İşlemci Fsb'si Ve Ram Frekansı Uyumu ?

Kapalı Hesap (63969)
02-04-2009, 16:38   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
116 mesaj

Arkadaşlar Başka Forumlarda Gözüme Takıldı, işlemci Fsb'si AnaKarta Takacağın Ram Frekansıyla Aynı Olmamalı Diye Bi Konu Geçiyordu, Mesela Örnekse ;

Anakartın Üzerinde Takılı Olan İşlemci 1066 Fsb İse Takılacak Olan Ram En Fazla 800Mhz Olmalı Deniyor, Yani 1066Mhz Olamazmış, Bu Doğru Mu ?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (63969) ~ 02 Nisan 2009 16:47
Fattur
02-04-2009, 17:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

pek alakalı olduğunu sanmıyorum.Ama bu konuda kesin bir bilgim yok...

H@ckerCesur
02-04-2009, 17:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Bence de işlemci frekansından yüksek olmamalı.

Sonra işlemciye ayıp etmiş oluruz Gülümseme

sihirbaz_
02-04-2009, 19:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

bu nasıl bir gaflettir.

ramler ne kadar hızlı olursa işlemcinizde o kadar rahat ve hızlı çalışacaktır.

hatta daha düşük gecikme değerleri için ve o/c ihtimaline karşı daha yüksek frekanslı ramler bile kullanabilirsiniz.

Mustafa@PC
02-04-2009, 21:53   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

alakası yok boş bilgi sadece ramlerin hızı anakartın desteklediği kadar olabilir..

- - - MERT - - -
02-04-2009, 23:12   |  #6  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

Benim bir sistemimde Core2 Duo E6600 işlemci var, FSB 1066. Oysa RAM'lerim 1120MHz de çalışıyor ve gayet verimli.

Yani anlayacağın yok öyle bir şey. Bu bilgiyi nerden duyduysan ya yanlış duymuşsun yada yanlış bilgi vermişler.

Kapalı Hesap (63969)
03-04-2009, 12:34   |  #7  
OP Kapalı Hesap
116 mesaj

Ben doğru anladığıma eminim, ancak çok üst düzey fazla bir bilgim olmadığından, bu konuda bilenlere danışmak istedim, konu hakkın'da fazla bilgim olmamasına rağmen inandığım (kandığım) bir durum yoktu ortada, sizde beni aydınlattınız teşekkür ederim kolay gelsin..

samsamsa
03-04-2009, 13:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

işlemcinin fsp si kaç olursa olsun işlemciyle aynı mhz olmaz.. örnek.

işlemci 1066
ram 800

işlemci 800
ram 533.

anakart izin vermiyor .. veya desteklemiyor .. aynısını su an ben yaşıyprum ..

yanlışım varsa düzeltin.. benim bildiğim bu..

- - - MERT - - -
03-04-2009, 16:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
537 mesaj
samet713
işlemcinin fsp si kaç olursa olsun işlemciyle aynı mhz olmaz.. örnek.

işlemci 1066
ram 800

işlemci 800
ram 533.

anakart izin vermiyor .. veya desteklemiyor .. aynısını su an ben yaşıyprum ..
yanlışım varsa düzeltin.. benim bildiğim bu..

Evet yanlışın var. Bu duruma sendeki anakart izin vermiyor olabilir. BIOS'tan FSB değeriyle oynayarak RAM'in desteklediği en yüksek frekansa kadar artırabilirsin. Benim 800MHz'lik RAM'leri 1120MHz'de kullanmam gibi.

radyobirzamanlar
18-09-2010, 01:59   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Bakın Arkadaşlar Günümüz Teknolojisine yaşadığım olayı özetletleyim kullandığım işlemcimin fsb hızı 1066 mhz buna dayalı olarak kullanacağınız rem 1066 mhz olamaz neden diyecekseniz rem ile işlemcinin arasındaki bilgi akışı 1066 işlemciye 800 mhz den fazla rem taktıgınızda iki rem slotunuzu kullandığınızı var sayalım işlemci fsb değerini geçmiş olursunuz bu da iktidarsız çalışan bir sistem yaratır.

