C++ ile android üzerine NDK yardımıyla uygulama geliştirebiliyorsun.

sanırım anlatamadım. program geliştirme yönteminden bahsetmiyoprum. sonuçta birinde cpu ya direkt cevap veren bi işletim sistemi var. öbüründe ise bunun için bi sanal makineden cevap bekleyen işletim sistemi. bunun tartışmasını yaparsak iyi kötü yönünü katarsak konu çok uzar. ya da kimin ne istediği. asıl demek istediğim sanal makine çalıkştırdığı için android sisteminmin hep bi takılma yaşayacağı. bu takılma oranları yüzünden androide basıyorlar rami işlemciyi. çünkü sistem yığılıyor.ios ise direkt cpu dan çalışlabildiği için akıcı kalıyor. ki bu durumu ilk ios karşısında symbianla applen nin kendi de yaşadığı için bu yola geçti. senin geliştirme ıvır zıvır dediğin şeyler ise tamamen programcıyı ilgilendiren şeyler ve bunu da zaten geliştirmeye açık olduğunu yazdığımdan anlamanı ummuştum. kullanıcı ise bu ayrıntılarla uğraşmaz. işletim sistemi istediğim tepkimeyi veriyor mu ona bakar. ve ben bir markayı savunarak yazmadım zaten savunacak olsam kullanıcıyı bi şeylere iten apple yi savunmam.

onu geçtim o kadar şey yazdım da bi buna mı takıldın anlamadım. diyorum ki apple verdiği yeniliklerden fazlasını insanlardan alan bi firmadır. geliştirme yapıyorum diye teknolojiyi durağanlaştırdı. bunun nesini anlayamıyorsun?

fatihyilmaz01
16-04-2019, 18:47   |  #25  
Taze Üye
5 mesaj

Bana kalırsa en büyük artısı kasmamasıdır. Samsung vs. telefon alınca 1 yıldan sonra yavaşlamalar donmalar oluyor bende.