İşlemcime voltaj veremiyorum

zcnn
21-10-2020, 19:41   |  #1  
zcnn avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba dostlar,
Benim elimde p7h55m-lx model anakart ve i3 550 işlemci var. Şuan stok soğutucuya benzer bişey takılı işlemcinin üzerinde, ben i3 550 yi (base frekans 3.2) voltaj vermeden 3.8 - 3.9 ghz de kullanabiliyorum. Uzun stres testleri sonucunda sıcaklık değerleri ise 70 ile 73 derece arasında seyrediyor. Ancak 4.08 ghz ye çektiğimde windows boot edilirken mavi ekran alıyorum, sebebi tahminimce voltaj veremediğimden; ancak anakartta ai tweaker ekranı veyahut vcore voltage ı ayarlayabileceğim bir seçenek yok. Elimde snowman m200 fan da var ama takmamın bir manası yok gibi çünkü işlemci ısındığı için değil direk boot edilirken kapanıyor. Sorunu kendimce vcore voltage ayarlanmadığı (işlemciye ekstra voltaj verilemediği) için mavi ekran yediğim konusunda buldum. Doğru muyum yoksa bu işlemciyi elimdeki anakartla 4 ghz'e çıkartma imkanım var mı ? Bu arada bios da güncel.

Ayrıca 1156 pin overclock a açık anakart bulamıyorum hiçbir şekilde; çinden almak istemiyorum son derece sabırsız bir insanım ve gümrük vergisi vs. olduğundan baya fiyat çıkıcak, 2. el bakıyorum yine yok, bugün birisini buldum gigabyte ga-p55-usb3 satıyor ancak sistem halinde 3x2gb ddr3 ram ve i5 750 ile veriyor, haliyle de bütçemi aşıyor bu durum 630 lira istiyor çünkü. Adama dedim sisteminizde sadece 2 gb ram düşüşü olucak benim anakartla takas yapalım üstüne elinizde kalmasın diye ramin birini de parasıyla alıyım (karşılığında vermeyi teklif ettiğim anakart 2 ram slotuna sahip) üstüne anakart farkı için para veriyim(yani sadece anakartları değişicez ve ben elinde kalmasın diye ramlardan birini ayrıyeten para ödeyerek alıcam), ona da olmaz dedi.
3 seçeneğim var: (Bütün işlemlere ayırabileceğim bütçe 500-600 TL arası)
1- Overclocka açık bir 1156 pin (mümkünse 4 ram slotlu) bir anakart bulmak ve x3440'ı snowman m200'le yüksek frekansa çıkartıp 300 400 liralık bi ekran kartı bağlamak. Hem elimdeki anakart da boşta kalmamış olur pinler aynı olduğundan takas edip üstüne bir miktar para veririm, tabi kabul edilirse...
2- Başka ucuz ve overclocka açık bir anakart-işlemci kombosu yapmak, ki en uygun fiyatlısı 1156pin+x34 serisi gibi gözüküyor.
3- x3440 ve 300 400 liralık bir ekran kartı alıp elimdeki anakartla 2. el overclokca açık 1156 pin anakart bulana kadar kullanabildiğim en yüksek işlemci frekans değerlerinde kullanmak.
(Evet yüksek frekanslarda kullanmam gerek çünkü düzenli olarak yayın yapmaya başladım ve geleceğin wtcn'ı jahrein'i olmak istiyorum, veyahut onun gibi bir şey işte. Şuan elimdeki i3 550 yi 3.8 ghzde kullanıp nvidia 9500 gt ekran kartım ile yayın yapma(ya çalışma)ktayım.)
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum, buraya kadar okuduysanız ne mutlu bana...

zombi
21-10-2020, 19:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

h55 ve i3 le oc yapmaya çalışıyorsunuz. yapsanız da bi şeyler ille ters gidecek. zaten işlemcisi de ucuz. gidin bi 3440 alın ya ne kasıyorsunuz ki?

zcnn
21-10-2020, 20:03   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

zaten seçeneklerim arasında belirtmiştim. Hangi yoldan ilerlemem gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz rica etsem :) P55 bir kart aramak da olası durumların içinde...

zombi
21-10-2020, 21:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

hiiiç uğraşma.

jhele ki intel sistemlerde. 6 aylık anakrtın da 10 yaşında anakartında fiyatı yakındır. amd olsa yaşına bağlı falan bi fark oluyo da intelde hiç fark olmuyo pin belasına. bi de yani elinde hazır sistem var. sadece cpu upgrade ile işini görücek hale getirebiliyorsun. neden geresin kendini?

x3440 yanına iyi bi fan. varsa imkanın 16 gb ram ve rx570 tak. daha ilerisi o nesil için yazık günah.

zcnn
21-10-2020, 22:18   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

voltajsız bir overclock rx 570 i besler büyük ihtimalle ancak 2 ram slot var şuan 2x4gb şeklinde. 2x8 çift kanal yapmak şuan bayaa masraflı tutar ve anakart ram overclock desteklemiyor, sanırsam max 1600mhz destekliyordu. Ve şuan için bütçem de sınırlı, ekran kartı + işlemci (değişirse anakart) için toplam 500-600 tl gibi bir para olucak elimde.