fahri cakan
13-04-2011, 22:40   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

mrbalar arkadaşlar
aynı konuyu notebooklarla ilgili değiştirip sormak istiyorum
elimdeki notebookun işlemcisini dual core'dan core 2'ye upgrade etmeyi düşünüyorum. anakart destekliyor sanırım cpu-z ile çıkan sonuçları araştırdığımda.
şimdiki işlemcimin fsbsi 667, benim upgrade için düşündüğüm işlemcinin ise 800mhz. ramler de 667 mhzde çalışıyor(2gb + 1gb, herbiri 333ten )
sorum şu ki ben bu işlemciyi upragde ettiğimde, ramlerle mhz olarak uyumsuz olacak.(belki anakart otomatik olarak ayarlar ama:P) bu bir sorun doğururmu? sistemin stabilitesi ne olur sizce? teşekkürler simdiden

Provixel
07-08-2013, 15:07   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Bir trenin vagonları lokomotifden hızlı olabilir mi...Ramlarinizin FSB hızı İşlemcinin FSB hızının yarısı değerinde olmalıdır.Bu en idealidir,fazlası hız bakımından fayda sağlamayacağı gibi diğer parçalarınızın anakart üzerindeki veriyolunu daraltır.

Ramler işlemcinin sahip olduğu değerin yarısında çalışmalıdır fazla olması fayda etmez ama 10-30mhz daha fazla olabilir.Bu veriyolu hızını overclock ile yükseltebilirsiniz fakat anakartın belli bir kapasitesi vardır.1066FSB bir işlemcili anakartta 667 kullanmanız en idealidir.Bunu 900mhz nin üzerine çıkartırsanız harddisk,ekran kartı gibi parçaların veriyolunu daraltmış olursunuz ve yavaşlarlar.Ram'in mhz değerini 1200 e çıkartıyorsanız performans artışı için işlemcinin fsb hızını da arttırmanız gerekir bunun dışında performans artışı minimal düzeyde kalır ve faydadan çok zarar sağlar.

Overclock daha fazla işlem gücü demektir ve grafiksel olmayan işler için yapılır yani overclock yapip sistem hızını yükselttiğinizde gidip crysis 3 oynarsanız ekran kartının sistem ile veriyolu kısıtlandığı için ekran kartınız sistemi daha da yavaşlatacaktır kasılmalar,grafik bozulmaları olacak ve sistem bazen de reset atacaktır.(hatta Midtown Madness,Red Alert,Counter-S oynarken karşımıza çıkan şu mavi ekranı görüp nostalji yaşayabilirsiniz bol bol) Overclock veri yönetimi,data transferi,veri denetleme-düzenleme-düzeltme,veri taraması-kurtarması gibi işlemleri hızlandırmak için yapılır genelde.

Zaten bâzı anakartların BİOS'undan overclock yaparak işlemci FSB hızını yükselttiğinizde Ram'in Mhz değerini otomatik olarak yarısı değerine ayarlar.Örneğin Gigabyte GA-8S648-FX anakartı dönemine göre iyi bir anakarttır,mimarisi ve sahip olduğu performansı da iyidir değim yerinde ise 'eski toprak'.Bu anakartta 800 olan fsb hızını 900'e çıkartırsanız 'menuel ayarlama' açık değilse Ram'in 400 olan mhz hızını 450'ye çıkartır.

Konu üzerinden uzun zaman geçmiş ama sonradan merak edip araştıran olursa diye yazayım dedim.İyi günler.

slangax
04-07-2019, 02:25   |  #13  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Provixel  

Bir trenin vagonları lokomotifden hızlı olabilir mi...Ramlarinizin FSB hızı İşlemcinin FSB hızının yarısı değerinde olmalıdır.Bu en idealidir,fazlası hız bakımından fayda sağlamayacağı gibi diğer parçalarınızın anakart üzerindeki veriyolunu daraltır.

