işletim sistemi ile ilgili lütfen bakın

ozanaab
16-12-2008, 21:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

arkadaşlar ben yeni bi işletim sistemi kurmak istiyorum fakat bunu tek başıma sıfırdan yapmam imkansız malesef :(
windows 98 i baştan yaratmak daha mantıklı olack gibi.
windows 98in açılış ekranını, pencerelerini, yazılarını vs. vs. her türlü dış görünüşünü değiştirip 1kaç program entegre ederek yepyeni bi işletim sistemi ortaya çıkarmak en mantıklısı bence.
yani o win98 i açarken hiç kimse anlayamaz win98 olduğunu.
ya da windows 2000/xp
bence en mantıklısı bunların her şeyini baştan düzenlemek.
mesela: başlat menüsünü değiştirmek, orda denetim masası yerine kontrol paneli yazmak, bütün açıklamaları, tüm kelimeleri değiştirmek için ne yapmam gerekiyo??
yeni işletim sistemi yapmak eğer sandığımdan kolaysa(hiç sanmıyorum) bi rehber gösterin. eğer zorsa dediğimi yapmanın bi yolunu gösterin lütfen.
bilgisayar yazılım/donanım hakkında geniş kapsamlı bilgim var server kurmuşluğum var. hani öyle zevk için konu açmıyorum buraya. 0 dan şap diye de yazmıyorum
programlama/komut dili bilgim var. küçük te olsa 3d oyunumu yaptım. cs tarzı bişey..
her neyse yardımcı olursanız sevinirim

bycentrino
16-12-2008, 21:38   |  #2  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
210 mesaj

senin bu dediklerine WIN98 ne kadar dayanırki hiç düşündün mü?

ozanaab
16-12-2008, 21:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
bycentrino
senin bu dediklerine WIN98 ne kadar dayanırki hiç düşündün mü?
haklısın. onu da düşündüm başta. ama yapacaklarım sadece menü görünümlerini değiştirmek, değişik bi başlat menüsü koymak.
hani en fazla bi kenar şunuğu eklemek.
kaldırır diye düşündüm.
eğer windows 98 kaldırmayacak seviyede ise windows xp kaldırabilirmi??
şöyle 256mb ram 1.2ghz işlemci 32mb ekran kartı ile sorunsuz çalışacak şekilde bi sistem yaratmak istiyorum.

ozanaab
16-12-2008, 21:52   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

ikonlar falan değişecek vs. vs. küşük ama çok göz dolduran şeyler yapacağım ve bilgisayarı o işletim sistemi ile açtığımda BU WINDOWS XP/98 DEĞİL diye bağıracak..

ozanaab
16-12-2008, 22:04   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

http://img223.imageshack.us/my.php?image=xxxxxqs1.jpg

arkadaşlar lütfen yardımlarınızı bekliyorum

bycentrino
16-12-2008, 22:07   |  #6  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
210 mesaj

şu an için en iyisi XP çünkü 98 ve türevleri çabuk çökmekte
verdiğin emekten başın ağrımasını istemiyorsan XP den şaşma
Tabi linux kullanmak istersen linux kullan(tabi driver sorunu olabilir)
internette Min ram kullanan modifiye XP ler var (50MB civarı ram kullanıyor)

ozanaab
16-12-2008, 22:15   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

o tarz programlarla dediğim gibi windowsun neredeyse herşeyini değiştirebilirmiyim??
bi de elinde buraya link koyma imkanı varsa koyabilirmsn?

bycentrino
16-12-2008, 22:20   |  #8  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
210 mesaj

elimde link yok
Eğer temayı kendin yapmak istiyorsan tema düzenleyici programla bi şeyler yapabilirsin
ayrıca temayı kullanmak için tema korumasını da kırman lazım
gerçi modifiye xplerde koruma kırılmış geliyor

Banned
17-12-2008, 19:36   |  #9  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
ozanaab
arkadaşlar ben yeni bi işletim sistemi kurmak istiyorum fakat bunu tek başıma sıfırdan yapmam imkansız malesef :(
windows 98 i baştan yaratmak daha mantıklı olack gibi.
windows 98in açılış ekranını, pencerelerini, yazılarını vs. vs. her türlü dış görünüşünü değiştirip 1kaç program entegre ederek yepyeni bi işletim sistemi ortaya çıkarmak en mantıklısı bence.
yani o win98 i açarken hiç kimse anlayamaz win98 olduğunu.
ya da windows 2000/xp
bence en mantıklısı bunların her şeyini baştan düzenlemek.
mesela: başlat menüsünü değiştirmek, orda denetim masası yerine kontrol paneli yazmak, bütün açıklamaları, tüm kelimeleri değiştirmek için ne yapmam gerekiyo??
yeni işletim sistemi yapmak eğer sandığımdan kolaysa(hiç sanmıyorum) bi rehber gösterin. eğer zorsa dediğimi yapmanın bi yolunu gösterin lütfen.
bilgisayar yazılım/donanım hakkında geniş kapsamlı bilgim var server kurmuşluğum var. hani öyle zevk için konu açmıyorum buraya. 0 dan şap diye de yazmıyorum
programlama/komut dili bilgim var. küçük te olsa 3d oyunumu yaptım. cs tarzı bişey..
her neyse yardımcı olursanız
Programlama bilginiz olsa da sadece pardus ve ya linux açık kaynak kodlu olduğu için değiştirme yapmalısın,Şayet Xp,Vista,98(az da olsa) in hem dosya  değişim koruması var hem de en ufak bi değiştirme de hata veriyolar!!!Üstelik kaynağa erişmek ve düzenlemek hem zor hem de karışık!!!!

