İşlemci Degiştirdim Fakat Görüntü Yok :( HELPP :(

Hükümdar46
10-02-2017, 11:42   |  #1  
Hükümdar46 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhabalar

bilgisayarımda kullandıgım i3 550 işlemcinin yerine i5 750 işlemci taktım fakat kasada herşey çalışıyor fanlar hdd vb. ancak görüntü gelmiyor. Ramleri denedim 2 ramda saglam tekli olarak denedim yine görüntü yok. Pc açılırken bib sesi yok. Ekran kartını çıkarıp denedim onboard olarak fakat birşey degişmedi. Hdd dvd sürücüsü power sata ve satasını çıkarıp çalıştırmayı dendim yine olmadı i5 750 işlemciyi başka bir bilgisayarda denedigimde sorunsuz bir şekilde çalışıyor. i3 550 yi de kendi bilgisayarıma tekrar monte edip denedigimdede çalışıyor. Uzay montaj yaptım ama bir türlü i5 i çalıştıramadım. Cmos Clear yaptım. Bios pilini yarım saat boyunca çıkarttım. Bios son sürümünde anakartım foxconn H55MXV. Sanırım sorun biosdan kaynaklı bir durum diye düşünüyorum fakat bios ayarları öyle karışıkki bir türlü çözemedim. Bios ayarlarında ne yapmam gerekiyor? Foxconn H55MXV. Anakartta işlemciyi taktıgımda CPU Normal derecede giderek ısınıyor. Aşırı ısınma veya hiç ısınmama problemide yok. Bu sorun hakkında yardımcı olacak  herkeze çok teşekkür ederim.

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

excel_mustafa
10-02-2017, 21:47   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

bios u güncelle deneyimli değilsen bilen birine yaptır ve ardından clear cmos yap.yeni işlemciyi tak ve 10-15 dk çalışır vaziyette bırak.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Hükümdar46
13-02-2017, 09:17   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Bios son sürümünde zaten güncelledim fakat işlemciyi taktıgımda herşey çalışıyor dit sesi gelmiyor. Clear cmos yaptım 2.3 dakika bekledim tekrar jumper ı eski yerine takıp biosu clear yaptım. fakat görüntü alamadım. 15 dakika beklememin sebebi biosun işlemciyi tanıyıp ona göre ayarlamalar yapması içinmi peki anlayamadım. Çünkü bu sorun çok sıkıntılı birşey. Bütün forumlarda aradım fakat bir cevap bulamadım. Bence chip online toplulugu olarak bu sorunu bulabiliriz ilerdeki arkadaşlara ve bana büyük iyilik yapmış olacaksınız :) Yani sorunum şu olabilirmi ?

Benim Lga anakartta fclga1156 pin İntel Core i3 550 işlemci takılı sıkıntısız çalışıyor. Ama takmaya çalıştıgım işlemci lga1156 pin bundan kaynaklı bir sorun olabilirmi ? Daha dogrusu sorun deilde biosdan kaynaklı bazı ince ayarlamalar olabilirmi ?

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Hükümdar46
13-02-2017, 09:52   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
bios u güncelle deneyimli değilsen bilen birine yaptır ve ardından clear cmos yap.yeni işlemciyi tak ve 10-15 dk çalışır vaziyette bırak.

ASUS P7H55-M Anakartta Sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

excel_mustafa
13-02-2017, 22:11   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

şu konulara bi bak:
-[url] https://forum.donanimhaber.com/f ... dir-acill--85506783 [/url]
-[url] http://www.tomshardware.co.uk/forum/281445-28-lga1156-fclga1156 [/url]
-[url] https://www.youtube.com/watch?v=rOCCkXzOqgY [/url]
-[url] http://www.ibt.ca/v2/ask/faq_lgaandfclga.html [/url]

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 13 Şubat 2017 22:12
excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Hükümdar46
14-02-2017, 08:54   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Bu sitelere göz attım fakat benim sorunum ile aynı özellikleri kısmen karşılıyor. Durum şu ki Benim anakartım olan foxconn h55mxv  kendi sitesinde i3 550' yi destekleyen işlemciler arasında görmemiş. Ama sıkıntısız çalışıyor. i5 750 ise foxcon'nun sitesinde destekliyor olarak gösteriyor. Peki neden i3 550 yi desteklememesi gerekirken çalıştırıyorda i5 750 yi destekleyip çalıştırmıyor ?

Çok can sıkıcı bir olay olmaya başladı. Çok saçma birşey. Ayrıca demiş oldugunuz işlemciyi takıp clear cmos yapıp 15 dakika çalıştırmayı denedim fakat bilgisayardan ne tek bir bip sesi geldi nede 2 dakikadan fazla çalıştı. 1.5-2 dakika çalıştıktan sonra kasadaki elektirik kesiliyor ve herşey duruyor. Statik elektirik attım. Bios son sürümünde. Fan ile işlemci arasında kıl kadar pay yok macunladım. Ram lerim 4gb 1333 oldugundan dolayı DDR3 2gb 1066 ram denedim yine aynı problem. Ekran kartını söküp onboard denedim sonuç yine aynı. Ama i3 550yi taktıgım anda çalışmaya başlıyor. Göndermiş oldugunuz linklerden birinde lga1156 pin ankartlar genellikle intel işlemci firmalarının yapmış oldugu fclga ile uyumlu oldugunu yazıyor. İ5 750 bozuk dicem fakat neden diger denemiş oldugum anakartta sıkıntısız bir biçimde çalışıyor. Asus ankarta taktıgımda tek problemi windows kaçaga düşmesi oldu. Onun dışında hiç bir sorun oluşmadı.

gölge etme
17-02-2017, 11:13   |  #7  
gölge etme avatarı
Yıllanmış Üye
220 mesaj

anakartların  sürümleri aynı mı   .biri   1150   olur   biri 1151   olur   diğeri 1155  olur.işlemcinin pini ile anakrtların pinleri aynı mı.