işlemcim aşırı ısınıyor?

krst
06-11-2008, 01:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

sistemimde
amd phenom 9850 black edition cpu
nvidia calibre 8800gt 512 oc edition ekran kartı
asus m3a anakart
2 dvd-cd rw
1 card reader
120mm fan
80mm ledli fan
ve arkada bikaç usb takılı
benim psu'm asus 400 watt peak ve yetmediğinin farkındayım
sorunum işlemcimin çok ısınması masa üstünde 58-60-62 derecede her zaman şu an stok fan kullanıyorum fakat daha önce termaltek blue orb fx kullanıyordum ve sorunumu giderememişti bende işlemcimi aldığım yere götürdüm orda bir sisteme takıp denediler üzerine o sempronların 10gramlık fanını takıp çalıştırdılar ve açlışı 35 derecedeydi tabi işlemcide sorun olmadığı için aldım işlemcimi geldim sorun anakartta olabilir psuda olabilir başka ihtimal vermiyorum ancak bu anakartta ben amd athlon 64 4200ü rahatça çalıştırıyordum ve oc yapsam bile pek ısı artmıyordu 40lardaydı sizcede sorun psunun yetersizliğindenmi kaynaklanıyor yoksa başka bişeydenmi teşekkürler

Son Düzenleme: krst ~ 06 Kasım 2008 01:53
krst
06-11-2008, 01:50   |  #2  
OP Yeni Üye
37 mesaj

konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür diliyorum

Ahmet_79
06-11-2008, 02:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

bu sisteme 500-600w sağlam bi psu almanı öneririm

benim de akılıma ilk psu geldi

Raxx36
06-11-2008, 10:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

amd zaten intel kadar enerji harcamaz ama 8800gt ve küçük donanımlar 400 watt için fazla enerji harcar  ahmet79 un dediği gibi yeni bir power supply sorununu giderecektir muhtemelen

SAİNT
06-11-2008, 10:54   |  #5  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bence senin aldığın sğutucuda kaliteli değil çok fazla takip ederim soğutma konusunu çünkü bende bir tane almayı düşünüyorum blue orb fx ayrıca bu fan diğer stok fanlarıyla aynı sadece görüntüsü dışında bence termal macunla soğutucyu bi dene psu olayına gelince tamam yetmediği zamanlar kasılmalar yaşarsın ama sıcaklıkla ne alakası var anlamış değilim bence kasa ve işlemci soğutmasına biraz kafa yormalısın.

krst
06-11-2008, 12:49   |  #6  
OP Yeni Üye
37 mesaj
ahmet79
bu sisteme 500-600w sağlam bi psu almanı öneririm

benim de akılıma ilk psu
evet bende birkaç psu araştırması yaptım hem butçeme hemde pcme göre bişeyler

sizce bunlar nasıl?

krst
06-11-2008, 13:13   |  #7  
OP Yeni Üye
37 mesaj
saint
bence senin aldığın sğutucuda kaliteli değil çok fazla takip ederim soğutma konusunu çünkü bende bir tane almayı düşünüyorum blue orb fx ayrıca bu fan diğer stok fanlarıyla aynı sadece görüntüsü dışında bence termal macunla soğutucyu bi dene psu olayına gelince tamam yetmediği zamanlar kasılmalar yaşarsın ama sıcaklıkla ne alakası var anlamış değilim bence kasa ve işlemci soğutmasına biraz kafa yormalısın.
kardeş sen power yüzünden pclere neler oluyor pek görmedin galiba istersen şu resimlere bi bak bnde pek inanamamıştım ama bunları gördükten sonra inandım

bi bak istersen

Blacksmith
16-11-2008, 04:38   |  #8  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

evet bir psu bozuldugu zaman eger voltajı dusuren transformator kısadevre yapıp 220 voltu anakarta gonderırse aynen bu resımlerdekı gıbı olur...psu onemlıdır eger psunun gucu sısteme kılı kılına yetecek gucte ıse sıstem psu dan fazla guc emecegınden psu normalden fazla ısınır ve bu resımlerden bırıyle yuz yuze kalma ıhtımalınız dogar...sıstemınıze mutlaka kullanacagından bıraz fazla psu alın...anakart biosnunu guncellestırmenı onerırım belkı olcum degerlerını yanlıs gosterıyordur..bırde 3-4 cekırdeklı bır ıslemcının 2 cekırdeklı ıslemcıden daha fazla ısınması normaldır bence..sıstemınde amd nın cool n quite programını kur belki faydası olur bu program bıldıgım kadarıyla ıslemcının frekansını uzerındekı yuke gore alcaltıp yukseltıyor bu sayede ıslemcı bos zamanlarında dusuk frekansa sahıp oldugu ıcın fazla ısınmıyor..birde amdnın sıtesınde phenom ıslemcıler ıcın cpu optımızasyn yazılımı olması lazım onu ındır kur..

krst
16-11-2008, 15:19   |  #9  
OP Yeni Üye
37 mesaj
Blacksmith
evet bir psu bozuldugu zaman eger voltajı dusuren transformator kısadevre yapıp 220 voltu anakarta gonderırse aynen bu resımlerdekı gıbı olur...psu onemlıdır eger psunun gucu sısteme kılı kılına yetecek gucte ıse sıstem psu dan fazla guc emecegınden psu normalden fazla ısınır ve bu resımlerden bırıyle yuz yuze kalma ıhtımalınız dogar...sıstemınıze mutlaka kullanacagından bıraz fazla psu alın...anakart biosnunu guncellestırmenı onerırım belkı olcum degerlerını yanlıs gosterıyordur..bırde 3-4 cekırdeklı bır ıslemcının 2 cekırdeklı ıslemcıden daha fazla ısınması normaldır bence..sıstemınde amd nın cool n quite programını kur belki faydası olur bu program bıldıgım kadarıyla ıslemcının frekansını uzerındekı yuke gore alcaltıp yukseltıyor bu sayede ıslemcı bos zamanlarında dusuk frekansa sahıp oldugu ıcın fazla ısınmıyor..birde amdnın sıtesınde phenom ıslemcıler ıcın cpu optımızasyn yazılımı olması lazım onu ındır kur..
dediklerinizide denedim ama yok bir türlü düşüremedim 630wattlık bi power aldım hatta ama yok o bile kar etmedi işlemci başka pclerde daha rahat o yüzden büyük ihtimalle sorun anakartta asus m3a kullanıyorum bios güncelleme yaptım cool n quite proğramını kullandım optimizasyonu indirdim ama yok sorun büyük ihtimalle anakartta

Blacksmith
17-11-2008, 01:20   |  #10  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

kardes sorun bıos ayarlarındanda kaynaklanıyor olabılır..eger yapabılıyorsan bıosunu fabrıka ayarlarına getır..cpuz dıye bır program vardı onu ındır ve orada gozuken voltaj degerlerıyle ıslemcının standart calıstıgı degerleri kontrol et.programda core voltage olarak yazar hemen ıslemcının markasını gosteren resmın altındadır..standarta 1.20 ile 1.30 arasında olması gerekır.

krst
17-11-2008, 19:41   |  #11  
OP Yeni Üye
37 mesaj

biosla denemediğim şey kalmadı voltajı 1lere düşürüp çarpanı x8lere düşürdüm 1.6larda çalışırken bile sistem soğumadı yani sorunun yazılımsal olmadığı belli