İşlemci problemi (mi)?

gcakiroglu
13-12-2006, 17:37   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba,
AMD Turion 64 Mobile kullanıcısıyım.
Bu aralar daha önce hiç karşılaşmadığım birşey ile karşılaştım. Bilgisayarım'a sağ tıklayıp 'Genel Özelliklere girince normalde 1.6 Ghz . gözümesi gereken işlemci hızı, bazen 800 mhz, bazen de 400 mhz. görünmeye başladı. notebook'umla ilgili bu durumun problem olup olmadığını araştırdım. ancak, 'ciddi bir donanım problemidir' diyenler de var 'sorun değil 'diyenler de var. Bu konuda bildiklerinizibenimle paylaşırsanız sevinirim.

egemengiga
13-12-2006, 22:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

yuklemis oldugun pil tasarrufu programi varsa bu durum olabilir.

ornek: Notebook Hardware Control programi. CPU hizini 100mhz ye kadar dusurebilir.

barboSSa.
14-12-2006, 09:28   |  #3  
Üye
90 mesaj

Eğer öyle bir program yüklemediysen..

Bios'da İşletim sisteminin işlemci hızını otomatik olarak ayarlayacağı bir seçenek var onu disabled edersen sürekli olarak işlemci kendi hızında çalışır.

black_flood
14-12-2006, 12:16   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

alakası yok problem değil bu tam tersi gayet doğal 64 bit amd driverinden kaynaklanan ama gayet normal birşey.yük altında işlemci hızı normal değerine çıkar yük altında değilkende 400 mhz'e kadar düşer hızı.amd cool quiet teknolojisinin bir özelliği bu ayrıca enerji sarfiyatını minimuma düşürmek için böyle çalışıyor.ama eğer pc performansında bariz bir düşüş oluyorsa örneğin bu işlemciile çalışırken bir p3 yada duron 800 gibi çok yavaş çalışıyorsa buda ayrı bir sorun demektir ozaman anakarttan kaynaklanan bir sorun turion bende satttım aynı şeyi bende gördüm program ekle kaldırdan 64 bit amd driverini kaldır ozaman işlemcin sabit olarak 1.6 olarak çalışacak windows vista ile bu özellik daha iyi kullanılmakta amd sistemlerde.masa üstünde ama bu özellik ne sürücüsünü yükleyince nede başka türlü olmuyor oda ayrı bir durum