İşlemci ve RAM Kullanımına Küçük Bir Bakış

Süleyman.
26-09-2009, 16:49   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bir işlem yaparken aklıma geliverdi; acaba dedim sistem çekirdekleri ve hafızayı nasıl kullanıyor görev yöneticisinden izleyeyim. Daha önce sadece birkaç test yapmıştım ama görev yöneticisine bakmamıştım. Açıkçası pek çok kullanıcının bakıp evhama düştüğü üzere acaba sistemim ne kadar işlemci kullanıyor, ne kadara rem yiyor(!) diye hemen hiç bakmamıştım ve esasen de bu, sistemde en az iki çekirdekli fena olmayan bir işlemci ve 2 GB rem bulunduğu takdirde kafaya takılacak birşey değildir.

1. Sistem boştayken:

2. Sisteme biraz yüklenince:
(Çizgiden de anlaşılacağı üzere aslında bu resim sistemin yükünü biraz alınca çekildi ama dediğim gibi, sonradan aklıma gelmişti. Aynı şey).

3. Biraz daha yüklenince: İniş çıkışlar sanki "Ne oluyoruz? Deprem mi oluyor? Nasıl yani?" gibi bir ifadeyi andırıyor. Kahkaha

4. Bir miktar daha:

5. İlk uygulamayı çalıştırdığımda böyle birşey planlamamış olduğum için artık kısıtlı zamanda sistem yoracak bulabildiğim uygulamaların çoğunu çalıştırdığım durumda, hiç kasma olmadığını da belirteyim:

Yukarıdaki işlemlerde bir yazılım yüklemesi, birkaç oyun, tam sistem virüs taraması, üç-beş program açıldı. Aslında birkaç tane de "benchmark" çalıştıracaktım ama görev yöneticisinin resmini çekmek zor olacaktı hem de zaman yoktu. Ama bu kadarı da zaten bildiğimiz sonuçları çıkarmak için yeterlidir. Bu şekilde biraz daha farklı bir anlatımı oldu, hem de tecrübesiz kullanıcı için daha somut bir örnek teşkil edebilir.

Sistem imzamda, işletim sistemi ise 32-bit Vista. Yani takılı olan 4 GB remin sadece 3,325 GB'lık kısmını kullanabiliyor.

Sonuçlar:

1. Rem miktarınız 2 GB ise, acaba sistemim ne kadar rem yiyor(!), nasıl bunu azaltabilirim gibilerinden hiç evham yapmayın. Yukarıda da görüldüğü gibi bir sürü uygulama açıldığında bile 2,10 GB rem (Resim5) kullandırabildim, ki boşta iken (Resim1) rem kullanımı 1 GB. Bırakın neyi nasıl yapacağını sistem veya sistemi inşa edenler düşünsün, siz düşünmeyin. Zaten hemen hiçbir zaman sisteme o kadar yüklenmezsiniz.
https://www.chip.com.tr/blog/selc ... sini-yiyor_235.html

2. Fena olmayan bir işlemciniz ve 2 GB reminiz varsa artık Windows 7'ye terfi edin. XP ile uğraşmayın. Vista ve Windows 7 çoklu çekirdek kullanımında çok daha başarılı. Yukarıda linkini verdiğim makalede de anlatıldığı üzere boştaki rem kullanımının fazla gözükmesi sizi aldatmasın, kolay kolay doldurulamıyor o rem kapasitesi.

3. Her ne kadar çoklu çekirdeği kullanabilen uygulama yok dense de, sisteme yük bindiği zaman iş parçalarının çekirdeklere nasıl dağıtıldığı yukarıda gözüküyor. Özellikle grafik tasarım gibi işlem gücü gerektiren uygulamalarla çalışanlar çok çekirdeğin getirdiklerini hesap etsinler, donanım alacakları veya yükseltecekleri zaman göz önünde bulundursunlar.

4. İş parçacığı sayılarına bakarsak boşta iken çok gibi gözükse de, boştaki duruma göre muazzam bir yüklenme söz konusu iken iş parçacıkları sayısında o kadar dramatik bir artış gözükmüyor. Demek ki sistem tarafından uygun şekilde sıraya konup işleniyor.

5. Sistemin güçlü birader diye düşünmeyesiniz; her ne kadar sınırları zorlanmamış olsa da kimse günlük hayatta o kadar yük binecek şekilde kullanmaz bilgisayarını. Bundan çok daha zayıf olan dizüstü bilgisayarımda da Vista kullanıyorum neticede.

6. Donanım yükseltmeyi düşündüğümüz gibi artık işletim sistemini de yükseltmeyi ciddi ciddi düşünelim. Windows 7'yi tavsiye ederim.

Benden bu kadar, ekleyeceğiniz şeyler olursa sevinirim.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 26 Eylül 2009 17:10
Murat.
26-09-2009, 17:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

2 farklı configirasyonda saat hızları daha düşük çift çekirdekli işlemci ve gecikme süresi vs. ramler ile saat hızı daha yüksek işlemci ve ramlerin aynı program/yazılımları çalıştırıldığında, İşlemci ve ram kullanım miktarlarının değişmediği halde saat hızı daha yüksek olanların, kasma diye tabir ettiğimiz olayın daha az veya olmadığını görebiliriz. Hata veya eksiğim var ise düzeltiniz.

