İşlemcim Anormal bir şekilde %100 çalışıyor..

trezeguet12
01-02-2009, 23:26   |  #1  
trezeguet12 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
81 mesaj

Arkadaşlar acayip bir sorunla karşı karşıyayım.Bilgisayarımda vista ultimate sp1 kurulu mesela D  sürücüsüne giriyorum orası açık diyelim arkada,aynı anda internet explorer açıyorum mesela birden işlemci yüzde yüz çalışmaya başlıyor.Görev yöneticisini açıyorum çalışan şey explorer.exe.işlemi sonlandır diyorum klasör kapanıyor ve düzeliyor.Ama tekrar açtığımda aynı.İki virüs programıyla tarattım birşey bulamadı.Avira ve Eset Smart Full.Ben virüsle ilgili olmadığını düşünüyorum.Bu konuyla ilgili bilgisi olan varmı lütfen yardım.En son yaptığım işlemler arasında güncellemeler vardı internet explorer 8 ve net framework 3.5 ki onuda kaldırdım yine aynı...Ağlıyor

SİSTEM:ABİT AM2HD ANAKART-AMD 4400 X2- 2 GB KİNGSTON DDR2 800-750 GB HARDDİSK...

Son Düzenleme: trezeguet12 ~ 01 Şubat 2009 23:31
sticker
01-02-2009, 23:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

bence virüsle ilgili...ki başka seçenekte görünmüyo...bir işlemci kolaykolay yüzdeyüz çalışmaz...ayrıca antivirüse güvenmenede hayret ediyorum...

trezeguet12
01-02-2009, 23:44   |  #3  
trezeguet12 avatarı
OP Üye
81 mesaj

Ya konu o kadar uzunki o anda olan herşeyi anlatamadım tam olarak.Eğer vista kullandıysan aslında yaptığı şey şu hani bir klasör açarız ve vista o klasörü tarar hani üstte yeşil renkte bendeki sorun tam olarak o aslında.Üstteki yeşil renkteki dolan şey başlıyor işlemci %100 oluyor yani tarıyor.Ve bu ben kapatana kadar bitmiyor...

sticker
01-02-2009, 23:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

peki sen hangi klasörü açarken oluyove bu sorun yenimi başladı...ama virüs konusunda ısrarcıyım...antivirüs bulamıyorsa format at...

trezeguet12
02-02-2009, 00:04   |  #5  
trezeguet12 avatarı
OP Üye
81 mesaj

Bak bunu sorman iyi oldu şimdi denedim sadece bir sürücüde yapıyor bunu.Bilgisayarda C,D,E sürücüleri var ama sadece  E sürücüsünde yapıyor bunu.Bu sürücünün içinde program setuplarım,belgeler vs. bide oyunlarım kurulu bu sürücüde.Diğer D sürücüsünde mp3 lerim var o klasörde bir sorun yok biraz daralttık alanı iyi oldu...

trezeguet12
02-02-2009, 00:23   |  #6  
trezeguet12 avatarı
OP Üye
81 mesaj

Arkadaşım çok teşekkür ederim sorunu senin yardımlarınla hallettim.Ama çok şaşıracaksın eminim.Şimdi düşündüm diğer klasörde müzikler var orda yapmıyor.Diğer tarafta farklı olan tek şey videolar.Aklıma geldi en son bi siteden ünlü klite Codec indirmiştim onu kurmuştum.Onu kaldırdım sorun düzeldi.Yeni birşey daha öğrendim neyse teşekkür ederim yardımların için böyle zamanlarda iki kişi farklı yönlerden düşününce sonuca ulaşılıyor...

cakirler67
02-02-2009, 00:51   |  #7  
Yıllanmış Üye
421 mesaj

Beğendim

sticker
02-02-2009, 11:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

ya şaşacaksın ama akşam aynı olay geldi başıma...ah ettiğini düşündüm...ama şuda varki bilgisayar sabahtan beri kapanmadan çalışıyoduve işlemci yüzdeyüzdü...bilgisayarı kapattım...şimdi açtığımda herşey normaldi...galiba,nolursaolsun ısısı filan önemli değil(ki33/35arasındaidi,ikiçekirdek ısı değerleri)işlemci performansı bilgisayar çalıştıkça düşüyor...bilmiyorum senin sorun düzeldimi..ama bende o sorun kalmadı...

trezeguet12
03-02-2009, 03:51   |  #9  
trezeguet12 avatarı
OP Üye
81 mesaj

yeni okudum mesajını bendeki sorun codecmiş şu an hiçbir sorun yok.İlk defa böyle bir sorunla karşılaştım ama ilginç...Deli

mustafa2116
16-02-2010, 02:54   |  #10  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

vistada en tanımlı bellek alanı mevcuttur. her klasör için o klasörün içinde ne bulunuyorsa o dosyaya yönelik programları tek tek gözden geçirip eklentilerinden faydalanarak ön tanımı açmaya çalışır. yani resim öntanımını açarak resimlerin küçük boyutlarını videolara girerken de videoların küçük resimlerini görürüsünüz.  helede çoklu işlemcikleriniz varsa bu dahada kasar dat dosyalarında oluşan video klasörü flv dosyalarından oluşan filim arşivi gibi klasörler dahada kasılır bu durumda conventerlerin dllleri visata tarafından kullan ıma sokulur.
rar zip txt md doc jpg avm wav mp3 cer exe dll uuc sys ... gibi karışık kuruşuk dosyaları açmaya çalışıyrsanız bu kezde hep ten kasılırsınızbunlkarın tümden görünümleri açılmaya çalışacağı için ön tanım süresi uzayacaktır.

bu ön tanımı engelemek iin ya sıralamayı simge halinde  yapmalısınız. yada
 işletim sitemine vereceğiniz ön tanım komutuyla hdd den 1-2 gblik bir yeri öntanım bellek klasörlerine ayırarak klasör efeklerinin hızlanmasını sağlayacaksınız.
ben son dediğimi kullanmaktayım klasörlerin tümüne bilgisyara atadığım komutla ayrı ayrım izleyici koydum yani bir nevi öngörünümün küçültümüş şekliyle resim olrak 1.5 gblik yerde saklı tutuyorum. sistem için önceden tanımlanmış dosyalar bölümünü hiç temizlemem   çünkü burayı temizlediğimde 1.5 gb kazansamda 1.5 gblik bir alan kazancam derken 1-2 haftalık yavaşlamaya neden olacağımı bilirim.

vista ve vindows 7 bu şekilde yapılandırılmıştır.