İşlemci Yardım EDİN !

ismailcann
31-08-2013, 20:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Öncelikle selamın aleyküm arkadaşlar.Ben sıkıntımı en başından anlatayım.Masaüstü bilgisayarımı bir gün açmaya çalıştığımda açılmadı.Açılmadı derken şöyle açılmadı : Power açılma tuşuna basınca her şey çalışıyor falan monitöre görüntü gelmemekteydi.Monitörü VGA ile laptopuma bağlayarak kablo ve monitör arızası öncüllerini elemiş oldum.Ayrıca ekran kartımı başka arkadaşımın bilgisayarında deneyerek ekran kartı arızasını da elemiş oldum.Ondan sonra ben bi kasayı açıp bakayım dedim.Kasayı açtım,işlemci fanının kenarındaki kancaları yuvasından cıkarttım ve fanı çektim.Fanla birlikte işlemci de gelmiş fana yapışık şekilde.Bende işlemciyle fanı ayırdım ve arasındaki eski termal macun artıklarını temizledim.Sonra işlemciyi takarken fark ettim ki dişi(pin mi diyorsunuz bilmiyorum) kırılmış.Hepsinin fotoğrafını koydum.Şimdi benim için önereceğiniz bi çözüm yöntemi var mıdır ? yada şöyle soruyim işlemci bozulduğunda ekrana görüntü gelmeme sorunu yapar mı ?.Pc nin şu anki durumu : Açma tuşuna basınca sistem çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor mavi ışık yanıp sönüyor.

DiamondMines
31-08-2013, 21:30   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: ismailcann  
Öncelikle selamın aleyküm arkadaşlar.Ben sıkıntımı en başından anlatayım.Masaüstü bilgisayarımı bir gün açmaya çalıştığımda açılmadı.Açılmadı derken şöyle açılmadı : Power açılma tuşuna basınca her şey çalışıyor falan monitöre görüntü gelmemekteydi.Monitörü VGA ile laptopuma bağlayarak kablo ve monitör arızası öncüllerini elemiş oldum.Ayrıca ekran kartımı başka arkadaşımın bilgisayarında deneyerek ekran kartı arızasını da elemiş oldum.Ondan sonra ben bi kasayı açıp bakayım dedim.Kasayı açtım,işlemci fanının kenarındaki kancaları yuvasından cıkarttım ve fanı çektim.Fanla birlikte işlemci de gelmiş fana yapışık şekilde.Bende işlemciyle fanı ayırdım ve arasındaki eski termal macun artıklarını temizledim.Sonra işlemciyi takarken fark ettim ki dişi(pin mi diyorsunuz bilmiyorum) kırılmış.Hepsinin fotoğrafını koydum.Şimdi benim için önereceğiniz bi çözüm yöntemi var mıdır ? yada şöyle soruyim işlemci bozulduğunda ekrana görüntü gelmeme sorunu yapar mı ?.Pc nin şu anki durumu : Açma tuşuna basınca sistem çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor mavi ışık yanıp sönüyor.
Büyük ihtimal işlemci den kaynaklanıyor sorun. Sen mi kırdın pini yoksa önceden mi kırıktı ve kaç tane kırık? 1/2 tane kırık pin ile çalışan işlemciler olmuştur ama işlemeyenlerde vardır.

murat5038
31-08-2013, 22:36   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Rami Takdığın Pempe slotun diğerine tak yani 1. pempeye tak. İşlemciyi çıkardın ama macunu sürmedin :D Macunu sürmeden açamazsın sistemi Macunu sür ve dediğimi yap kablolar doğru bağlanmış gözüküyor.

Start alıyorsa Front paneldeki girişlerinde de sıkıntı yok gibi. 

ftp://download.gigabyte.ru/manual/motherboard_manual_k8nf-9_e.pdf

Anakart klavuzundan Bakabilirsin.

ismailcann
31-08-2013, 23:03   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

TAM KIRIK YERİ BU FOTODA

ismailcann
31-08-2013, 23:07   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: murat5038  
Rami Takdığın Pempe slotun diğerine tak yani 1. pempeye tak. İşlemciyi çıkardın ama macunu sürmedin :D Macunu sürmeden açamazsın sistemi Macunu sür ve dediğimi yap kablolar doğru bağlanmış gözüküyor.

Start alıyorsa Front paneldeki girişlerinde de sıkıntı yok gibi. 

ftp://download.gigabyte.ru/manual/motherboard_manual_k8nf-9_e.pdf

Anakart klavuzundan Bakabilirsin.

