İşlemci turbo desteği olmasına rağmen çalışmıyor

kültablası
16-11-2019, 00:44   |  #1  
kültablası avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

merhaba arkadaşlar, Dell inspiron 3593 adlı laptopu satın almış bulunmaktayım fakat bir sorunum var. sorun şu ki işlemci i5 10.nesil çok yeni bir işlemci ve bu işlemci de normal olarak 1.20 ghz başlangıc frekansı var turbo ile 3.60 ghz'a kadar destekliyor.Lakin sıkıntı şurda ki işlemci 1.20 ghz üstüne çıkmıyor tüm yüklemem gereken driverları felan yükledim biostan turbo boostu açtım ama sonuç değişmedi. Mx230 ekran kartım var ve oyun açtığımda sadece 3 fps alabiliyorum şaka değil 3 !!!........ Bir şekilde turboyu çalıştırmam gerek yardım ederseniz sevinirim..

orhantatar
16-11-2019, 10:39   |  #2  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj

İşlemcileri otomobil motoru gibi düşünün. Hız arttıkça vites yükselir ve belli bir hız aralığına ulaştığında turbo açılır.İşlemci de aynı mantıkla çalışır.İşlemci gerektiği kadar güç tüketir.Kısaca turbo moda geçmesi için yüklenmen yani çok ağır bir çizim programı veya sistemi zorlayacak bir oyun oynamanız lazım.

excel_mustafa
16-11-2019, 17:49   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

windows 8.1 64bit yükle. driverları da 64bit 8.1 e uyumlu olanını indir. bios ta os select kısmı varsa önce win10 ile ayarla. sonuç alamazsan 8 yada other yapıp win  8.1 yükle. çipset, ich ve cpu driverları yüklü olduğundan emin ol.

zombi
16-11-2019, 22:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

şimdi siz daha tb mantığını anlamamışsınız. öyle stres testi ya da benzeri uygulamalarda işlemci çekirdeklerinin tamamına yüklenildiği için frekans artmaz. tb sadece daha az çekirdeğe yüklenildiğinde bi işe yarayan bi şey. eski oyunlarda falan faydası olur artık. çünkü yeni oyunlarda çok çekirdek önem taşıyor.

he diyorsanız ki afterburner ve cs go da da sorun yaşıyorum o zaman bios da falan bi ayarı kapanmış olabilir. onu kurcalayın. ayrıca msi afterburner ile bir iki foto çekip bize atarsanız daha iyi yorumda da bulunabiliriz. belki ekran kartınız yetmediği için işlemci kendini zorlamıyor bile olabilir. sonuçta kart giriş seviyesi bile altında.

klyglsn
17-11-2019, 00:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj
Alıntı: kültablası  
merhaba arkadaşlar, Dell inspiron 3593 adlı laptopu satın almış bulunmaktayım fakat bir sorunum var. sorun şu ki işlemci i5 10.nesil çok yeni bir işlemci ve bu işlemci de normal olarak 1.20 ghz başlangıc frekansı var turbo ile 3.60 ghz'a kadar destekliyor.Lakin sıkıntı şurda ki işlemci 1.20 ghz üstüne çıkmıyor tüm yüklemem gereken driverları felan yükledim biostan turbo boostu açtım ama sonuç değişmedi. Mx230 ekran kartım var ve oyun açtığımda sadece 3 fps alabiliyorum şaka değil 3 !!!........ Bir şekilde turboyu çalıştırmam gerek yardım ederseniz sevinirim..

oynadığınız oyunun sistem gereksinimleri nedir!! çünkü lattopunuz oyun lattopu değil oyun oynamaz iş yapar şayet  oynadığınız oyunun sistem gereksinimlerini karşılıyorsa lattopu aldığınız yerlen zaman kaybetmeden görüşün işlemciniz bozukda olabilir ama zannımca grafik desteği olmadığı için oyun açmıyor yakarsınız makinenizi