Banned
17-12-2008, 19:39   |  #10  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
ozanaab
ikonlar falan değişecek vs. vs. küşük ama çok göz dolduran şeyler yapacağım ve bilgisayarı o işletim sistemi ile açtığımda BU WINDOWS XP/98 DEĞİL diye bağıracak..
256 MB raminizle ikonları ve  pencere görünümünü de değştirmeniz çok zor,Olsa bile sistem çok zorlanır.En stabil : 512 mb ve üstü...Ayrıca önceki msjda dediğim gibi bu tür değişiklikleri yaptığınız zaman hata almanız da mümkün !!!!

frozen
17-12-2008, 21:31   |  #11  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Çok enteresan birşeyden bahsediyorsun. Bir kere Win98 de bu kadar kişiselleştrilebilirlik yok. Win98 üzerinde hangi programı ya da oyunu çalıştırmayı düşünüyorsun onuda ayrıca merak ediyorum. Kaynağını bilmediğin bir sistemi nasıl değiştireceksin sorusu da cabası.

Arkadaşın bahsettiği gibi programlama bilgin var ise şayet, pardus üzerinde oynanabilecek gayet güzel bir sistem. Onu dene bence.

Yeni bir işletim sistemi yapmak hem zor, hemde basit. Sadece çok iyi kurgulaman ve hükmetmen gerekiyor. Bilgi seviyen yeterli düzeyde ise bunu yapabilirsin ama öyle görünüyor ki bu oldukça zor olacak.

En kolayı bunu yapmadan önce açık kaynak bir işletim sistemini derinlemesine incele ve üzerinde denemeler yap. Başaramasan bile bir çok şey öğrenirsin.

ozanaab
18-12-2008, 18:11   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
prodog
256 MB raminizle ikonları ve  pencere görünümünü de değştirmeniz çok zor,Olsa bile sistem çok zorlanır.En stabil : 512 mb ve üstü...Ayrıca önceki msjda dediğim gibi bu tür değişiklikleri yaptığınız zaman hata almanız da mümkün !!!!
benim pc de 256mb ram yok tabiiki de yüklenecek olan pc lerde 256mb ram i olanlar var.
frozen
Çok enteresan birşeyden bahsediyorsun. Bir kere Win98 de bu kadar kişiselleştrilebilirlik yok. Win98 üzerinde hangi programı ya da oyunu çalıştırmayı düşünüyorsun onuda ayrıca merak ediyorum. Kaynağını bilmediğin bir sistemi nasıl değiştireceksin sorusu da cabası.

Arkadaşın bahsettiği gibi programlama bilgin var ise şayet, pardus üzerinde oynanabilecek gayet güzel bir sistem. Onu dene bence.

Yeni bir işletim sistemi yapmak hem zor, hemde basit. Sadece çok iyi kurgulaman ve hükmetmen gerekiyor. Bilgi seviyen yeterli düzeyde ise bunu yapabilirsin ama öyle görünüyor ki bu oldukça zor olacak.

En kolayı bunu yapmadan önce açık kaynak bir işletim sistemini derinlemesine incele ve üzerinde denemeler yap. Başaramasan bile bir çok şey öğrenirsin.

peki kardeş bunu nası gerçekleştirecem bi bilgin var mı?
elimde pardus 2007 var nası yapabilirim bu şeyleri?

ozanaab
18-12-2008, 18:13   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

frozen'den alıntı:

peki kardeş elimde pardus 2007 var nasıldır iyimidir??
bide onun üstüne bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğim hheralgi bi bilgin var mı??

ozanaab
18-12-2008, 18:19   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

http://vuslat.info/

arkadaşlar bu siteye bakabilirmisiniz?
windows xp yi değiştirerek neredeyse tanınmaz hale getirmişler.
madem üstünde oynanamaz bi sistem bunu nası yapıyolar?
mesela windows yükleme esnasında yeni programlar yükleniyor.  tabi kendileri seçiyolar.
başlat menüsünü değiştirmişler
ben öyle şeffaf şeyler falan istemiom pencere görünümlerini deiştiriyim weindows botskinini deiştireyim bi de windows yükleme ekranını değiştireyim yeter. bunu nasıl yapacağz??

ilginch
18-12-2008, 19:05   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

pardus u deneyebilirsiniz ayrıca bir sürü linux türevi var:
"Ubuntu, Debian, SUSE, Pardus, Fedora, Gentoo, Archlinux, Mandriva, Turkix, Gelecek Linux, Armador OS 2006, Red Hat, Slackware..."
"linux"u araştırmanı öneririm.

01apachi
18-12-2008, 19:10   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

peki bunu para içinmi yoksa öylesine mi? yapacaksın?
eğer para içinse bence deneme bile. ama merak içinse, dene bize de öğret..

ozanaab
19-12-2008, 17:22   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
01apachi
peki bunu para içinmi yoksa öylesine mi? yapacaksın?
eğer para içinse bence deneme bile. ama merak içinse, dene bize de öğret..
para için değil hobi olsun diye merak için uğraş olsun diye bi de kendimi geliştire bilmek için.
mesela onu yapıp arkadaşlara vercem benim sistemimi kullanmış olcak gibi olcaklar (: