işlemcime termal macun sürdükten sonra kapanmaya

Gözdexs
04-07-2019, 12:32   |  #1  
Gözdexs avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

bilgisayarımda daha önce hiçbir sorun yokken işlemciye termal macun sürdükten sonra bilgisayarım kapanmaya başladı kendiliğinden.özellikle oyunlara girince kapanıyor.sürmeden öncesinde işlemciye diş macunu sürmüştüm.bilgisayara format atsam düzelme ihtimali varmıdır?

bu arada işlemci ısısı gayet normal 50 üstüne pek çıkmıyor.

badwizard
04-07-2019, 19:23   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Diş macunu hmm.. mayonez kullananda duymuştum daha önce, gerçekten çok yaratıcı ama bunlar korkunç fikirler, yapmayın.

Cpu termal macunun nizami olduğundan eminsen ki ısı 50 dereceyse öyle olmalı, o zaman diğer bileşenleri kontrol etmen gerekir, önce ekran kartından başlayabilirsin, oyunlarda tetiklenen sorunlar genelde grafik işlemci kaynaklıdır ancak  başka bir bileşen işlem yükü artınca muhtemelen yüksek ısıdan dolayı korumaya geçiyor da olabilir.

Son olarak bütün parçaların doğru monte edildiğinden gerçekten emin olman gerekir.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Gözdexs
04-07-2019, 19:26   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

bunların hepsini denedim ve parçaları da kontrol ettim fakat sorunu çözemedim.

badwizard
04-07-2019, 19:33   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Güçlü bir ekran kartın varsa psu verimi düştüğünde bu tip sonuçları olabilir, yaygın sorun; kondansatörleri kurumuş olabilir. Başka bir psu temin etme imkanın varsa sistemine bağlayıp test edebilirsin, sorun çözülmeze en azından sorunun psu kaynaklı olmadığından emin olmak sorunu bulmana yardımcı olur.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
05-07-2019, 02:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

kullandığınız macun metal baz ise ve taşırmışsanız cpu ya da etrafında bi şeyler kısa devre olmuştur. hemen pc yi fişten çekin ve adam gibi temizleyin. ve yanmaması ilçin dua edin.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
klyglsn
05-07-2019, 02:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj
Alıntı: badwizard  
Diş macunu hmm.. mayonez kullananda duymuştum daha önce, gerçekten çok yaratıcı ama bunlar korkunç fikirler, yapmayın.

Cpu termal macunun nizami olduğundan eminsen ki ısı 50 dereceyse öyle olmalı, o zaman diğer bileşenleri kontrol etmen gerekir, önce ekran kartından başlayabilirsin, oyunlarda tetiklenen sorunlar genelde grafik işlemci kaynaklıdır ancak başka bir bileşen işlem yükü artınca muhtemelen yüksek ısıdan dolayı korumaya geçiyor da olabilir.

Son olarak bütün parçaların doğru monte edildiğinden gerçekten emin olman gerekir.

hocam o zamanlar tamir için bir şubeye gitmiştim bir memur beyfendi vazelin sürmüştü niyeti neydi anlayamamıştım:) doğrusu syn üyenin orjinal antistatik bir ısı jeli olanı kullanması lazım çünkü bu gibi maddeler ısınınca cıvır işlemciyle fan arasında boşluk meydana gelir buda ısı iletimi yerine yalıtımsal sorun oluşturur yani ısıyı soğutucuya aktarmaz boştayken durum normaldirde oyunlarda ısınınca madde değişir ayrıca elektrik iletkenide tehlikelidir işlemcilere el tutmayın ileri yaşlarda kalbinizi boza bilirsiniz vucudumuzun sinirsel yapısıda transistörlü gibidir

Son Düzenleme: klyglsn ~ 05 Temmuz 2019 02:08