işlemci üzerindek itermal macun

trinity
10-12-2008, 11:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

arkadaşlar bi arkadaşım overclock yaparken işlemci üzeindeki termal macunu (eski) çıkartmak için aseton kullanmış kolonya ve tiner  kullanan da var fakat bu aseton ve alkol türü şeyler metallere zarar verir ben sadece nemli bi pamuk kaullanıyorum sizin önerileriniz nedir?

Banned
10-12-2008, 12:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
558 mesaj

bunun için özel solüsyonlar var sanırım pclab sitesinde rastlamıştım. arkadaş bide bu işlemci fanla yapışık nasıl ayırıyorsunuz onu yani o termal macunu neden söküyorsunuz bu konuda biraz cahilimde beni aydınlatırsan sevinirim

pctrans
10-12-2008, 12:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj

yoo ne alaka termal macun kuruduktan sonra koyuyolar genelde ve sen fan ayaklarını serbest bıraktıgında kendi çıkıyor

trinity
10-12-2008, 12:29   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

Termal macunlar; işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanındaki çok küçük boşlukları doldurarak, işlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan ve yoğunluklarından dolayı "macun" olarak adlandırılan karışımlardır. Termal macunların içeriğinde bol miktarda silikon, karbon, bor nitürü, metal oksit, alüminyum oksit, bakır-gümüş, alüminyum-çinko tozları bulunur.ilk işlemci aldığında zaten onun veya fanının yüzeyinde vardır fakat değiştirme yaptığında kendin sürmen lazım yenisini sürmen içinde eskisini yüzeyden temizlemen lazım onun için bende bu  şekilde bi konu başlığı açtım bi de bu macunlar uhu gibi yapıştırıcı değildir fanı sökünce rahatlıkla birbirinden ayırabilirsin macunun amacını yukarıda yazdım bi sorun varsa gene yardımcı olmaya çalışırım

melihfb
19-08-2009, 11:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
265 mesaj

bu önceden sürülmüş macunu kendi imkanlarımızla nasıl temizleyebiliriz