İşlemci sıcaklığı ve CPU kullanımı

HEWLETT
11-07-2011, 02:53   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

CPU sorunu. Pcyi açtıktan sonra CPU kullanımı %100 lere kadar çıkıyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate/xp olarak kullandığımdada sorun vardı.
Sistem Özellikleri:
intel(R) pentium(R) 4 CPU 3.20 GHz
3 GB Kingston RAM
1,5 GB ATI radeon 2400 HD PRO
İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.1

Ek bilgiler:Bu sorun 6 aydır devam etmektedir bilgisayarı alalı 2 yıl oldu :/ 09.07.2011 tarihinde format attım yani dün fakat yine aynı şekilde cpu kullanımı fazla,kasayı açıp tamamen bu güzel temizledim,fanı çıkardım temizledim ve termal macun sürdüm işlemci,fan ve kasa üserindeki her türlü en ufak tozu bıle temizledım fakat düzelmedi.Ekran kartı ısısı 96 işlemci ısısı 80 C oluyor oyun açınca,3 fan sorunsuz çalışmakta hava akımı oldukça düzgün bir şekilde ( ekran kartı 90 C diye yeni ekran kartı aldım yine 90C ) en sonunda bu bilgisayarı iş bilgisayarı olarak kullanmak ve yeni bilgisayar almak geçti aklımdan ne yapmalıyım yazı yazarken bile kasıyor
NOT:Kaspersky 2012 antivirus programı kullanıyorum.
NOT2:ComboFix ile tarattım sistemi  yardım eden arkadaşlara teşekkürler
NOT3:Fiziksel belleğin 20%sini kullanmaktayım.

Sorun ne kasperskydan nede herhangi bir virüste,kasanın içinde mm toz bile yok fan tertemız güç kaynağının en altındakı vidaları sokup altını bıle temizledim... ilk 50 C'di sonra 60 1 ay sonra 90 simdide 96 C nedir bu kasanın sorunu?

Jubei76
11-07-2011, 04:21   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Anakartın marka ve model nedir,belki sorun anakartta ?

M.G.G
11-07-2011, 04:45   |  #3  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Büyük ihtimal kasayı hazır aldınız ve hp aldınız (:
Hplerin güç kaynağı dandik oluyor bence güç kaynağı bozuldu ve kafasına göre akım gönderiyor ;)

mons
11-07-2011, 08:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
416 mesaj

Bu sıcaklığa bu bilgisayar dayanamaz yani iş bilgisayarı olarak ta kullanamazsınız. Formattan hemen sonra hiçbir program yüklemeden baktınız mı birde termal macun sürmüşsünüz ekran kartına da aynı işlemi yaptınız mı ve bir damla kadar mı sürdünüz. Daha fazla sürdüyseniz taşmış olabilir. Fakat ilk akla gelen elektrik akımı oluyor arkadaşın dediği gibi güç kaynağı sorunlu olabilir. Bu bilgisayarı kullanmayın şimdilik donanıma zarar verirsiniz. Güç kaynağını deneme imkanınız varsa onu yapın yada güç kaynağı bulabilirseniz değiştirip deneyin sorun ondaysa güç kaynağı alırsınız sadece fakat bağlantı yaparken dikkatli olun kabloları doğru yerlere takın anakart klavuzlarında genelde nasıl bağlantı yapılacağı yazar.

HEWLETT
12-07-2011, 00:44   |  #5  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Yorumlar için teşekkürler ekran kartında fan küçük bir fan bulunmakta ayrıca termal macunlar oldukça düzgün sürülmüş bir şekilde,bende güç kaynağından şüpheleniyordum içini açtım bayağı bi toz çıktı..altına kadar temizledim,tek çare güç kaynağı değiştirmekmidir ve fiyatı nedir benim için hangi güç kaynağı yeterli olur?şuanki güç kaynağım 450 watt.

M.G.G
12-07-2011, 17:07   |  #6  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

gerçek 300 W yeter(Ama ileriye dönük istiyorsanız 400 w yeter(daha iyi ekran kartı işlemciye darboğaz yapar çünkü ;))
http://www.vatanbilgisayar.com/f ... ils.aspx?I_ID=42062
Mesela bu güç kaynağı size gerçek 410-420 watt sağlar.Benimde Hp kasam vardı(Acemilik döneminde almıştım 2007de) içinde sahte 460 watt(hpnin verdiği) güç kaynağı vardı.2 yıl sonra kendiliğinden bozuldu(kasada 8500 gt 512 mb, core 2 quad q8440 harici fazla güç çeken hiç bir parça yoktu, içi açılmamıştı)
Bende gittim servisle uğraşmak yerine(Büyük ihtimal kondansatörün ömrü bitmiş) dediğim güç kaynağını aldım.Fanı aşırı sessiz, Siyah boyalı, 70 sertifikalı ve ucuz.Stabil çalışıyor ve ısısı 45 dereceyi geçmiyor(Termometre koydum ölçtüm :D).İleriye dönük istemiyorsanız daha ucuza güç kaynakları var ;)