İşlemci adlandırılması nasıl yapılyor?

crixallis31
21-11-2007, 07:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
596 mesaj

Sınavda işlemci adlandırılması soracak mış j-hocamız araştırın dedide misal         INTEL P4 D e2140,T2600,AMD SEMPRON AM2 64 2800,buralardaki harf ler ve rakamların anlamı var mış.FSB lerini kaç çekirdek oldukları gibi bir sürü şeyini anlaalıymışız...Bilen var mı acaba?

ufuks
21-11-2007, 12:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

www.gigatek.com.tr ' ye gir yada işlemcilerin sitelerine ordan isimleri ve donanımları hakkında bilgilere bak.

black_flood
21-11-2007, 12:40   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

sana örnek olarak amd deyim hepsi aynıdır.athlon yada sempron olması pek önemli değil.teknik olarak sempron 2800+ bu işlemcinin gerçek saat hızı 1.8 ghzdir.fsb yoktur yerinde 1800 mhz hypertransport dediğimiz direk donanımlarlan haberleşme özelliği vardır.2800+ anlamı ise o işlemcinin 2.8 ghz'lik bir işlemciylen aynı güçte vede performans olara bir 2.8 işlemciden daha iyi performans verdiği anlamına geliyor + işareti.gerçektede öyle zaten intel gibi amdnin abartılı işlemci saat hızları yoktur genelleme hep 2.0 ile 2.4 arasıdır.

birde içinde sınıflara ayrılır amdler athlon,sempron vede phenom diye. güncel olanlar bunlar çünkü.sempron işlemciler giriş seviyesi işlemcilerdir basit multimedia,büro ve ofislerdeki rutin ofis uygulamaları vede otomasyonlar için idealdir.athlonlar kendi içinde çift çekirdek vede tek diye ayrılır.bu arada bir dip not bütün amd ailesi üretilen ürünler gerçek 64bit cpu vede gerçek dx10 garafik ürünleridir.örnekleri olan intel vede nvidia henüz gerçek değildir sadece emulatörler aracılığı ile desteklemektedir.
amd athlonların tek çekirdek işlemcileri orta sınıf işlemciler gurubu diyebiliriz phenomları saymassak.onlarında veri yolu hızı 2.0 ghz cache bellekleri ise 512kb ile 1mb arasında değişiyor.çift çekirdek olanları ise (intel yardırarak geçti 2 çekirdeğe vede aynı şekilde 4 çekirdeğide yapamadı enayiler 65nm yapı olmasına rağmen ellerinde)gerçek doğal yapılı çift işlemcilerinin veri yolları ise kendi arasında 2.0 ghz diğer donanımlarlan ise yine 2.0 ghz lik hypertransport ile haberleşmektedir.cache bellekleri ise çekirdek başı 512 ile 1mb arasında değişmektedir ve bu işlemciler üst seviye işlemcilerdir.phenomlar ise ileri seviye üst sınıf amd ailesi işlemcilerdir.gerçek dört çekirdektirler veri yolu hızı ise 2.8 ghz ile 3.4 ghz arasında değişiyor hypertransportun.her çekirdek birbirinden bağımsız çalışma özelliğine sahiptir.her çekirdeğe ayrı ayrı frekans yükseltmesi yada düşürmesi hatta devredışı bırakma şansı vardır yazılımlarlan.cache bellek miktarı l1 256  ile 128 kb arasında değişiyor l2 1mb ile 2mb arası ve ayrıca birde bütün işlemcilerin ortak kullandığı l3 cache bellek mevcuttur 2mb yanlış hatırlamıyorsam bunun boyutuda.işlemci saat hızları 2.4 ghzden başlayıp 3.2 ghz'e kadar çıkıyor modeline göre.
ayrıca bütün amd işlemcilerine özgü düşük güç tüketimi teknolojisi amd coool quilet teknolojisi vardır intelcilerin en gıcık kaptığı teknolojimizdir.90nm bir işlemcide bile amd 65watt güç tüketebilirken intel 65nm olmasına rağmen halen 110 wat civarı güç tüketiyor.daha detaya girmeye kalkarsam çok işlemci türü vede özellik var amdlerde.

intellerin özelliklerini diyecek olursamda çok uzun sürecek intelide başka arkadaş anlatsın eksikler var ise düzeltilsin gerek bende gerek diğer arkadaşlarda ve ayrıca number one forever miş gibi abuk sabuk cevap verenlerinde ceevaplarının adminler tarafından silinmesini talep ediyorum.reklam panosuna dönmesin konu.

