ıslemcı fıatları nıye hızla dusuyo bolum -2 taze h

suheyl-34
02-05-2011, 03:34   |  #1  
suheyl-34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2010

 

Hibrit işlemciler ekran kartlarının sonunu mu getirecek? Merak ediyorsanız, cavabı makalemizde…
[/url]AMD’nin uzun zamandır merakla beklenen Fusion işlemcilerin ilk dalgasını oluşturan hibrit işlemciler bu yılın başında piyasaya çıktı. Bu işlemcilerden birisi olan AMD E-350, Asus’un E35M1-M PRO anakartıyla birlikte kullanıma sunuldu. Düşük güç tüketimli HTPC çözümü olarak sunulan anakart, AMD E-350 isimli hibrit işlemciyle birlikte geliyor.
Intel’in ilk dalga hibrit işlemcilerinde olduğu gibi, AMD de ilk Fusion işlemcilerinde sadece netbook ve HTPC gibi sistemleri hedefleyerek dikkatli bir giriş yapıyor. Intel‘de düşük  performanslı grafik çekirdeğini, Atom işlemcilerle birleştirerek  oluşturduğu Pine Trail işlemcileriyle hibrit işlemci dünyasına  netbooklarla giriş yapmayı tercih etmişti.
AMD, bu işlemcisinde kullandığı Bobcat çekirdeğini geliştirmeye devam ediyor ve geliştirilmiş Bobcat çekirdeklerini kullanan ikinci nesil Fusion işlemcilerini 2012‘nin ilk yarısında kullanıma sunmayı planlıyor.
Bunun yanında Fusion ailesini bu yıl içinde de genişletmeye devam edecek olan AMD, giriş seviyesi masaüstü sistemleri hedefleyen 65 ve 100 W güç tüketimine sahip Liano kod adlı işlemcilerini piyasaya sürecek.
Hibrit işlemciler aramızda…
[url=http://www.blog.orjinaladamlar.com/wp-content/uploads/2011/04/hibrit2.jpg]
Intel, hibrit işlemci teknolojisini, geçtiğimiz yıl içinde giriş seviyesi işlemcilerine taşıyarak AMD’den önce davrandı. Önce Arrandale ile giriş seviyesi ve mobil  sistemleri hibrit işlemci teknolojisiyle tanıştıran Intel, üst seviye  sistemlereyse Sandy Bridge işlemcileriyle bu yıl giriş yaptı.
Sandy Bridge‘ın Ocak ayında düzenlenen CES fuarında yaptığı görkemli başlangıç, ilk seri anakartların geri çağırılmasıyla biraz sarsılsa da Intel, Sandy Bridge’ın yakaladığı başarıdan memnun görünüyor.
Nehalem mimarisinden daha ucuz ve hızlı olan Sandy Bridge, entegre grafik birimiyle, ağır çoklu ortam yükünün altından başarıyla kalkıyor.
İlk  hibrit işlemciler, mobil platformlar için bağımsız grafik kartlarını  gereksiz kılsa da, PC kullanıcıları için vasat sayılacak bir grafik performansı sunuyorlar. Entegre grafik çözümleri ne zaman oyunlarla baş edebilir seviyeye ulaşır bilinmez ama PC oyuncuları için, ekran kartları daha uzunca bir süre ihtiyaç olarak kalmaya devam edecek görünüyor.
20 yıldan uzun bir sürenin ardından, işlemci mimarisindeki en köklü değişimin sonucu olan hibrit işlemcilerle tanışmamız henüz yeni olsa da ne olduklarını uzun yıllardır biliyoruz. AMD, Fusion platformunu ilk kez 2006 yılında duyurmuştu. Intel ise yaklaşık bir yıl sonra yol haritasına hibrit işlemcileri almıştı.
Hibrit işlemcilerin avantajları…
[/url]Hibrit işlemcilerin, sıradan işlemcilere göre üç önemli avantajı var. Bunlardan ilki, ayrı ayrı işlemci ve ekran kartı aldığınızda, ekran kartındaki dahili yongalar gibi çeşitli maliyet artırıcı unsurlar nedeniyle daha fazla para ödemeniz gerekiyor olması.
İkinci önemli avantaj ise, hibrit işlemcilerin düşük güç tüketimine sahip olmaları. Öyle ki, şimdiye dek gördüğümüz ve önümüzdeki yıl  göreceğimiz hibrit işlemciler, işlemci ve ekran kartını bir araya  getiren yapılarına rağmen, güç tüketimleri tek başına bir ekran kartı  veya işlemcinin tüketim seviyesinde.
Hibrit işlemcilerin, göze çarpan son avantajıysa, tek bir yonga kullanılmasının performans üzerindeki etkisi oluyor. İşlemci ve entegre grafik birimi arasındaki iletişim gecikmesinin asgari seviyelerde olması, video düzenleme gibi çoklu ortam görevlerindeki performans artışını da beraberinde getiriyor.
Elbette  tüm bu avantajlar, entegre grafik birimini kullanıyor olmanız durumunda  geçerli. Ancak hibrit işlemcilerin grafik performansının vasat  seviyelerde kalıyor olması, oyun severlerin tüm bu avantajlardan faydalanamayacağı anlamına gelmiyor.
Hâlihazırda, bu teknolojiyi destekleyen yonga setine sahip taşınabilir bilgisayarlar, hibrit grafik birimi ve ekran kartı arasında geçiş yapma olanağı sunuyorlar. Böylece gelişmiş grafik işlevlerine ihtiyaç duymadığınız zamanlar, entegre grafik birimine geçerek güç tasarrufunda bulunabiliyorsunuz.
