işlemci ön belleği ne kadar önemli ?

zetec
06-02-2007, 00:53   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

işlemcilerdeki ön bellek ne kadar önemli?
performansa nekadar etkisi var?
işlemci fiyatlarına yansıyor mu?

TT06
06-02-2007, 03:21   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

ön bellek oyunlarda çok önemli mesela 2 mb ön bellekli bir 6300 ile css de 150 fps alınıyorsa 4 mb önbellekli 6600 de 190-210 arası alınıyor...

tabii tek başına önbellek değil ama onun katkısıda küçümsenemez..

fiyatta fark eder ve buna değer...

black_flood
06-02-2007, 19:20   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

birtek intelle özgüdür okadar devasal cache kullanmak aslında alternatifleri olan amd ve diğer firmaların ürünlerinde düşük cache bellek miktar ve saat hızı ilede çok yüksek performans almak mümkün.o 4mb cache pahalı cpu yerine bir opteron yada fx işlemci kullanarak aynı performansı almak mümkün bu cpularda cache belleğin 1mb olduğunu bildiğimize göre intelin 4mb cache bellekli cpularında alınan yüksek performansın ötesinde serilik verebildiğine göre amd. herşey dev cahe demek değildir.cache belleğin büyümesi aynı anda birden fazla işlem hacmine tekabul desem yeridir bu konuda ama intel gibi gösteriş yapıpta 1mb cache belleklen yapılacak işi 4mb ile yapmanın hiçbir mantığı yoktur.amd sistemlerde henüz 2mb cache yok tek çekirdekte ve çiftlerdeki durumuda malum 2mb en fazla standartta ise 1mb cache ile intelin 3 misli işlem yapabilmekte.

nazif_bahar
10-02-2007, 03:56   |  #4  
Üye
55 mesaj

İntel Forever Kahkaha

Mustafa Akın
10-02-2007, 22:20   |  #5  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

sadece cache le bitmiyor ki black_food , intel core 2 duo serisinden iyi bir amd serisi var mı? yok.

ama amd de az ısınıyor bildiğim kadarıyla

cahce dışında veriyolu da çok önemli
ayrıca herşey performans demek değil
daha az güç tüketen işlemci daha makuldur.

black_flood
10-02-2007, 23:21   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

intelde malesef güç tüketimi had safhada yine bir intelin hatası veri yolu demişsin dünyanın en iyi veri yoluda amd işlemcilerde bunu bütün herkes kabullendi.fsb denen veri yolu isterse 4000 olsun yinede dolaylı veri yolu kullandığı için ancak gerçek fsb 2000 gibi çalışabilir.amd direk haberleşebildiği için 800 mhz bile yetebilmekte veri yolu olarak gerçi standartta 2000 mhz gerçek veri yolu hızı amdlerde ama zaten bunu kullanabilece işletim sistemi bitek vista var.o bile tam kullanamıyor bence bu veri yolunu.800 mhzlik gerçek veri yolu hızına sahip bir amd ile intel arasında çok bariz fark var.core2 duo iy diyor herkes diyorda neden millete intel iyi diyenler paso amd kullanırlar arka planda onuda anlamadım.bütün testler amd üzerinde yapılıyor artık intelin yıldızı söndü.vistada bile amd kullanıldı gerek tanıtımlarda gerekse eğitim video ve kitaplarında hiç buna dikkat edeniniz oldumu bilmiyorum? intel hiç dahil edilmiyor nedense.intelide denedim bu arada core 2 duo 6300 işlemcilibir pcde. eh işte idare eder performansı 2 gb rami yiyincede bayılacak hali yok zaten.amd sistemlerde 512 ramlen bile vista ultimate edition çalışabiliyor ama malesef intelde işletim sistemi hiç çalışmayacak gibi kararsız davranıyor.düşük güç tüketimi demişsin al sana sonuç intelde ben hiç maksimum yük altında 45 watt güç tüketen çift çekirdek cpu göremedim standartta 60 wat civarı seyrediyor.amdlerde ise 4800+ bir işlemci rahatlıklan 32.5 watt güç harcayarak hiç tıkanmadan çalışabilmekte adam cache bellek neye yarar demiş sen nereye getirdi konuyu?

tahsin053
11-02-2007, 22:07   |  #7  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

black flooda katılıyorum. Önbellekten ziyade veriyolunun önemi çok büyük.Bugün intelin en baba kentsfield işlemcisi 1066 mhz. veriyoluna sahipken, bir Amd athlon un veriyolu 2000 mhz. den başlıyor.  Şimdi AMD nin x2 5200 işlemcisi çıktı. Hem de intelin kentsfield'ının 3/1 fiyatına. Performans olarak ta kentsfield'a rahatça kafa tutacak düzeyde.

tahsin053
11-02-2007, 22:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

biz en iyisi boşverelim önbelleği veriyolunu filan)) Bizim için en iyi işlemci fiyat-performans özellikli işlemcidir..