İşletim sistemi gelirlerinde lider hala o!

CHIP Online
03-05-2011, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Diğerleri hızlı yükselmekle avunsa da, işletim sistemi pazarında işler hiç sanıldığı gibi gitmiyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/isle ... r-hala-o_26714.html

Resimlerle: Microsoft'un 35 yıllık hayatında önemli anlar

Araştırma şirketi Gartner'ın raporuna göre Microsoft, işletim sistemi gelirlerinde en önde gelen şirket.

Gartner Research'a göre Microsoft, 2010'da işletim sistemlerinden 23.848 milyar dolar gelir elde etti. Aynı senede işletim sistemlerindeki pazar payı ise yüzde 78.6. Rapora göre işletim sitemlerinden dünya çapında sağlanan gelir ise 30.4 milyar dolar. Bu rakam, 2009'a göre yüzde 7.8'lik bir artışa işaret ediyor.

Apple'ın Mac OS'u ise 2010'da yüzde 15.8 büyüyerek gelirlerini 580 milyon dolara yükseltti. Ancak bu büyümeye rağmen Mac OS, istemci bazlı işletim sistemlerinde sadece yüzde 1.7'lik bir pazar payına sahip. Toplamda ise istemci işletim sistemleri 2010'da yüzde 9.3 büyürken, sunucu bazlı işletim sistemleri gelirlerini yüzde 5.7 artırdı.

IBM ve HP ise dünya çapında işletim sistemi gelirlerinde iki ve üçüncü sırada yer alıyorlar. Linux'un Red Hat sürümü ise gelirlerini 2010'da yüzde 18.2 gibi bir yükselişle 592 milyon dolara yükseltti.

Tüm konu: İşletim sistemi gelirlerinde lider hala o!

İzleyin: El yapımı dokunmatik masa!

Resimlerle: Microsoft'un 35 yıllık hayatında önemli anlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un bu başarısını sürdürmesi için ne yapması gerekiyor?