Tüm  bu güç tasarrufu ve sessizlik avantajlarına rağmen bu geçiş  teknolojisi, ne yazık ki şu an için sadece taşınabilir bilgisayarlarda  sunuluyor.
Entegre grafik birimleri…
[url=http://www.blog.orjinaladamlar.com/wp-content/uploads/2011/04/anakart.jpg]
Gelelim, hibrit işlemcilerdeki entegre grafik birimlerinin detaylarına.  Sandy Bridge, Intel’in bugüne kadarki en iyi grafik işlemcisi olan HD3000 grafik çekirdeğini barındırıyor.
Yüksek çözünürlüklü video oynatma ve kodlama konusunda oldukça başarılı olan HD3000, DirectX 10.1 ve OpenGL 2.0′ı destekliyor. Bu durum, Sandy Bridge işlemcisine sahip olduğunuzda, hemen hemen tüm grafik hızlandırma teknolojilerine de sahip olacağınız anlamına geliyor.
Asıl sorun, grafik işlemciler söz konusu olduğunda Intel’in her zaman geriden gelmesi oluyor. Intel, sürücü  desteği konusunda hala Vista döneminde kalmış görünüyor. Linux söz  konusu olduğundaysa, Sandy Bridge’de kullanılan entegre grafik birimi  için, şu anda hiçbir sürücü desteği bulunmuyor.
Fusion işlemcilerindeyse, DirectX 11 destekli, HD6000 serisi grafik çekirdeği kullanılıyor. Bu da, Linux ve  Windows 7 için tam desteğe sahip olacağınız anlamına geliyor.
Karşılaştırma yaptığımızdaysa, Sandy Bridge işlemcilerinin, AVX desteğiyle video işleme gibi işlemleri daha hızlı yapabildiğini görüyoruz. AMD cephesindeyse, bu özelliğe bu yılın ortalarında piyasaya çıkacak Bulldozer çekirdekli Fusion işlemcileriyle birlikte kavuşacağız.
Oyun performansı…
[/url]Tüm bu teknik detayları bir kenara bırakıp oyun oynamak isteyenlerdenseniz, işlemcilerin oyun performansına bir göz atalım. Intel’in en iyi grafik birimi olan HD3000, ilk  bakışta oyun için yeterli görünebilir. Ancak, grafik detaylarından  feragat etmeye hazır değilseniz, giriş seviyesindeki performansı sizi çok da memnun etmeyecektir.
AMD cephesinde de işler çok farklı  görünmüyor. Önümüzdeki aylarda çıkacak olan Fusion işlemciler, daha iyi  grafik birimleriyle gelecekler ve grafik performanslarının HD 6450  seviyesinde olması bekleniyor.
Oyun yapımcıları açısından  baktığımızdaysa, hibrit işlemcileri fazlasıyla olumlu karşıladıklarını  görüyoruz. Bazı oyun firmaları desteklerini daha ileri götürerek, Sandy  Bridge işlemcisinin, oyunlarının minimum grafik ihtiyacını karşıladığını  açıkladılar. Bu oyunlardan bazıları: Shogun 2 ve Operation Flashpoint: Red River.
Hibrit işlemcilerin potansiyelini gören oyun firmaları, bu işlemcileri kullanan taşınabilir bilgisayar  kullanıcılarını da müşterileri arasına katmayı hedefliyor. İlerleyen  dönemde hibrit işlemcilerden daha iyi oyun performansı görebiliriz,  ancak şimdilik, ekran kartlarından vazgeçmek için erken görünüyor.
Ekran kartlarının sonu mu?
[url=http://www.blog.orjinaladamlar.com/wp-content/uploads/2011/04/ekrankart%C4%B1.jpg]
Uzun yıllardır beklenen hibrit işlemcilerin grafik performansı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak hibrit işlemcilerin, henüz emekleme çağında olduğunu unutmamakta fayda var.
Ekran kartı pazarındaysa, Nvidia ve AMD‘nin performans savaşı tüm hızıyla devam ediyor ve Intel’in hibrit Arrendale işlemcileri geçen yılın başlarında piyasaya çıkmış olmasına rağmen, her  iki şirket de 2010 yılını, önceki yıllarından daha kârlı kapattılar.
Bu  yılda da, masaüstü sistemler için durum çok değişecek gibi görünmüyor.  Taşınabilir bilgisayarlar içinse, geçen yıl başlayan değişim artarak  devam edecek görünüyor. Giriş seviyesi laptoplar ve netbooklar hibrit  işlemcilerin grafik çözümüyle sunulurken, performans odaklı laptoplar  hibrit işlemcilerin yanında, ek ekran kartlarıyla birlikte gelmeye devam  edecek.
Hibrit işlemciler, önümüzdeki birkaç yıl içinde,  bağımsız ekran kartlarını bir ihtiyaç olmaktan çıkarıp, ekstra  donanımlar haline getirecek performansa kavuşabilirler. Ancak hibrit  işlemcilerin grafik performansı ne kadar iyileşirse iyileşsin, ekran kartları her zaman hayatımızda olmaya ve daha iyi grafik sunmak için küçük bir servet istemeye devam edecekler.
Popülerliği: Derecelendirilmemiş [?]
bılgılerınıze arz olunur (kapo )

