İşlemcinin aşırı ısınması

Achilles06
23-12-2018, 03:51   |  #1  
Achilles06 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba arkadaşlar 

Benim pc de i5 3470k var, uzun süredir kullanıyorum (Yaklaşık 3 yıldır). Bir süredir özellikle bf1'de düşük grafik ayarlarında oynamama rağmen fps düşmeye başladı (60 fps den bir anda 30-40 lara felan düşüyor). Diğer oyunlar da fps düşüşü çok olmuyo mesela war thunder da 60 fps den en fazla 50 felan düşüyordu. Ani fps düşüşlerinin nedenini araştırırken işlemcinin oyundayken 105 dereceye kadar ısındığını gördüm. Bf1 ve War Thunder da ikisinde de işlemci 100-105 dereceye kadar ısınıyor, hatta cs go da bile. Oyunlar kapalıyken sadece masaüstünde ısısı 45 - 60 derece arası, daha önce overclok da yapmadım. İşlemcinin fanını çıkarıp baktım(stok fan), üzerinde hiç termal macun kalmamış. Ama termal macundan dolayı 105 dereceyi göreceğini düşünmüyorum. En kısa zamanda termal macununu yeniliyeceğim ama sizce termal macunu yenilesem ısısı normale döner mi yoksa başka sıkıntılar olabilir mi ? Yoksa işlemcinin ömürü mü dolmuş sizce ? Birde  COOLER MASTER SEIDON 120V V3 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ  alsam işlemci ısısı normale döner mi ?

Sistem :  i5 3470k - 8 gb ram - 250 gb hd -  r7 265 ekran kartı

White-Fox
23-12-2018, 10:04   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

hdd ömrü olsa belki ama 3 yıl bir işlemci ömrü için kısa :) 

Termal macunu yenilemelisiniz, faydası mutlaka olacaktır.

Achilles06
23-12-2018, 17:58   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Sağol dostum ama 105 derece çok anormal, ben 3 yazdım ama 4-5 senede olmuş olabilir. :D 
Birde COOLER MASTER SEIDON 120V V3 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ  almayı düşünüyorum. İşlemci ısısını baya düşürecektir ama işlemcinin ömürü dolduysa soğutucu almak yerine işlemciyi değiştirmeye çalışacağım. Sence soğutucu işe yarar mı ?

White-Fox
23-12-2018, 18:14   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: Achilles06  
Sağol dostum ama 105 derece çok anormal, ben 3 yazdım ama 4-5 senede olmuş olabilir. :D
Birde COOLER MASTER SEIDON 120V V3 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ almayı düşünüyorum. İşlemci ısısını baya düşürecektir ama işlemcinin ömürü dolduysa soğutucu almak yerine işlemciyi değiştirmeye çalışacağım. Sence soğutucu işe yarar mı ?

Sadece işlemci değil tüm bilgisayar parçaları içlerinden elektrik geçtikleri müddetçe yıpranırlar , ancak bu çoğu parça için çok fazla hissedilir boyutta olmaz bu parçalar ; anakart,işlemci,ekran kartı,ses kartı  vs..

En hızlı yıpranan parça hdd dir.Okudukça yazdıkça yersiniz ömrünü , hele birde format atıyorsanız sigara içen insan misali geleceği pek parlak olmaz. :) 

5 sene dayanamayacak bir işlemci üretemiyorlarsa bıraksınlar bu işi , macunlar eskimiş görevini yapmıyor olabilir fan tozlanmış yeteri kadar dönmüyor olabilir.Bunları çözün.

Achilles06
23-12-2018, 18:37   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Termal macunu yenileyeceğim en kısa zamanda ve sıvı soğutmayıda almayı düşünüyorum. Bakalım ne olacak. :)