Ramler işlemcinin sahip olduğu değerin yarısında çalışmalıdır fazla olması fayda etmez ama 10-30mhz daha fazla olabilir.Bu veriyolu hızını overclock ile yükseltebilirsiniz fakat anakartın belli bir kapasitesi vardır.1066FSB bir işlemcili anakartta 667 kullanmanız en idealidir.Bunu 900mhz nin üzerine çıkartırsanız harddisk,ekran kartı gibi parçaların veriyolunu daraltmış olursunuz ve yavaşlarlar.Ram'in mhz değerini 1200 e çıkartıyorsanız performans artışı için işlemcinin fsb hızını da arttırmanız gerekir bunun dışında performans artışı minimal düzeyde kalır ve faydadan çok zarar sağlar.

Overclock daha fazla işlem gücü demektir ve grafiksel olmayan işler için yapılır yani overclock yapip sistem hızını yükselttiğinizde gidip crysis 3 oynarsanız ekran kartının sistem ile veriyolu kısıtlandığı için ekran kartınız sistemi daha da yavaşlatacaktır kasılmalar,grafik bozulmaları olacak ve sistem bazen de reset atacaktır.(hatta Midtown Madness,Red Alert,Counter-S oynarken karşımıza çıkan şu mavi ekranı görüp nostalji yaşayabilirsiniz bol bol) Overclock veri yönetimi,data transferi,veri denetleme-düzenleme-düzeltme,veri taraması-kurtarması gibi işlemleri hızlandırmak için yapılır genelde.

Zaten bâzı anakartların BİOS'undan overclock yaparak işlemci FSB hızını yükselttiğinizde Ram'in Mhz değerini otomatik olarak yarısı değerine ayarlar.Örneğin Gigabyte GA-8S648-FX anakartı dönemine göre iyi bir anakarttır,mimarisi ve sahip olduğu performansı da iyidir değim yerinde ise 'eski toprak'.Bu anakartta 800 olan fsb hızını 900'e çıkartırsanız 'menuel ayarlama' açık değilse Ram'in 400 olan mhz hızını 450'ye çıkartır.

Konu üzerinden uzun zaman geçmiş ama sonradan merak edip araştıran olursa diye yazayım dedim.İyi günler.

Hocam eline yüreğine sağlık güzel bir mesaj olmuş fakat bunun üstüne soru üstüne soru doğuyor doğal olarak ben sadece 1 tanesini soracağım.

İşlemci FSB hızı ne kadarsa ram de onun yarısı kadar olmalı demişsin. Peki 1'den fazla modül ram taktığımızda durum orantılanıyor mu ? yoksa tek modül üstünden senin dediğin şekilde işlemeye devam mı ediyor ? Konuyu bir de sayısallaştıralım iyi anlaşılsın. Mesela bizdeki işlemcinin FSB değeri 3000 mhz. (sayılar yanlış olabilir gerçek değerlerini bilmiyorum örnek olması açısından söylüyorum) Bunun üstüne 3 adet 1500 mhz ram takabilir miyiz yoksa 500*3=1500 olarak mı takmak zorundayız ? Bu konuyu bir aydınlatırsan sevinirim hocam iyi günler..

DiamondMines
04-07-2019, 09:27   |  #14  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: slangax  
Hocam eline yüreğine sağlık güzel bir mesaj olmuş fakat bunun üstüne soru üstüne soru doğuyor doğal olarak ben sadece 1 tanesini soracağım.

İşlemci FSB hızı ne kadarsa ram de onun yarısı kadar olmalı demişsin. Peki 1'den fazla modül ram taktığımızda durum orantılanıyor mu ? yoksa tek modül üstünden senin dediğin şekilde işlemeye devam mı ediyor ? Konuyu bir de sayısallaştıralım iyi anlaşılsın. Mesela bizdeki işlemcinin FSB değeri 3000 mhz. (sayılar yanlış olabilir gerçek değerlerini bilmiyorum örnek olması açısından söylüyorum) Bunun üstüne 3 adet 1500 mhz ram takabilir miyiz yoksa 500*3=1500 olarak mı takmak zorundayız ? Bu konuyu bir aydınlatırsan sevinirim hocam iyi günler..

6 yıllık konu yeniden canlandı.