İşlemci OC Sonrası Oyun Çalışmayı Durdurdu?

Yaasin
27-09-2017, 23:16   |  #1  
Yaasin avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Değerli arkadaşlar lütfen dikkatle okuyun ve yardımcı olmaya çalışın,bıktım bu sorundan malesef..

Kullanmakta olduğum işlemcim AMD Phenom 1090 T 

Anakartım Gigabyte GA 890 UD3H modelidir.

Çarpan 16 X 

FSB ise 244 olmak üzere OC yapıyorum sadece FSB ile oynayarak arttırma azaltma işlemini yapmaya çalışıyorum.

FSB arttıkça RAM MHZ de artıyor acaba orantılı olarak DRAM voltage vermediğim için mi oyundayken çalışmayı durdurdu hatası alıyorum?

Yada NB voltage falan mı vermeliyim ben sadece CPU ve DRAM voltage değerleriyle oynadım.

CPU VOLTAGE 1.584

DRAM VOLTAGE 1.65

Lütfen bilenlerimiz yardımcı olsun..

excel_mustafa
28-09-2017, 23:14   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

-öncelikle bios u sıfırlayıp eskisi gibi çalışıp çalışmadığını kontrol et.

-işlemci frekansını %35 , ram frekansını %15 ten fazla arttırma.ram ve işlemci frekanslarını-voltajlarını auto da tutma.en azından standart değerleri gir.

-ram frekansını ve voltajını auto dan değiştirip standart değerleri girerek sabitle.işlemci voltajını arttırdığın mhz oranında standardın 0,3 v - 0,7 v fazlasına ayarla.ram voltajını 0,15 v ten fazl arttırma.

-güç kaynağının kaliteli ve yeterli olduğundan emin ol

https://tr.msi.com/power-supply-calculator

-soğutma ve kasa havalandırmasının iyi olduğundan emin ol.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 28 Eylül 2017 23:28
Yaasin
29-09-2017, 19:59   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim umarım yardımcı olmaya devam edersiniz bana ve bu sorundan kurtulurum.Eğer isterseniz gerekli resimleri buraya yükleyebilirim.

BİOS ayarlarınız sıfırladığımda eskisi gibi sorunsuz çalışıyor.

Güç kaynağını yeni aldım markası CORSAİR 550 W şeklindedir.

Size şunu demek istiyorum ben 16 X çarpanı sabit olacak şekilde FSB yi arttırıyorum mesela 239 da şuan ve 3.82 ghz hızında çalışıyor.Şimdi bu fsb yi arttırdıkça ramlerin mhz si de artıyor ben 1333 mhz ddr3 kullanıcısıyım lakin artıyor fsb artınca eğer ramlerin mhz sini sabitlersem 1333'e , bu seferde OC işlemi yapılmış olmuyor yan, 3,6 ghz de takılı kalıyor. Şimdi eğer detaylı bakacaksak ben RAM,CPU ve diğer bios voltaj vs değerlerini atabilirim,tüm ayarlarıyla siz de nereyi değiştirmem gerektiğini söyleyebilirsiniz.