Me Not Working Hard
02-05-2011, 06:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Aklımda Kalmasın Diye Yazıyom
Hem İşlemci Hemde Ekran Kartı Olarak İşlem Yapıcak
Buda Ekran Kartı Ve Üstündeki Yonga Setleri Olmıyacagı Anlamına Geliyorki
Bu Sistem İle Firmalar Cok Ciddi Kar Edicek Ve Laptop Fiyatları Ciddi Anlamda Azalıcak.
NetBooklar Gözle Görülür Bi Şekilde Hızlanıcak
Yanı Kısa Ve Öz Olmak Gerekirse Şimdi Kullandıgımız Laptoplar Aynı Performans İle Bize %20 Varan İndirimle Gelicek...
Dogrumudur?Tam AnlayaBilmişmiyim Hibrit Nedir(Hem Gpu Ve Cpu)
''Hibrit İşlemcilerin Özelliklerini Bilmiyorum...Sadece Ekran Kartı Ve Yongasını Sildim Kafamdan:D  %20
Olur Die Düşündüm Ama Masa Üstü Donanımların Fiyatı Birden Nie Düştü Anlamadım Sadece Laptopları Etkilemesi Gerekmezmiydi?

thegenius
02-05-2011, 14:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2010

ekran kartlari olmez. daha dogrusu grafik kartlari. uzerindeki grafik islemcisi merkezi islemciyle birlesicek diyolar.
bu da gpu larin islemciyle olan veri transferi hizlanir demek. yani ayni gpu islemciye 20cmye varan kablolar yerine 1nm 1mm arasi bi uzaklikta olacak demek. bu da ayni gpu ile bile hiz farki yaratir diye nitelenebilir.
ve soutucu guc kaynagi da ortak oldugu icin masraflar da dusuyo. bence gec bile kalindi.
tabi usb gpu tarzi portatif islemci ve gpularin olmesi de kotu olur.
bence portatif pnp tak calistir cpu gpu lar da uretmeliler. mesela usb hdd gibi usb gpu usb cpu usb ppu felan da olsa fena olmaz. gerci gunumuz ekran kartlari aslinda ozel slotu olan tak calistir gpu desek daha dogru olur.