Hocam dediğim gibi start alıyor pc çalışıyor ama işte görüntü gelmiyor önceki yorumumda koydum kırık yerin fotosunu

murat5038
01-09-2013, 01:00   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

hmm o zaman işlemic değişmen lazım işlemcide 1 pinin bile önemi var gittimi gidiyor :) geçmiş olsun.

tesisatci
01-09-2013, 01:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

öncelikle geçmiş olsun amd işlemcili sistemlerde işlemci fanını sökmeye çalışmadan önce , fanın güç kablosunu anakartınızdan çıkarın bilgisayarınızı 2 yada 3 dakika çalıştırın kapatın işlemci soğutucu bloğu yeterli ısıya ulaşınca macun yumuşar ve işlemciniz zarar görmeden çıkarabilirsiniz. tekrar geçmş olsun

ismailcann
01-09-2013, 02:42   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

4-5 tane kondansatörüm şişmiş biri akmış ondan da olabilir mi ?.Ben şöyle yapayım diyorum kendi işlemcimi bi pc de deniyim çnkü bazı işlemciler 1-2pin olmadan çalışabiliyormuş.Eğer benim işlemci başka pc de çalışıyorsa benim kondansatörlerde sorun vardır.benim işlemci başka pc de iş görüyorsa işlemci çöptür ?

murat5038
01-09-2013, 13:56   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:) takdığın bilgisayara da zarar verme ihtimalin var ama :) Kondansatörlerden de yapar kısaca senin pcnin ahı gitmiş vahı kalmış :)

ismailcann
01-09-2013, 15:07   |  #10  
OP Taze Üye
5 mesaj

ustam 8 senelik pc şimdiye kadar bi powersub bide cd writeri değiştirdim diğerleri hep 8-9 senelik zaten gördüysen işlemcidede 2001 yazıor dişi kırılmasaydı daha da dayanacaktı zaten :D

Ghost_RideR
14-12-2013, 15:37   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj

İşlemci: Intel ( R ) Atom( TM ) CPU D425 @ 1.80 GHz 

Foxconn D42S Anakart 

32 Bit İşletim Sistemi 

2 GB DDR2 Ram 

Ekran Kartı Dahili 256 MB (( kullanılabilir 64 Mb—Paylaşılan 192 Mb )) 

250 GB Harddisk 

230V Güç Kaynağı ( Power ) 

Windows 7 Ultimate 

BU SİSTEME UYACAK İŞLEMCİ VAR MIIII ACİL YARDIIIIIIIIIIMMMMMMMM

Bu sisteme 1 Gb lik Ekran kartı Ve 2x2 4 GB lik ram Aldım 300 V power aldım sadece işlemci kaldı lütfen yardım edin

Alphapc
14-12-2013, 18:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 19
213 mesaj
Alıntı: Ghost_RideR  
İşlemci: Intel ( R ) Atom( TM ) CPU D425 @ 1.80 GHz 

Foxconn D42S Anakart 

32 Bit İşletim Sistemi 

2 GB DDR2 Ram 

Ekran Kartı Dahili 256 MB (( kullanılabilir 64 Mb—Paylaşılan 192 Mb )) 

250 GB Harddisk 

230V Güç Kaynağı ( Power ) 

Windows 7 Ultimate 

BU SİSTEME UYACAK İŞLEMCİ VAR MIIII ACİL YARDIIIIIIIIIIMMMMMMMM

Bu sisteme 1 Gb lik Ekran kartı Ve 2x2 4 GB lik ram Aldım 300 V power aldım sadece işlemci kaldı lütfen yardım

Hortlatmışsın konuyu ama yinede yardımcı olalım.O anakart içinde İntel Atom işlemciyle gelir.Yani ayriyeten işlemci almana gerek yok.Ama pek fazla bir şey bekleme bu işlemcili anakarttan.Anakart bu sanırım:

Ghost_RideR
14-12-2013, 20:05   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj

Evet anakart bu ama işlemci çok düşük işe yaramaz.. Zaten bu anakart şuan kullanıyorum dediğim gibi 1 Gb ekran kartı 2x2 4 gb ram 300 v power aldım sadece işlemci kaldı LÜTFEN NOLUR YARDIM EDİNNNN

Alphapc
15-12-2013, 13:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 19
213 mesaj

O anakarta işlemci takılamaz.İçinde gelenle kullanmak zorundasın.Yeni aldıklarınla da fazla bir performans artışı yaşamazsın.Alabilirsen yeni bir sistem tavsiyesi iste.

Alphapc bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Ghost_RideR
15-12-2013, 15:39   |  #15  
Taze Üye
6 mesaj

Yeni sistem alabilsem alırım zaten bu forumlarda dolaşmam.. orta boyutlu bi sistem topladım internette 900 tl yapıyo ve sadece KASA VE BİLEŞENLER bu kadar yapıyo.. Neyse İlginize teşekkür ederim iyi günler