ADEM-KAYA
26-09-2009, 17:21   |  #3  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Teşekkürler Süleyman eline sağlık eksikliği olan konuymuş :)
Bende de şuan, 497 mb rem kullanıyor.Dediğin gibi, mplayer açtım ve rem kullanımı 577 oldu.
Eğer rem 2GB ise fazlasıyla iyi olur Vista ve W7 için.
Birde Benchmark'ı görseydik belki 4gb a patlardı rem kullanımı kim bilir.

Acaba arka planda hangi oyunlar çalışıyordu tam olarak. Crysis gibi ağır oyunlar olması mümkün mü ? :)

Süleyman.
26-09-2009, 17:31   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Crysis ve GTA 4'ü hiç oynamadım. :)

Fena olmayan oyunlardı diyeyim, ama Crysis gibi ağır bir oyun değildi.

Ahmet_79
26-09-2009, 17:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Eline sağlık Süleyman

ADEM-KAYA
26-09-2009, 17:37   |  #6  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
12,271 mesaj

Windows 7 önermişsin, kendin Vista kullanıyon ne iş :)Gerçi hemen hemen aynılar.
Fena olmayan hangi oyunlar, Mafia 2 gibi mi  :p ?
işi Baklavaya bağlıyacam, haberin olsun hazırlılıklı ol. mideyi boş tut ;)
anca öyle öderiz hesabı, değer yani şu emeğine..

Süleyman.
26-09-2009, 17:51   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

E Adem Windows 7 dururken Vista tavsiye edecek değiliz artık. Zamanı geldiğinde ben de Windows 7 satın alacağım.

Akşam yemeğinden sonra alırız artık baklavaları. :)

Teşekkürler arkadaşlar.

ADEM-KAYA
26-09-2009, 18:00   |  #8  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
12,271 mesaj

Rica Ederim ;)

black_flood
26-09-2009, 18:57   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bu açıklama iyi ama dahada eklenebilecek birkaç şey var. örneğin windows vista kurulu sistemde donanım bileşeni değişirse ( anakart, işlemci gibi ) işletimsistemi mavi ekran verip açılamıyordu. bu sorun win7 ' de yok şuana kadar 4 anakart değiştirdim hiç çökmedi ve 3 işlemci değişti. bu en büyük farklardan birisi. bunun dışında şuan kullandığım işlemci amd II X2 240 2.8 ghz ram kingston 800 mhz 2 gb tek slot ram veb hen win7 hemde vistayı denedim. 6.4 gb büyüklüğündeki çok parçalı dosya kopyalama esnasında sp2'li vistada kopyaama hızı 15 mb/sn iken win7 ortamında bu rakam 75 mb/ sn ile devam etti. win7 ortamında 1 dk civarı gibi zamanda kopyalanan dosya vista ortamında 8 dk gibi uçuk bir zamanda kopyalandı. bu işlem esnasında her 2 windows tada panda global protection aktif vaziyette idi. 3 . ve son test edebildiğim olay vista  ve win7 ortamlarında need for speed shift açmak oldu. ekran kartı olarak ati hd 4350 ekran kartı kullandım sonuçta yüksek ve kaliteli bir donanımda elbetteki çok rahat açılır ama düşük bir grafik kartında vistanın gerçek yüzüde çıktı. vista ortamında ful detaylarda çok aşırı kasıyordu sistem işlemci kullanımı her 2 çekirdekte % 100 olsa daha onuda kullanacak vaziyette idi. win7 ortamında sistem direk full ayarlarda açarak donma ve takılma olmadan oynamak mümkün oldu. elbetteki kaliteli 4650 yada 4850 ati yada nvidia gtx250 olsa çok daha iyi olur ve birçok farklı özelliğide aktif ederdi sistem. bu gördüğüm büyük farklardan sonra asla ama asla vista kullanmayı tavsiye etmem win7 ' nin nerede ise 2.5 katı daha çok işlemci ve diğer donanım bileşenlerini hor kullanıyor.

ahmetkürkçü
26-09-2009, 22:41   |  #10  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

gerçekten güzel çalışma teşekkürler

Ahmet Ertuğrul
27-09-2009, 00:02   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Yararlı bir yazı olmuş. :) Teşekkürler.

Süleyman.
27-09-2009, 00:18   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Rica ederim arkadaşlar. :)

OSMAN BAĞÇEVAN
27-09-2009, 02:41   |  #13  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

güzel paylaşım teşekkürler..
günlük yaptığım işleri yaparken   2 gb yiyiyormuşum  :)
ehh 4 gblık ram e , 2 gb ram etki etmez o başka..

PcMaKeR
27-09-2009, 09:14   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Burda ramdan ziyade işlemci kullanımına ve paylaşımına dikkat edin.