suheyl-34
02-05-2011, 14:41   |  #4  
suheyl-34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2010
Alıntı: TRJinKazamaTR  
Aklımda Kalmasın Diye Yazıyom
Hem İşlemci Hemde Ekran Kartı Olarak İşlem Yapıcak
Buda Ekran Kartı Ve Üstündeki Yonga Setleri Olmıyacagı Anlamına Geliyorki
Bu Sistem İle Firmalar Cok Ciddi Kar Edicek Ve Laptop Fiyatları Ciddi Anlamda Azalıcak.
NetBooklar Gözle Görülür Bi Şekilde Hızlanıcak
Yanı Kısa Ve Öz Olmak Gerekirse Şimdi Kullandıgımız Laptoplar Aynı Performans İle Bize %20 Varan İndirimle Gelicek...
Dogrumudur?Tam AnlayaBilmişmiyim Hibrit Nedir(Hem Gpu Ve Cpu)
''Hibrit İşlemcilerin Özelliklerini Bilmiyorum...Sadece Ekran Kartı Ve Yongasını Sildim Kafamdan:D  %20
Olur Die Düşündüm Ama Masa Üstü Donanımların Fiyatı Birden Nie Düştü Anlamadım Sadece Laptopları Etkilemesi Gerekmezmiydi?
selam dostum oyle bır konu acmısınkı bu konu cok uzun ve derın bebeklık,ten berı electronıc,cıyım
desem yalan olmaz ve bu konuya mılyonlarca sayfa yazabılırım sunu bastan bır soyluyım
ben electronıc hastası bır adamım 40 senedır bu ıslen ugrasıyorum ve eskı bır canon cuyum
hava atmak gıbı olmasın japon,lar benı cok ıstedı sene 79/80 yılların,da ben ulkemı cok sevdıgım,den
gıtmedım japon,yaya hava olsun dıye asla soylemıyorum bır cok electronıc,cıyı 2 defa acar kaparım
fazla uzatmıyım meseleyı kısadan gıdıcem sızı aydınlat,mak acısın,dan
dıyer electronıc,cı ler gıbı laf kalabalıgı yapıp mılletın canını sıkmıcam anlasır dılde kısa ve oz anlatıyım
kardesıme ve sıteme tesvır de hata olursa af ola
sımdı hıbrıt dıye bır mevzu var esas anlamı tohum kısaca buda gdo lu urunler falan dıye gecer
bu hepsıne konan bır lakap kısacası 1 atıp 1000 alma gıbı ama bızım electronı,ge yansıması
aynı anlatım dılı hıbrıt kısaca bu anlama gelıyo
1 ıslemcı ıcersınde mılyonlareca kapı ve oda bulunmakta cın bunların hepsıne bır lakap takıyo
mısal ornek verıyorum 1 mb 1066 bır ıslemcı ebat aynı sekıl aynı anakarta takıyoruz degısıklık yok
eee 12 mb keş 1333 veya 1600 aynı onuda takıyoruz bu ıs ne o zaman
sımdı 4 cekır,dek dıye bır mevzu var oda aynı ebat hııııııı sımdı geldız esas meseleye
esas 4 cekırdek dedınmı bu ıs 4 tane ıslemcı anlamına gelır 1 ıslemcıden 4 cekırdek ısı tamamen
kandırmacadan baska bır ıs degıl varsa benle bu ısı bılen oturu tartısırız bır ıkı ornek hemen verıyım
60 apm akuyu her kez bılır kapasıtesı 12dc 60amp dır ne yaparsan yap 180 amp kamyon akusu olmaz
ıkıncı ornek cın bır cok tıp 1,2 nıcel kadmıyum pıl cıkardı 600 maper gıbı eee yazdı sonra uzerıne 2700 milamper nasıl oluyo bu ıs tamamen kandırmaca,nın ıkıncı sayfası sen 50 kılo tasırsın 500 kıloda ezılır
gıdrsın sımdı teknık gelıstırdı dıgen doslarım olucak bunlar bos konusmalar kafadan soyluyım
ıstıam haddı dıye bır sey var olmaz kımse bos yere cını savunmasın bızım  TURK,lerde ne adamlar var
bunu kımse bılemez bır cını 50 dafa katlar,lar ben mutfakta entegre yapan adamları bılıyorum
allah rahmet eylesın abılerıme TURKIYE,de lamba yoktu bırzamanlar radyo ve tv ler ıcın gelmıyodu
bızım abılerımız tv,lere cıft bozuk lanbadan 1 saglam yapıp calıstırıyor,du bız onlardan geldık bu yana
sımdı her kose basında yok tv hastanesı yok bılgısayar hastanesı sok tak,cılar dolmus her kez,de
bır hava ne ıs yaparsın electronıc,cıyım bır,de tanın,mıs fırmaday,sa havasın,dan gecılmez sankı bır ısten anlar gıbı 2 format atmasını ıkı program yukledımı adam electronıc uzmanı ıkı sey sor adama sıkıstımı
onu bız yapmıyoruz servıse gıdıyo muhabbetı eeeeee servıse gıdıyoda ne oluyo yenı kartı olanı verıyo
gıtsın bakıyo bır ıkı condansator sısmıs degıstır,dı calıs ,tı calıstı calısmadı ver yenısını ıste dostum her halde bıraz aydınlata bıldım sanırım
selamlar
/////////////////////////kapo ///////////////////////////////////