Z1mBaBwE
21-11-2007, 21:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD&ATI NO.1 MANUFACTURER yorum yokk KahkahaBeğendim intel Zonk AMD

crixallis31
21-11-2007, 22:01   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

malesef anlattığından pek puan alamam hoca eğer yeni bir laptop yada işlemci alacağımızda karşımıza çıkan harf ve rakamların tam olarak anlamlarını istiyor.hangi har hangi satırdaki rakamların anlamı nedir gibi...

Z1mBaBwE
21-11-2007, 22:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Ben sana şöyle açıklayayım AMD nin rakamlarının ne anlama geldiğini açıklayayım intelinkileri fazla bilmiyorum

ATHLON 64 Tek çekirdek
ATHLON 64 x2 Çift çekirdek
ATHLON FX oyuncular için tasarlanmış olan üst sınıf  işlemci
64 bit işlemcinin kullandığı veri yolu genişliği diyebiliriz ekran kartlarında olduğu gibi
Sempron Giriş seviyesi işlemci
Athlon 64 orta seviye işlemci
Athlon 64 x2 orta ve üst sınıf işlemci

İntelde ise
P4 tek çekirdek
Pentıum D sanal çift çekirdek gerçek değil
Core 2 duo gerçek çift çekirdek
Quad core sanal 4 çekirdek gerçek değil

Yukarıda yazmışsın e2140 e2140 sanırım dual core bir işlemci sanal yani

Athlon 3000 intelde karşılığı P4 3.00 Ghz e denk
Athlon 3200 intelde karşılğı P4 3.20 ghz e denk
bunlar tek çekirdekli işlemci adlandırmaları daha çok tek çekirdekli işlemci olduğu için yazmadım çift çekirdekte buna benzer intelde karşılığı core 2 duo mesela AMD ATHLON x2 5000 intel core 2 duo Exxxx denk

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 21 Kasım 2007 22:48
crixallis31
22-11-2007, 00:53   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

Q Quad Core yani dort cekirdekli intel masaüstü işlemi
QX Yukardakinin aynısı ama extreme edition olanı
E  Intel Core 2 Duo işlemciler

T serisi Intel notebook  Core 2 Duo
L  olursa diz üstü işlemcisi Low Voltaj yani düşük güc tuketen
U  diz üstü ultra low voltaj Intel diz üstü işlemciler

intek masa üstü işlemcilerin basında 6 varsa 65 nm ve 1066 fsb de çalıyor,
4 varsa 65 nm ve 800 fsb demek
3 ve 4 uncu rakkam 50 oldugunda işlemcinin fsb degeri 1333 oluıyor.

AMD
FX Intel in Extreme edition a denk
Quad FX  dört cekirdekli FX
Turion AMD nin diz üstü işlemciler

ben böyle şeyler istiyorum

Bilgisayarı alalı 1 sen bile olmadı ondan önce saadece adını duymuştum:)
İşlemcim intel o yüzden takip edip anlalam kolay oluyor ama amd için aynı şeyleri söyleyemem ben bu kadar bulabildim ama amd rakamlı kısım işlemcinin hızının yanında başka brişey ifade ediyorsa onuda bulsam yeterli olucak sanırım.

Hocaların bilgiyi direk vermek yerine araştırın falan demesi öğremeyi baya zorlaştırıyor.Soruyu ben soruyom bazen araştır diyor ona bile:( Bu yüzden ömrüm forumlarda soru sormak la geçiyor...
Sizide derdimle sıktım yaw kusura bakmayın:)

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 22 Kasım 2007 00:55
black_flood
22-11-2007, 08:29   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bu gevur icadı şeylerde hep intelden çıkıyor ne adi firma laptoplarda tl core2 duo yazıyor ama bu tl nin anlamını bende bilmiyorum o denli detayı ancak intel türkiyeyi arayıp alırsınız.amd'ninde hepsi basit vede açıklamak mümkün ama intelin her halukarda türkiye merkezi aramadan bu tl,t,gibi notebook işlemcilerindeki harflerin ne olduğunu öğrenemessin.

crixallis31
28-11-2007, 15:37   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
596 mesaj

İstinasız belli bir kurala göre gitse intelde benim gibi çok düzensiz bir yapıya sahip:)Tüketicinin kafasını karıştırmaktan başka yaptığı birşey yok.

XxXDaRKoXxX
28-11-2007, 15:42   |  #10  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj
bu gevur icadı şeylerde hep intelden çıkıyor ne adi firma laptoplarda tl core2 duo yazıyor ama bu tl nin anlamını bende bilmiyorum o denli detayı ancak intel türkiyeyi arayıp alırsınız.amd'ninde hepsi basit vede açıklamak mümkün ama intelin her halukarda türkiye merkezi aramadan bu tl,t,gibi notebook işlemcilerindeki harflerin ne olduğunu öğrenemessin.
sanki AMD gavur değil!