Windows Vista ve Windows 7 de çoklu çekirdek işlemcilerden maksimum faydalanıyor. Bak ne güzel örnek olmuş Süleyman abinin çektiği resimler.

Windows Vista çekirdeği işlemi parçalayıp işlemcideki çekirdek sayısına bölerek daha hızlı iş yapıyor. Buda hız ve performans sağlıyor.

XP cilere duyurulur.

Mustafa@PC
27-09-2009, 17:25   |  #15  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Güzel ve yararlı bir yazı olmuş Süleyman. Evet, Windows 7 çoklu işlemlerde özellikler HT destekli işlemcilerde diğerlerine nazaran daha performanslı. Üstelik Selçuk abinin linkini verdiğin makalade yazan SuperFetch'de optimize edilmiş. Yani uygulamalar SuperFetch'deyken ramin boyunu aşacak uygulamalar çalıştırıldığında pasif duran uygulamaların aktarım/devri daha sistematik yapılıyor. Onun için orda yüklenmeler ile ram kullanım oranları eşit değil.

PcMaKeR
27-09-2009, 17:32   |  #16  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Yanlız öylede bazen sapıtıyor. biraz önce 2.5 gb ram yedi durduk yere. işlemlere baktığında taş çatlasa 1 gb ram kullanımı var.

Call of duty açtım oynadım çıktım 1 gb bellek kullanımına düşmüş :Ç

var bişelik ama çakamadım ben.

Mustafa@PC
27-09-2009, 17:43   |  #17  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Call of Duty oynayacağını mı önceden sezmiş acaba... :P

PcMaKeR
27-09-2009, 17:47   |  #18  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

kimbili. Ram i tutarsız kullanıyor boştayken. ama ram hastası bir program geldimi al hepsi senin olsun diyor ilginç işin en güzel yanı bide o ram canavarı prgram kapandığında xp deki gibi dağılmıyor.

Mustafa@PC
27-09-2009, 17:50   |  #19  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

İşte "o al senin olsun" ile birlikte hdd'ye daha az yüklenme olayı cetran ediyor. Ram canavarı program daha kararlı çalışıyor. Buda o dediğim optimize superfetch'den geliyor. Üstelik birşey daha söyleyeyim Windows 7 de servislerde birnevi Superfetch mantığı ile çalışıyor. <

ADEM-KAYA
27-09-2009, 18:09   |  #20  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
12,271 mesaj

iyi ki Windows 7 ye geçmişim :) 

PcMaKeR
27-09-2009, 18:27   |  #21  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
İşte "o al senin olsun" ile birlikte hdd'ye daha az yüklenme olayı cetran ediyor. Ram canavarı program daha kararlı çalışıyor. Buda o dediğim optimize superfetch'den geliyor. Üstelik birşey daha söyleyeyim Windows 7 de servislerde birnevi Superfetch mantığı ile çalışıyor. <
servisler superfetch mantığı ile çalışmıyor.

servislere yeni bir başlatma türü eklendi vista ile birlikte. gecikmeli başlatma diye. windows tamamen açıldımı gecikmeli başlatılması ayarlanmış servisler sonradan açılıyor kullanıcı çakmıyor.

Superfecth sadece windows dışındaki programlara yönelik yapılıyor.

Mustafa@PC
27-09-2009, 18:50   |  #22  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Aslında demek istediğim servislerin tetikleme olarak çalışıyor olmasıydı. :)

Yani durduk yerde servis ayakta beklemiyor. Onu tetikleyen bir aygıt zamanlanmış bir görev... vs olunca çalışıyor.

Yoksa zaten biliyorum servislerin o Superfetch sistemine dahil olmadığını. Sadece çalışma prensibi biraz benziyor ;)

PcMaKeR
27-09-2009, 18:58   |  #23  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

:D

Mustafa@PC
27-09-2009, 18:59   |  #24  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Benzemiyor mu yoksa sence Serdar çalışma prensibi ? Gülümseme

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 27 Eylül 2009 19:00
PcMaKeR
27-09-2009, 19:08   |  #25  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Servisleri katmansal olarak ayırıyor windows. servisler öncelikli her zaman. yani çok yüksek önceliği bulunan bir uygulama da olsa ben bunu çalıştıracam buna ram vereceksin diyor windows ve kendini ayırıyor. Microsoft a göre bu windowsun tutarlı çalışması için cidden de öyle.

Ama sen servisi benzetmek istiyorsan onada izin veriyor. gecikmeli başlatılan servisler superfecth e aktarılıyor ama sen istersen o da. yoksa servisler ile ikisi ayrı.

Dediğin gibi superfecthe bağlasaydı boşaltılan ram i servis tekrar almak isteyecek bu anda windows yavaşlayacak.

C:\Windows\Prefetch burda superfecth e alınan programları göreceksin. bazı servisler alınmış. gecikmeli başlatılan servisler ve senin sık kullandığın yada windows un tahmin ettiği programların isimleri olacak. ama her servisin yok bak.