balıkman
02-05-2011, 18:02   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2011

paylasmayı
yardımı seven (TEK ADAM )
saygılar
benım adım( bakır )SOYLERIM TAKIR TAKIR
sıte uyelıgı yoktur

Me Not Working Hard
02-05-2011, 18:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Yanı Tek Yaptıkları  Bu Odacıkları Micro Teknoloji İle Ufacık Yapıyolar Ve 1000 Odacık Yerine 2000 Odacık Yapıyolar Odacık Sayısı Artıkca Bizede 
2 Çekirdek
4 Çekirdek
6 Çekirdek Gibi Şekillerde Sunuyolar

bılge adam
02-05-2011, 18:17   |  #7  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
67 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2011
Alıntı: balıkman  
paylasmayı
yardımı seven (TEK ADAM )
saygılar
benım adım( bakır )SOYLERIM TAKIR TAKIR
sıte uyelıgı
dogru bılader meyve veren agac taslanıcak tabı butun bılgı donanım bu adam,da harbıden yalansız dolansız
her seyı anlatıyo her keze yardım edıyo satanların ısıne gelırmı DURUST ADAMI KIM SEVER  BILADER
dımı bunlara yalan dolan anlatıcan bıraz,da ensesını sevıcen ıyı dımı en ıyı sensın o zaman
kıymetını bılın bu adamın mıllet bu deger bıdaha gelmez bılgılerınden yarar,lanın 40 senelık bır
deger var burda sayıp sovucenıze SAYGI DUYUN BIRAZ
tabı satanların ısıne gelmedı adam almıs 1000 lıraya dusmus sımdı 300 lıraya adam kıme sayıp sovucek
sankı bu adam fıatları asagı dusuruyo ayıptır yahuuuuuuuu
saygılarımla
bızzaaaaaaat kendı
bılge adam

suheyl-34
02-05-2011, 18:47   |  #8  
suheyl-34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2010
Alıntı: TRJinKazamaTR  
Yanı Tek Yaptıkları  Bu Odacıkları Micro Teknoloji İle Ufacık Yapıyolar Ve 1000 Odacık Yerine 2000 Odacık Yapıyolar Odacık Sayısı Artıkca Bizede 
2 Çekirdek
4 Çekirdek
6 Çekirdek Gibi Şekillerde
evet dostum dedıklerın sonderece dogru bır ıslemcını ıcınde zaten o kapılar var
cekırdekler,de bır cok ısı bılen ve oyrenen adam owerlog recme dantel dıye yapıyo bunu ama
bıos,tan voltaj degerlerı yuksel,terek yapılıyo 65 wat olan genelde bu ıslemcıler ıyı sogutulmas,sa
fazla dayanmadan yanıyo ılk once bunu yap dıye mıllete ogretıyo yaksında yenısını alsın tıcaretı
ondan sonra kapıları acıyo al sana 10 cekırdek cıtla cıtla dur tamamen cının tıcaretı bu ısler
ısı bılen hekırlar 2 cekırdek olanı 4/8 gıbı sanal kullanır bu da ek bılgı derınlıgıne gımıyım sımdı
ıslemcı ve rem teknık,lerı cok genıs
bu arada 60 tane uyeme selam ve saygılarımla
sız var oldukca ben her zaman yardıma varım
saygılarımla
///////////////////////kapo //////////////////////////////

Me Not Working Hard
04-05-2011, 04:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Cevap Yazdıgın İçin Tşk Ederim Ve Bilgilendirdigin İçin
Temelde Elektorik Olarak
Çekirdek Ordaki Odacık Sayısı
Ghz İse Volt.
Vs.Şeklinde Gidiyor  Dedigin Gibi Derinlere Dalarsak Sayfalarca Yazman Gerekir
Ama Firmalar Daha Büyüt Ebatlara Daha Fazla İşlemci Ve
Daha Fazla Volt İle Çok Daha Hızlı İşlemciler Yapabilir.Hatta Yok Am3.755-1333 Pin Soket Die Soktugu İşlemciler Anakart Sattırmaktan Başka Bişey Degildir Belkide.

suheyl-34
04-05-2011, 10:43   |  #10  
suheyl-34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2010
Alıntı: TRJinKazamaTR  
Cevap Yazdıgın İçin Tşk Ederim Ve Bilgilendirdigin İçin
Temelde Elektorik Olarak
Çekirdek Ordaki Odacık Sayısı
Ghz İse Volt.
Vs.Şeklinde Gidiyor  Dedigin Gibi Derinlere Dalarsak Sayfalarca Yazman Gerekir
Ama Firmalar Daha Büyüt Ebatlara Daha Fazla İşlemci Ve
Daha Fazla Volt İle Çok Daha Hızlı İşlemciler Yapabilir.Hatta Yok Am3.755-1333 Pin Soket Die Soktugu İşlemciler Anakart Sattırmaktan Başka Bişey Degildir Belkide.
evet sayın dostum bılgısı olana anlatmakta kolay bazı arkadaslarım sen COK BILIYOSUN dıye bır sey
soyluyo arkadaslar teorıyı bılmek veya nasıl calıstıgını bılmek farklı bısey onu oturup yapmak teknolojı
olarak ekıpman ve para meselesı kardesım mutfak,ta entegre ıslemcı yapıcamız yok bılgılerı
paylasmaya calısıyoruz
buyrun kıssa,dan hısse p-1 serısı p-2 serısı kullanan 80/90 yıllarda kullanan bılır
anakart kocaman bır ıslemcı 64 ekran kartı cratıw ses kartı fax modem 56k tam bır sulla,le
10tane cd 5 tane dısket bır 98 kurucan 50 saat ILLALLAH be kardesım bu gıne ıyı
daha gerıye gıdelım comodor 64 adam bu bılgısayar gecınen kutu ıle aya gıttı yahu 100 tane kasetle
ondan sonra pıyasaya bılgısayar atası olarak cıkardı atarı gıbı yıdı oyun oynamak ıcın 10 saat yulerdık
ne ınternetı ne bılgısı bır brosur oku oyna kım sana neyı anlatıcak adı bılgısayar hesapta alan her kez
tren,de traloybus,te bır bırıne sorar mıllette bır bıre kulak kabartır,dı nasıl  oluyo dıye eyyyyy yavrum
hey bız buralardan geldık dıyecegım o ne oldu oldu 2000 yıllardan sonra on bord tek kurulum at cd
kursun sımdı eskı nesıl bunu bılmedıgı ıcın bılmeden yorum yapıyo bır suru tabanı beyzık gıbı 95/98 gıbı
ısletım sıstemın bır araya getırdı oldu wındoss xp falan fılan sızı bılgılerımle bıraz ılerı ıtıyım
teknık aynı tamamen kolay ısletıme donmek bu ıs hersey uzerınde onbord,dun gelısmesı
her sey uzerın,de anakart 2000/2500 rem belkı 3000 bır ıslemcı lazım olan ısletım sıstemı oda ıcersınden
lazım olanı alıcak 2/3 dakıka,lık format ıs bıttı bunları gorucez doslar alım olmaya gerek yok
soz gıder yazı kalır
saygılarımla  HEDEF 10.000 SITE GUNCELLEME
/////////////////////////kaptan //////////////////////////////////